دی ۲۱

ازدواج وسط اردوی جهادی!

حسن رضایی در حالی جشن عقدش را در روستای سالم آباد دیّر برگزار کرد که خودش و دوستانش تا ظهر آن روز در روستا کارهای عمرانی و جهادی روستا را انجام می دادند.

 

حسن رضایی دانشجوی سال آخر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است که جشن عقدش را در اردوی جهادی برگزار کرد تا مردم روستای محروم سالم آباد شهرستان دیر بوشهر را در شادی ازدواجش سهیم کند.

مردم روستا نیز در این جشن برای او و همسرش سنگ تمام گذاشتند و جشنی با شکوه برای او برگزار کردند.

به این بهانه با حسن رضایی، دانشجوی جهادی در خصوص این امر خیر به گفتگو پرداختیم که در ادامه می خوانیم:

* مراسم جشن ازدواج شما در کجا و چه زمانی برگزار شد؟

رضایی: روستای سالم آباد حسینیه ای داشت که جشن با همت اهالی روستا در آن انجام شد و افتخاری برای ما بود که این جشن با توسل به حضرت زهرا و نام شهید هادی برگزار شد.

* برای وسایل پذیرایی از میهمان ها چه اقدامی کردید؟

رضایی: تمام اهالی روستا به این جشن دعوت بودند بچه ها کیکی تهیه کردند و با شیرینی و شربت از روستاییان پذیرایی کردند، سفره عقد را خود اهالی ترتیب دادند و عاقد نیز مسئول بسیج طلاب استان بوشهر آقای جعفری بود.

* فکر می کنید چنین مراسمی چه تاثیری بر خود شما داشت؟

رضایی: ما در گروه جهادی برای خدمات بهداشتی و درمانی به مناطق محروم می رویم شاید این که تحصیل کرده هستیم و نسبت به این اشخاص در شرایط بهتری قرار داریم؛ اما این مراسم این مسئله را به ما گوشزد می کرد که فرقی با کسی نداریم و به جای درگیر شدن با مسائل زندگی می تواند با جشن ساده نیز زندگی شادی را شروع کرد؛ این جشن نشان داد که حتی اگر دانشجو باشیم و از لحاظ مالی چیزی در توان نداشته باشیم، می توان با توکل به خدا زندگی را شروع کرد درست است که پول زمینه ساز بسیاری ازمسائل است؛ اما اصل نیست.

 

 * اعضای خانواده شما و همسرتان نیز در این مراسم حضور داشتند؟

رضایی: از پیش آنها را در جریان قرار داده بودیم و پدر و مادر خودم و پدر و مادر همسرم در این مراسم حضور داشتند.

 * تاثیر چنین مراسمی بر روی روستاییان و افرادی که شما برای خدمت به آنها رفته اید چگونه است؟

رضایی: وقتی جوانان روستا می بینند، جوانی دانشجو با این سادگی زندگی اش را شروع می کند بدون شک تحت تاثیر قرار می گیرند. این را از صحبت هایشان می شد درک کرد. گاهی آنها فکر می کنند که زندگی در شهر با تجملات زیادی همراه است و این مسئله باعث ایجاد شکاف در بین آنها و جوانان شهر می شود. اما وقتی به دل جامعه آنها می رویم و در میان آنها جشن ازدواج برگزار می کنیم در واقع می خواهیم این موضوع را به آنها گوشزد می کنیم که اصل زندگی محبت است و از این مهمتر اینکه جوانی که در محدودیت مالی قرار دارد به این نتیجه می رسد که می توان زندگی را خیلی ساده برگزار کرد و نیازی به تجملات نیست.

 * قصد دارید مراسم عروسی را مفصل برگزار کنید؟

رضایی: در حال حاضر در دوران عقد هستیم؛ زیرا دوران کارورزی را می گذرانیم اما اگر زمانی شرایط ازدواج فراهم شود، اگر پول داشته باشیم ولیمه ای تهیه می کنیم و از میهمانان پذیرایی می کنیم اما اگر شرایط مالی خوب نباشد و دستمان تنگ باشد با یک عصرانه از میهمانان پذیرایی می کنیم. هر چند تصمیم داریم با کمک امور خیریه مراسم عروسی را به همراه چند زوج دیگر برگزار کنیم تا در این زمینه به دیگران نیز کمک کرده باشیم و هزینه های مراسم را پایین بیاوریم.

* از مشکلات پیش رویتان بگویید

رضایی: مشکلات مالی یکی از مسائلی است که اصولا دامان دانشجویانی مانند ما را می گیرد اما اگر می خواستیم در این زمینه سختگیر باشیم نمی توانستیم ازدواج کنیم . همسرم دختر خاله من است و هم خدا را شکر او را می شناختم و هم خانواده هایمان از شرایط هم با اطلاع بودند همین مساله بسیاری از مشکلات ما را حل کرد و توانستیم با همراهی آنها و کنار آمدن خانواده همسرم با شرایط من مراسم عقدمان را برگزار کنیم.

* چطور بر مشکلات چیره شدید؟

رضایی: به طور صریح خداوند را محور قرار دادیم. در حال حاضر خودم کارورز بیمارستان سوختگی بوشهر هستم و همسرم هم خودش را برای کنکور آماده می کند. اگر خدا بخواهد و بعد از تحصیل بتوانم در همین بیمارستان مشغول به کار شوم می توانم هزینه های زندگی ام را تامین کنم و مطمئنم همسرم نیز در این راه همراه من است.

 

* آیا ازدواج را مانع پیشرفت نمی دانید؟

رضایی: ازدواج مانع نیست خصوصا اگر همسرت همراهت باشد؛ پیشرفتی که جامعه هم اکنون مدنظرش است با پیشرفتی که مدنظر من است متفاوت است. ازدواج سنت پیامبر است و باعث می شود فساد در جامعه کاهش پیدا کند. حتی اگر مادی نگاه کنیم امروزه پیشرفت با درس خواندن لزوما مطابقت ندارد. چیزی که امروز مهم است تخصص است .

* توصیتان به جوانان دانشجوی همانند خودتان چیست؟

رضایی: در زندگی دنبال همراه بگردید. انتخاب درست می تواند شما را به مسیر درست هدایت کند. وقتی همسرتان به عنوان همراه در زندگی شما حضور دارد می توانید قدم هایتان را محکم تر بردارید . به رزاق بودن خداوند اعتماد داشته باشید. خیلی ها فکر می کنند ازدواج در سنین پایین مشکلات زیادی ایجاد می کند اما این تفکر کاملا اشتباه است و به نظر من جوان با ازدواج در سن پایین می تواند شرایط تکامل را سریع تر طی کند.

 

* بعد از ازدواج نیز فعالیت در گروه جهادی را ادامه می دهید

رضایی: حتما این راه را ادامه می دهم. این موضوعی است که همسرم نیز به آن تاکید دارد؛ زیرا در سایه گروه جهادی واقعا احساس آرامش پیدا می کنم و حتما بعد از ازدواج هم حضور در گروه جهادی را ادامه می دهم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *