بهم ۱۸

اخلاق؛ واژه ای غریب در نظام سلامت

یادداشت کوتاه

اخلاق؛ واژه ای غریب در نظام سلامت

سید میثم موسوی

دانشجوی دکتری سیاستگذاری سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران

18

اخلاق در ایران اسلامی، واژه ای است بسیار غنی و قریب به ذهن. لیکن در نظام سلامت غریب مانده است و دور از ذهن. غریب است به خاطر اینکه کتاب تعرفه گذاری کالیفرنیا در دهه ۷۰ توسط چند متخصص (اغلب قلب و چشم و …) ترجمه شد و متأسفانه در تعرفه های آن به نفع گروه وابسته به خود تحریف شد و الان مشاهده میکنیم که تاثیرات آن پس از سالها مشخص می شود؛

از پرطرفدار بودن برخی رشته ها (بخاطر درآمد بالای آنها) جهت ادامه تحصیل دانشجویان پزشکی (و مجهور ماندن تخصص های داخلی)، گرفته تا ضعف پایدار سیستم جهت کنترل هزینه ها و نظام پرداخت پرعیب و نقص کارانه که دولتهای متمادی نتوانسته اند چاره ای برای آن بیندیشند.

غریب است به خاطر اینکه برخی به خود اجازه می دهند که بدن هیچ تخصصی در منصب مدیریتی حاضر شوند و تا چندین سال دست به تجربه و خطا بزنند و به صاحبنظران اصلی این حوزه اجازه اظهار نظر نمی دهند. غریب است به خاطر اینکه بودجه بیت المال که صرف آموزش این افراد می شود و انتطار بر این است که پس از فارغ التحصیلی به ارائه خدمات سلامت (که تخصص واقعی شان است) بپردازند، به سمت دیگری (شغل های مدیریتی) کشیده می شوند و هم بودجه بیت المال هدر می رود و هم حق آحاد جامعه نادیده گرفته می شود. غریب است به خاطر اینکه پزشک به خاطر پزشک بودن می تواند هر پستی را اشغال نماید (فارغ از تخصص و تجربه) و آن فرد نیز با کمال میل می پذیرد.

غریب است به خاطر اینکه وزرا سه سال اول دوران وزارتشان بدنیال برنامه های شخصی خود رفته و سال آخر به اهمیت پزشک خانواده پی می برند و تا بیایند این برنامه بر زمین مانده را پیاده نمایند چیزی از صدراتشان به جا نمی ماند. غریب است به خاطر اینکه ارائه دهندگان خدمات گذشته پرافتخار پزشکی این مملکت را فراموش می کنند و «حکیم» ابوعلی سینا را به خاطر نمی آورد و با کمال وقاحت زیرمیزی می گیرند.

غریب است به خاطر اینکه منافع شخصی را بر منافع عمومی ترجیح می دهند به فکر H-Index خود بدون هیچ گونه تلاشی و تحمیل بار اضافی بر دوش دانشجویان هستند.

غریب است به خاطر اینکه … .

اگر اخلاق اسلامی در افراد زنده بود آیا شاهد بودیم که نظام سلامت بدلیل طراحی غلط در دهه هفتاد، هم اکنون می تواند افراد متدین را نیز مادی گرا کند؟ (همانطوریکه وزیر پیشین بهداشت ذکر کرد که سیستم سلامت است که افراد را فاسد می کند.

اما آیا این سیستم پرداخت فاسد، خودبخود بوجود آمده است یا توسط افرادی که اخلاق را بدست فراموشی سپرده اند). دغدغه امروز نظام سلامت در درجه اول، اخلاق است. زیرا اخلاق که نهادینه شد، می تواند انتظار عدالت به معنای واقعی کلمه در نظام سلامت را داشت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *