اقتصاد پاشنه آشیل نفوذ !

تیر ۰۸

اقتصاد پاشنه آشیل نفوذ !

یادداشت کوتاه

اقتصاد پاشنه آشیل نفوذ !

محمود سهیل نژاد دانشجوی حقوق

21

مقام معظم رهبری مدتی است که به شدت درباره نفوذ دشمن با استفاده از فضای پدید آمده پس از مذاکرات هسته ای هشدار می دهند البته از منظر معظم له ، آنچه در این شرایط بسیار خطرناک است موضوع نفوذ فکری ، عقیدتی و فرهنگی است با این حال رسوخ به بستر های امنیتی و اقتصادی نیز همچنان به عنوان مصادیقی از نفوذ شناخته می شوند که در صورت عدم توجه ، می توانند هزینه های جبران ناپذیری را بر کشور تحمیل نمایند .

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، در زمینه های اقتصادی ف نفوذ دشمن  پایه اقتصاد محکم را متزلزل می کند.

آن جاهایی که نفوذ اقتصادی کردند ، آن جاهایی که توانستند خودشان را بر اقتصاد کشورها و لت ها مثل بختکی سوار بکنند ، پدر آن کشورها درآمد . این جاده ها پانزده سال قبل از این ، رئیس یکی از همین کشورهایی که جزء کشورهای پیشرفته منطقه ما بود در سفری که به تهران داشت و پیش ما آمد و به من گفت آقا ما به خطر نفوذ اقتصادی در ارز یک شب تبدیل شدیم به فقیر، گدا ….

 در حوزه نفوذ اقتصادی یکی از اصلی ترین تهدیدها ، تغییر فکر و گرایش سیاست گذاران اقتصادی از الگو های بومی است .

خطر عمده اینجاست که نفوذ فکری و عقیدتی تصمیم سازان و تصمیم گیران اقتصادی کشور آماج خود قرار دهد . اکنون این تهدید بسیار جدی است که برخی از مسئولان اقتصادی دانسته یا ندانسته ، تحت تاثیر نفوذ دشمن قرار گیرند و ریل گذاری قطار اقتصاد ایران را مبتنی بر الگوها ی غربی به پیش برند ؛ مسیری که در نهایت به دره منتج خواهد شد و بدون شک نتیجه ای جز شکست برای اقتصاد ایران در پی نخواهد داشت .

تهدیدی به نام دستور العمل های صندوق بین المللی پول

به طور کلی ساختار اقتصادی جهان با محوریت نهادهای مالی بین المللی مثل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی ، در تلاش هستند تابر اساس نظریه نوسازی الگوهای توسعه و پیشرفت در کشورهای در حال توسعه نیز گرایش به اقتصاد لیبرال است و یکی از پیش شرط های دستیابی به لیبرالیسم اقتصادی هم نهادسازی برای سبط دموکراسی مبتنی بر ارزش های غربی است.

از الگوی نئولیبرالی تا اقتصاد مقاومتی در ایران

اگرچه مسئولان در سطح شعار ، همواره اقتصاد مقاومتی را الگوی توسعه کشور به حساب می آورند ، اما برخی از کارشناسان براین باورند که که رویه دولت در برخی از موارد تبعیت از الگوها ی نو لیبرالی است .در همین خصوص دکتر حجت ا… ایوبی ، استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفته است : به نظر می رسد درک برخی مشئولان دولتی از موضوع اقتصاد مقاومتی درک صحیحی نیست . وی با اشاره به این  که از سوی برخی مسئولان ، اقتصاد مقاومتی با موضوع سرمایه گذاری خارجی در ارتباط است ، افزود : این درحالی است که اساسا جنس اقتصاد مقاومتی با چشم انتظاری برای ورود سرمایه گزار  خرجی تفاوت دارد .

ایشان  با بیان اینکه دولت در برخی حوزه ها متاثر از الگوهای نولیبرالی عمل می کند افزود : اکنون باید این موضوع جا بیفتد که راه حل چالش های اقتصادی در ایران اعال تغییرات ساختاری و نهادی مبتنی بر الگوهای بومی است و نه تبعیت از نسخه های تجویزی غرب .

البته باید به این موضوع مهم توجه داشته باشیم که الگوی اقتصاد مقاومتی نسبت به ظرفیت های اقتصاد جهانی بی تفاوت نیست .

دربند ۱۰ از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است ، حمایت همه جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوه و با خالص ارزآوری مثبت از طریق ، تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم ، گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیر ساخت های مورد نیاز ، تشویق سرمایه گزاری خرجی برای صادرات ف برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی ، شکل دهی بازارهای جدید ، وتنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویزه با کشورهای منطقه ، استفاده از سازوکار مبادلات برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز و ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف مورد توجه قرار گرفته است و می توان این ادعا را مطرح کرد که الگوی اقتصاد مقاومتی نسبت به اقتصاد جهانی کاملا فعالانه برخورد کرده است.

اما چالش اصلی این جاست که برخی دانسته یا نادانسته چشم خود را بر این ظرفیت ها می بندند و اقتصاد ایران را محتاج پیروی از الگوهای توسعه غرب می پندارند . کما اینکه در برخی از از دولت های پیشین نیز این رویه اجرایی سازی شد که به پدید آمدن یک بحران اقتصادی در کشور انجامید .

در دهه ۷۰ سیاست های تعدیل اقتصادی با محوریت آزادسازی و خصوصی سازی به عنوان راهبرد اساسی مدنظر قرار گرفت اما نتیجه ای جز افزایش نرخ تورم ، کاهش عدالت اجتماعی و تضعیف توان تولیدکنندگان داخلی نداشت .

سخن آخر

به نظر می رسد آن چه اکنون به عنوان یک تهدید جدی در فضای اقتصادی خودنمایی می کند تحت تاثیر قرارگرفتن تصمیم سازان اقتصادی از الگوهای غربی است این موضوع ممکن است به دلایلی همچون خود باختگی ؛ استفاده از مشاوران خارجی و یا عدم اطلاع دقیق از ظرفیت های داخلی روی دهد ، اما به هر تقدیربه عنوان یک چالش جدید پیش روی اقتصاد ایران خودنمایی میکند . در حالیکه رهبر انقلاب اسلامی و طیف عظیمی از صاحب نظران حوزه اقتصادی الگوی اقتصاد مقاومتی را تنها و بهترین راه ارتقا و پیشرفت ایران عنوان می کند ، یک جریان سیاسی در داخل در تلاش است افق توسعه ایران را به نزدیکی با غرب گره بزند . این در حالی است که تجربه های کشورهای آمریکای لاتین به ویژه آرژانتین نشان می دهد پیروی از نسخه های تجویزی غرب نه تنها موجبات توسعه مستمر نمی گردد بلکه می تواند به پاشنه آشیل اقتصادی تبدیل گردد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *