شهر ۰۸

آگهی جذب برای جذب!

یادداشت کوتاه

آگهی جذب برای جذب!

مهدی سعادت

 20131029223836cb-پیام بازرگانی01

به یکی با صدای رسا، نافذ و گیرا، سیمای زیبا، جذاب، مطلوب و متناسب و با روابط عمومی بالا نیازمندیم.

این متن برایتان آشنا نیست؟! تا به حال سری به آگه های چندده صفحه ای ضمیمه برخی روزنامه ها انداخته اید؟ اگر جوابتان آری باشد، حتما می گویید این بی حیایی ها که در آرمان ما نمی‌گنجد! ما گرایش به آرمان ها داریم. ممکن است به آرمانمان نرسیده باشیم ولی گرایش که داریم! ما آرمان گرا هستیم. این خاک بر سری ها هم جاش اینجا نیست! …

تا به حال فکر کرده اید که این به قول شما خاک بر سری ها چرا مطلوب کارفرماست؟ کمی فکر کنید.

پاسخ این است. چون مشتری می پسندد. مخاطب، خریدار و مشتری ناخواسته تمایل بیشتری به چنین پیام رسانی خواهد داشت و از پیام های او اقناع بیشتری برای وی حاصل خواهد گردید. این پیام رسان، رسانه کارفرماست.

حالا می روم سراغ اصل موضوع. اینها برای آنی که در ذهن شماست نبود. اینها ویژگی های یک رسانه متناسب و کارآمد برای حکومتداری است. حالا دوباره آن اگهی را بخوانید.

رسانه ملی ما کجای این مسیر است؟

رسانه ملی ما موجودی ناقص الخلقه و یا مناسب تر بگوییم، ناکارآمد است. چرا که واجد این الزاماتی که عرض شد نیست. دلیل آن هم مفارقت بخش عظیمی از مردم از آن است. که اگر اینچنین نبود، رسانه ما بایستی چیزی جز این می بود. رسانه ای فراگیر، هدایت کننده و در تراز جمهوری اسلامی با آرمان تمدن سازی.

رسانه بایستی با ترسیم چشم انداز نظام، در کالبد خود، این منویات را درونی نموده و با درک درست و شناخت صواب از شرایط کنونی جامعه با روش های مشارکتی و شناختی، جامعه را با توانمندسازی در انتخاب به سوی آرمان شهر مطلوب رهنمون گردد.

و صد البته که این راهبری، از نوع دستگیری و پا به پا بردن است و از نوع کاملا بطئی، درونی و غیرمستقیم.

شاید بتوان نمونه یک رسانه مطلوب را سیستم هالیود دانست. نظامی رسانه ای و چندوجهی که به شایستگی در خدمت توسعه سبک زندگی آمریکایی در جهان است.

نکته ای که بایسته است بدان توجه کنیم این است که رسانه یک ابزار است و اقتضائات خود را دارد. ممکن است با یک بیلچه هم بتوان ناهار مفصلی میل نمود. اما تناول غذا، ابزار مناسب خود را دارد و بیلچه برای کار دیگری ساخته شده است. رسانه ما نیازمند قاشق است نه بیلچه. ابزاری متناسب با نیاز مخاطب و شناخت اقتضائات جامعه و تسلط بر ابزار اقناع.

از این باب، میان ادوار چندساله روسای مختلف سازمان، تفاوت چندانی نیست، چرا که معتقدم، رسانه ما ضعف کاربری ابزار دارد و البته در تکنیک نیز ضعف جدی دارد و دیگر اینکه رسانه ما رسانه را نمی شناسد و قدرت بی بدیل آن را همچنان درنیافته است و الا اینگونه با این گوهر ارجمند، برخورد نمی شد. و قطعا تراوش رسانه ما از آن است که درون کوزه آن است. باید درون را متحول نمود تا تراوش کوزه ما مطلوب تر شود.

رسانه نیروی متعهد می خواهد، اما…. متفکر و اهل فن. رسانه اهل تدبیر می خواهد، اما … استراتژیست و کلان نگر. رسانه دردکشیده می خواهد. کسی که درد ضعف ابزار را بشناسد و با تلاش خود را برای این عرصه، مهیا نموده باشد.

رسانه ما باید مانند همان آگهی شبه خاک بر سری باشد. صدای رسا، نافذ و گیرا، سیمای زیبا، جذاب، مطلوب و متناسب و با روابط عمومی بالا.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *