شهر ۰۸

از سید ضیاء تا علامه!

مرثیه ای برای اوضاع فرهنگی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی

از سید ضیاء تا علامه!

100_1

نگاهی به سه سال فعالیت معاونت های فرهنگی دانشجویی وزارتین علوم و بهداشت متاسفانه نتایج ناخوشی را نشان می دهد. در وزارت علوم که محمد فرهادی سکاندار آن است امورات فرهنگی دانشجویی بر عهده سید ضیاء هاشمی دانشیار علوم اجتماعی دانشگاه تهران سپرده شده است و در وزارت بهداشت سید حسن هاشمی در دولت اعتدال نیز سکاندار این پست مهم بر عهده محمد رضای فراهانی است فعال قرآنی از مشهد مقدس با تمایلات ملایم اصلاح طلبانه که صد البته حسام الدین علامه از عناصر تندروی دفتر تحکیم اسبق و انجمن اسلامی دانشگاه تهران در سالیان آخر دهه هفتاد آنروز به عنوان مدیر ارشد این معاونت و مدیر فرهنگی عملا سکاندار همه امور است .

رصد دقیق اوضاع فرهنگی دانشگاهها نشان می دهد که اوضاع فرهنگی اجتماعی در دانشگاه ها رو به راه نیست از کنسرت های موسیقی گرفته تا اردوهای مختلط تا رها شدگی دانشجویان در فضاهای مجازی و مشکلاتی مانند اعتیاد و… که قطعا جناب هاشمی و فراهانی بر آن واقف اند ، از سیاست زدگی مفرط و پهن شدن چتر سیاست افراطی بر سایه برخی برنامه های فرهنگی تا شعار دادن شعار رفع حصر از سران فتنه در روز دانشجو و مراسم های مختلف دانشجویی مانند اختتامیه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت که در هر دو مراسم هم شخص وزیر نشسته است و وکیل مجلس نیز حضور دارد ، و برخی موارد آن نیز صدای فریاد شخص رهبری معظم انقلاب را نیز بلند کرده است نشان از این حقیقت تلخ دارد :

معظم معظم رهبری در آخرین دیدار دانشجویی امسال در ماه مبارک رمضان در فرازی می فرمایند : “اینکه بنده درباره‌ی [عدم] اختلاطهای دانشجویی این‌همه تأکید کردم و چندین بار گفتم -که باز شنیدم متأسّفانه وجود دارد، حالا هم یکی از برادرها اینجا گفتند، بنده هم گزارشهایی دارم و مسئولین دانشگاه‌ها باید جواب بدهند- به‌خاطر این است…. . بنده آدم خشکه‌مقدّسی نیستم که خیال کنند بنده از روی خشکه‌مقدّسی یک حرفی میزنم؛ نخیر، مسئله این است: اختلاط دو جنس از نظر اسلام یک چیز مطلوبی نیست. بله، در جلسات رسمی اشکالی ندارد، زن باشد، مرد باشد، بنشینند، بحث کنند؛ مجلس شورای اسلامی، مجلس مذاکره، مجلس مشورت امّا در محیطهایی که این اختلاطها حدومرزی ندارد، اینها ضرر میزند، دلها را خراب میکند”

نکته مهم دیگر : الان هم به برخی از مسئولین محترم وزارت علوم این را گفتم- که برای من تشکّلهای انقلابی با تشکّلهایی که نسبت به مسائل انقلابی بی‌تفاوتند یکسان نیستند؛ تشکّل انقلابی را باید تقویت کرد، باید کمک کرد، باید قدر دانست، آینده‌ی کشور را اینها میسازند، آینده‌ی انقلاب را اینها تضمین میکنند؛ ولی خب خود تشکّلها وظایفی دارند. دو شأن وجود دارد برای عناصر تشکلّهای دانشجویی: یک شأن، شأن دانشجویی است، یک شأن، شأن عضویّت در تشکّل است، اینها با هم تفاوت دارد …

به واقع معاونت فرهنگی وزارت بهداشت اساسا تا کنون چه حمایت هایی از تشکل های انقلابی مانند بسیج دانشجویی و جنبش عدالتخواه و جامعه اسلامی دانشجویان داشته است؟ در نشست ها و ماحفل که ظاهر قصه است علنا حمایت از تشکل های تندرو و چپ گرایانه مشاهده می شود و جناب دکتر علامه نیز ابایی از آن ندارند!

رهبری انقلاب در فرازی دیگر می فرمایند :

. این را من الان به آقای دکتر فرهادی هم گفتم، قبلاً هم به آقای دکتر هاشمی گفتم، حالا به معاون آقای دکتر فرهادی هم که آمده بودند گفتم. وظیفه‌ی مسئولین دانشگاه این است که از مجموعه‌های انقلابی و متدیّن حمایت کنند. یعنی کسانی که با انقلاب موافقند و در راه انقلاب حاضرند فداکاری کنند، با کسی که نسبت به انقلاب بی‌تفاوت است یا احیاناً مخالف انقلاب است یکسان نیستند. شما به‌عنوان وزیر، به‌عنوان مسئول، به‌عنوان نماینده‌ی جمهوری اسلامی میتوانید با اینها به یک چشم نگاه کنید؟ در مورد حقوقِ عمومی بله، حقوق عمومی شامل همه است؛ امّا نمیشود شما نماینده‌ی نظام اسلامی باشید و از آن کسی که دفاع از اسلام انقلابی میکند حمایت نکنید، [ولی] از آن کسی که حمله‌ی به نظام اسلامی میکند یا لااقل نسبت به آن بی‌تفاوت است حمایت بکنید! نه، این قابل قبول نیست. مسئولین از مجموعه‌های انقلابی باید حمایت بکنند و این حضور را باید تسهیل کنند

به واقع طرح مساله حصر سران فتنه در محافل مختلف دانشجویی با چه هدفی دنبال می شود و این جماعت از ان چه را مراد می کنند؟

آیا جناب سید ضیاء هاشمی مساله اعتیاد و معضلات اخلاقی رو به گسترش در خوابگاهها دغدغه ای مهم برایشان نیست؟ آیا حضرت علامه مشکل اعتیاد دانشجویان علوم پزشکی به فضای مجازی برایشان اهمیت ندارد؟ به واقع خروجی عملکرد دوستان در حوزه فرهنگی چه بوده است؟ بی صبرانه منتظر پاسخ خواهیم ماند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *