ایستاده ایم!

تیر ۱۰

ایستاده ایم!

یادداشت کوتاه

ایستاده ایم!

محمد حسین عظیم زاده / دانشجوی پزشکی

Untitled-2REWHB-D

حضور غیرتمندانه مردم ایران در سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان، مهری بر دهان غرب زدگانی زد که تمایل مردم به ارتباط با شیطان بزرگ را تبلیغ می کردند.

حضور مردم در خیابان های هر شهر، بار دیگر یادآور اعتقاد ایران اسلامی علیه سیاست های ایالات متحده شد و جلوه ای دیگر از ایستادگی بر علیه ظلم را نشان داد. درست در زمانی که دولت، در راستای الزامات رهبری در جریان اجرای برجام، درصدد جلوگیری از هرگونه نفوذ آمریکایی ها در ابعاد مختلف کشور می باشد، مردم نیز به یاری دولت آمدند و همزبان با هم، “مرگ بر آمریکا” را فریاد زدند تا حتی پس از برجام نیز رسانه های غربی به عدم فراموشی “مرگ بر آمریکا” و آرمان های انقلاب از ذهن مردم اعتراف کنند.

اما آیا تنها فریاد یک شعار کافیست؟

چه نیازی به تکرار یک شعار بر زبان هست؟

اصولا هدف از ساخت یک شعار، بروز یک تفکر عملی در قالب کلام است. زنده ماندن یک شعار پس از چند سال در یک جامعه، نشان از زنده ماندن آن تفکر در اندیشه آن ملت است. در صورت نبود تفکر صحیح، عملکرد صحیح هم به وقوع نمی پیوندد. لذا اولین گام برای عملی کردن یک تفکر در قالب فعالیت های یک جامعه، زنده ماندن آن فکر و اندیشه در ذهن های آن مردم است. اولین قدم هم برای نفوذ در اعتقادات یک جامعه، سست کردن اندیشه ها و تسخیر ذهن ها با ایجاد شبهه و شک در افکار است. بیان و ایستادگی پیوسته بر جلوه این افکار، پادزهری بر این تسخیر است.

اما صرف ایستادگی بر کلام در پیشرفت یک جامعه تاثیر محسوسی ندارد. اصرار بر زنده نگه داشتن یک شعار به علت زنده ماندن آن تفکر در ذهن های ملت آن جامعه است تا به دنباله آن عملکرد و فعالیت های اقتصادی و سیاسی آن ملت با افکارشان همسو شود. اما آنچه در این میان نقش اصلی را دارد، تعهد مردم به تفکرات و اندیشه های خود است. شعاری حائز اهمیت است که جلوه عملی پیدا کند و روز به روز بر تعهد به عملکرد آن افزوده شود.

“مرگ بر آمریکا” هم بر همین روال است. الزام تکرار این شعار در میان مردم انقلابی ایران، نشان از زنده ماندن تفکر مخالفت با سیاست های استکباری دولت آمریکا در بین مردم ایران است. مردم نباید بگذارند برخی تفکر ها، سهوا یا عمدا، با تحریف اندیشه های انقلابی و استکبارستیزانه به کمرنگ شدن این شعار و تفکر در ذهن مردم بیانجامد و همانگونه که امام راحل (ره) پیوسته بر ایستادگی در برابر آمریکا و زنده نگه داشتن این شعار تاکید می کرد، بر این باور و عقیده انقلابی استوار بمانند. اما خارج از جلوه کلامی و رسانه ای تفکر استکبارستیزانه، تعهدات عملی به این شعار ها لازم است. رفتار ها و عملکرد های دانشجویان، مدیران، کارمنمدان و تک تک مردم این کشور در زمینه های اقتصادی، اجتماعی, سیاسی، فرهنگی و … باید بر مبنای تفکرات و اعتقادات انقلابی باشد و استکبارستیزی نیز جزوی از همین تفکر هاست.

شعار استکبارستیزی و عملکرد غرب گرایانه در زندگی هیچ سازگاری ای با هم ندارد و جز آسیب به آرمان های انقلابی، نتیجه دیگری نمی دهد. فرد متعهد به تفکر استکبارستیزی، در رفتار های اجتماعی خود ، در باور های فرهنگی خود، در اقدامات و تصمیمات و خرید های اقتصادی خود ، در جهت گیری ها و رفتار های سیاسی خرد و کلان خود ، در تمام ابعاد زندگی بر این تفکر تعهد عملی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *