با تمام توان باید از تولید حمایت کنیم!

تیر ۰۸

با تمام توان باید از تولید حمایت کنیم!

گفتگو با دکتر ابراهیم متولیان

با تمام توان باید از تولید حمایت کنیم!

دکتر امین سهرابی ، محمد حسین علاقمند و محمدرضا عزیزی

16

اشاره:

دکتر ابراهیم متولیان نامی آشنا درعرصه تجهیزات پزشکی است ، حضور شش ساله ایشان در وزارت بهداشت در زمان دکتر لنکرانی و مدتی نیز وحید دستجردی در سمت قائم مقام وزیر در امور بازرگانی و اقتصادی از ایشان چهر ای کارکشته و با تجربه در این حوزه ساخته است و بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات در ایران از ایشان به نیکی یاد می کنند و دوران مدیریت ایشان و ساماندهی بسیاری از امور تجهیزات پزشکی را از ثمرات حضور ایشان بر آن اداره کل قلمداد می کنند به بهانه پرونده ساعتی را میهمان ایشان بودیم و از شنیده ها و ناشنیده های این عرصه سخن گفتیم که در ادامه می خوانید:

**

با سلام و تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید به عنوان سئوال نخست به نظر شما نفوذ از منظر نظام سلامت آیا شکل می گیرد و چگونه؟

من هم خدمت خوانندگان محترم شما سلام و ادب عرض می کنم  نفوذ مساله مهمی است که خوشبختانه شما به عنوان یک نشریه دانشجویی موثر در آن ورود کرده اید  ابتدا از منظر اقتصادی عرض کنم ، من این حرکت آمریکایی ها و اروپایی ها را که بعد برجام به سمت کشورمان راه افتاده اند  را یک توطئه می دانم از نظر اقتصادی چون آنها را محاسبه کرده و گفته اند که ما ایران را ۳۶-۳۷ سال در تحریم نگه داشته ایم و اینها در همه چیز رشد کرده و زیرساخت هایشان بهبود یافته و در صنایع مختلف رشد کرده اند.

 مثلا ساده ترین بحث صنایع بسته بندی است که شما بسته بندی حالا را با قبل از انقلاب مقایسه کنید مثلا شامپوهای حالا از نظر بسته بندی مثل این شامپوهای خارجی مثل کلییر(clear) و شامپوهای معروف انگلیسی و فرانسوی است  ، من در خاطرم می آید قبل از انقلاب صابون ها را همینطور بدون بسته بندی قرار می دادند . الان این صنعت و بسیاری دیگر از صنایع پیشرفت کرده به دلیل نبود بسیاری از موارد و حضرت امام  (ره)  هم می فرمودند: غنیمت شمارید این فشار و تحریم زمان جنگ را.

 به نظر من در کل اگر می گفتیم چین یا روسیه فلان موشک را می دهد حالا آمریکایی می خواهد بدهد یا ندهد فرق نمی کند ! اگر اینچنین بود الان در صنعت موشکی هم پیشرفت نکرده بودیم و همچنین پیشرفت های در زمینه های دیگر مثلا وزیر یونان که هیچگاه به ایران نمی آمده حالا به ایران آمده اگر شما به اروپا رفته باشید خواهید دید که همه چیزآنها تکمیل است نه کارخانه ای نیاز دارند ..

الان اروپایی ها فقط دنبال بازارند  و اینچنین ا ست  که در انبار دیگر ذخیره نمی کنند و مستقیم  وارد بازار مصرف می کنند.

من در جریان یک سفر به اروپا از یکی از آنها پرسیدم که انبار شما کجاست؟ گفت انبار ما در راه هاست !! اگر شما نگاه کنید می بینید که از نظر خطوط ریلی کامل اند ، از نظر اتوبان کامل اند ، شبکه راه ها کامل است . حال آنها دنبال این اند که بازار مصرف پیدا کنند . حال ما خودمان را ببینیم فکر کنید می خواهید با یک برنامه ساده کامپیوتری کار کنید مثل پاور پوینت تا وقتی که خودتان با آن سر و کله نزنید یاد نمی گیرید حال فکر کنید کسی را در دفترتان داشته باشید که این کار را برایتان انجام دهد در این صورت اصلا شما به فکر فراگیری آن نمی افتید !

 برای مثال ما الان منابع زیادی در کشورمان داریم که دست نخورده است همانطور که حضرت آقا فرمودند که اقتصاد مقاومتی و استفاده از منابع درون برای پیشرفت واقعا نیاز ماست ، گاهی اوقات هم زیان های ما به دلیل همین استفاده نکردن از منابع درونی برای پیشرفت است که واقعا این نیاز ماست ، گاهی اوقات هم زیان های ما به دلیل همین استفاده نکردن از منابع داخلی است .

 مثلا در زمان جنگ امام(ره) می گفتند ما باید از تمام توان و منابع برای جنگ استفاده کنیم . در آن زمان ما به زور می توانستیم یک اتوبوس برای حمل رزمنده به میدان جنگ جور کنیم ولی صدام سخنان امام را بهتر از ما گوش می کرد و دستور داده بود که وقتی یک نظامی در راه است هر وسیله ای که عبور می کند در کل عراق اگر یک فرد نظامی را رویت کرد ، باید بایستد و فردنظامی را با خود ببرد و اگر نمی برد جریمه می شد و … مثلا ما معادن ذغال سنگ داریم که دست نخورده است شاید بگوییم که ذغال سنگ قدیمی شده است ولی از آن برای موارد دیگر مثل احیای بعضی مواد استفاده می کنند یا اینکه معادن مس، آهن که بسته است و این ما را تنبل می کند و اقتصاد ما را رفته رفته وابسته تر می کند و می گوییم هرچه را که بخواهیم به ما میدهند ، دیگر چرا تلاش کنیم ؟؟

یک مثال عینی آن صنعت خودرو است که خودروهای مدل بالا را وارد می کنیم و صنعت خودروسازی ما پیشرفت چندانی نکرده است و کسی هم حاضر نیست پولی گزاف بدهدو خودرویی بخرد که اصلا کیفیت ندارد ، مثلا درهای خودروی داخلی ما با ۳ تا ضربه بسته می شود ولی ماشین خارجی راببینید راحت تر و با کیفیت تر است و هرکس هم باشد پول می دهد تا راحت باشد و ایمنی بالاتری داشت باشد!

مثلا بعضی از ماشین ها را که سوار می شوید فکر می کنید سوار اسب هستید ! از بس پرسروصدا و مشکل دار به نظر من این یک هجمه است که می خواهند ما پیشرفت نکنیم !

 در کل زمانی می توانیم بگوییم که در یک صنعت یا زیرساخت پیشرفت کرده ایم که یا علم آن را خودمان به دست آوریم یا از کسی دیگر یا کشوری دیگر آن علم به ما انتقال پیدا کند این گونه خودمان می شویم مثل یک چشمه جوشان که هروقت بخواهیم می توانیم وسیله ای را به وجود آوریم ولی کشورهای دیگر با ماکه شوخی ندارند یا به اصطلاح عاشق چشم و ابرو ما نیستند که بخواهند علم شان را در زمینه ای خاص به ما بدهند چون آن موقع ما خود یک مولد می شویم و دیگر به آنها نیازی نداریم که این یک خطر برای آن کشور است پس آنها فقط وسیله هایشان را به ما می فروشند!

  مثال بارز آن در صنعت خودروسازی و صنعت موشکی بوده و این پیشرفتی که در صنعت موشکی می بینید به دلیل تکیه بر علم خودمان بوده ، مثلا امروزه علم پزشکی خیلی به تجهیزات وابسته شده است!

یکی از موارد مناسب در زمینه اقتصاد مقاومتی خصوصی سازی است تا وقتی که یک کار دولتی باشد به دلیل فساد مالی یا عدم دلسوزی آن کار پیشرفت چندانی نمی کند ولی وقتی که خصوصی شود با ایجاد رقابت بین شرکت های خصوصی هم قیمت و هم کیفیت بهتر می شود .

و این باعث می شود که اقتصاد یک کشور پویا شود و وقتی اینگونه شد ، دیگر کسی نمی تواند آن را تحریم کند .

مثلا در اقتصاد بین المللی اینگونه است که اگر اقتصاد شما به یک حد رسید و پایه های اقتصادی شما قوی شد شما عضو سازمان تجارت جهانی به اصطلاح wto  می شوید که در این صورت نمی توانند صادرات شما را تحریم کنند یا روی واردات شما کنترل داشته باشند و آن را تحریم کنند  ، الان ما عضو wto نیستیم و اقتصاد ما مریض و نفت زده است و صنایع در آن رشد نکرده اند به راحتی ما را می توانند تحریم کنند و با این تحریم ضربه بزرگ به اقتصاد ما بزنند مثل قیمت نفت که از ۱۴۰ دلار به ۲۰  دلار رساندند که از قیمت صادرات آب هم کمتر است ! این است که به نظر من دیگر جنگ فرهنگی و اقتصادی شده است.

حالا در زمینه پزشکی می بینیم که پزشکی خیلی به تجهیزات وابسته شده مثل گوشی – فشارسنج و…

تا دستگاه هایی که در چشم پزشکی انواع دستگاه های لیزر و فیکو و.. که در حدود نیم ساعت چشم را عمل می کند یا در عمل قلب و … که الان بیشتر این دستگاه های جدید و hitec در آمریکا و اروپا ساخته می شوند  و کتاب هایی که در زمینه پزشکی می خوانیم بر اساس همین دستگاه هاست .

آنها از نظر علمی از ما ۲۰۰ سال جلوترند و این مارا وابسته می کند برای همین هم حضرت آقا می فرمایند شما به دنبال علومی بروید که راههای میانبر می زند ، مثل نانو و علوم جدید . الان بسیاری از کشورهای تولیدکننده این دستگاه ها آمریکایی و اروپایی اند مثل زیمنس و فیلیپس و…

  • ببخشید آقای دکتر الان یک سوالی که رایج است این است که ما توانسته ایم در صنایع نظامی و موشکی به قدرت بزرگ تبدیل شویم ولی در زمینه تجهیزات پزشکی اینطور نبوده است آیا این به دلیل این است که این دستگاه ها بسیار پیچیده اند یا به این دلیل است که اراده ای نبوده و کاری صورت نگرفته است ؟

ببینید بعضی از تجهیزات hitec نیست و ما می توانیم آنها را بسازیم مثلا ما ۴۵۰ قلم از تجهیزات پزشکی را می سازیم با کیفیت خوب مثل ماشین بیهوشی ، دستگاه دیالیز ، رادیولوزی، دیجیتال ، سونوگرافی و… ساخته شده اما تا چند سال قبل اعتقاد اغلب مسئولین این بود که ما مصرف کننده ایم و تولید به ما ربطی ندارد ، اما باید دانست که  تولیدکننده نیاز به پشتیبانی دارد . به قول غربی ها این سری کارها چند وجهی است و این شد که ما با وزارت صنایع قرارداد بستیم که ما به این اقلام و وسایل نیاز داریم واگرشما با کیفیت قابل قبول تولید کنید ما از شما می خریم .

الان ما در سرنگ و صافی بسیار پیشرفت کردیم و وقتی بنده در اداره تجهیزات مسولیت داشتم نامه ای هم به ۷۸۰ بیمارستان ارسال کردیم که اگر در این اقلام شما غیر از موارد ایرانی را بخرید فاکتور شما تسویه نمی شود . در واقع همین ما هستیم که فردا  پس فردای دولت را می سازیم و آن وقت است که باید از تمام توان برای پیشرفت چه در عرصه پزشکی و چه در دیگر عرصه ها باید تلاش کنیم و اگر هم نمیتوانیم با صداقت تمام کنار می کشیم  و حداقل این است که وجدانمان آسوده است .

یکی از دلایل عدم پیشرفت هم در واقع عدم سرمایه گذاری روی افراد است ، روی طرح ها است . مثلا من یک نفر را می شناسم که صافی های گاز ساخته بودند و در تحریم ها هم به ما نمی دادند و بعد از این همه تلاش که ساخته شده بود ، دولت از ایشان مالیات بعد ممیزی بعد قسط بانکی و … طلب می کند .

 چند روز پیش یک بیماری نزد من آمد و می گفت بنده ۳۰ سال پیش یک میلیون و هفتصد هزار تومان کارآفرینی کرده و ۳۰ کارخانه در رشته های مختلف ایجاد کردم و الان هفده میلیارد دلار به بانک بدهکارم .

در واقع این یعنی از بین رفتن صنعت یعنی بیکاری یعنی معضلات اجتماعی که اگر پولی برای صنعت و اشتغال زایی مصرف نشود آن پول برای این مشکلات صرف می شود ، رشد صنایع و اشتغالزایی داشته باشد و  درواقع دولت نباید به چشم سودزایی به رشد صنایع داشته باشد .

علاوه بر آن در زمینه تجهیزات پشتیبانی خاصی صورت نگرفته و آنچه مسلم است ما در این زمینه به برنامه ریزی نیاز داریم . مثلا در هنگام ساخت سرنگ شرکت های زیادی در این زمینه با کار یکسان به وجود آمدند که به دلیل تولید بیش از حد ظرفیت این شرکت ها تا حد ورشکستگی پیش رفتند که با تخصصی کردن آنها این مشکل نیز بعضا حل شد .

مثل سرنگ های auto disrrct  و انسولین و…  یک مساله دیگری هم این که لازم نیست در ابتدای کار در همه زمینه ها برنامه ریزی کنیم  و همه چیز را بسازیم ، مثلا شرکت خودروسازی کره ای ها را ببینید که در همه چیز خود کفا است ولی ریموت خودروهای خود را از شرکت زیمنس خریداری می کنند چون بهترین ریموت ها مربوط به این شرکت است .

یک عامل موثر دیگری هم  که وجود دارداین است که دولت می تواند با پشتیبانی از صنایع کوچک باعث پیشرفت اقتصادی شود چون صنایع کوچک بسیار وپایه صنایع بزرگ اند مثلا همین شرکت اپل از گاراژ یک خانه بیرون آمد !

در زمینه های تجهیزات پزشکی هم ما کارخانه های خوبی داریم که مانیتورهای اتاق عمل را تولید می کند که این صنعت hitec  است . وتا این حد پیشرفت کرده اند که بعضی کشورهای اروپایی نیز از این مانیتورها در دستگاه های بیهوشی خود استفاده می کنند .

در واقع کار دولت باید اینگونه باشد که به سمت صنایع hitec  برود و تکنولوژی آن را به دست  بیاورد و به تولید انبوه بسپارد و باز به دنبال تکنولوژی دیگری باشد نه این که همان تکنولوژی که از قبل وجود داشته و چند شرکت خصوصی آن را تولید کنند .

در واقع ما می توانیم در صنایع hitec  ابتدا از قطعه های ساده شروع کنیم تا پیشرفت کنیم ولی در بعضی از صنایع ما با جهان پیش میرویم مثل صنعت نانو که جزو ۷ کشور برتر جهان ایم !

با این حال هم آنها ۲۰۰ سال از ما جلوترند .

برای تولید تجهیزات پزشکی وزارتین بهداشت  و صنایع  باید دست به دست هم بدهند ، متاسفانه طوری شده است که هیچکس حاضر نیست پول خود را در کاری سرمایه گذاری کند  ، همه پول های خود را در بانک می گذارند این می شود که اقتصاد مریض می شود شما یک نگاه بیاندازید می بینید در هر خیابان بانک های زیادی کنار هم ساخته شده است و مشغول بازی با پول هستند!

من در جایی می خواندم که تجارت ۱۱ برابر اجر و ثواب دارد نسبت به مشاغل خدماتی به مردم ، چون وقتی تجارت می کنیم به نوعی ریسک می کنیم و اگر کسی نخواهد این کار را برعهده بگیرد کارهای جامعه روی زمین می ماند در تجارت ممکن است سود کند یا ضرر ولی در خدمت  معمولی به مردم ضرری رابه دنبال ندارد .

در بحث تولید هم همینطور است اگر صنایع داخل را تشویق کنیم می توانیم در آن صنعت خود کفا باشیم مثل دستگاه امحای زباله که آنقدر تشویق کردیم که در داخل توانستیم بسازیم و وارد کردن از خارج را ممنوع کردیم ولی گاهی اوقات مدیران کار دیگری می کنند مثلا با نصف قیمت کالایی را وارد می کنند که این نه تنها به سود نیست بلکه به ضرر است چون یک صنعت را ما سرکوب کرده ایم و باعث عوارض بعد از آن مثل بیکاری و غیره شده ایم در صورتی که اگر به صنایع داخل اجازه می دادیم آن صنعت می توانست پیشرفت کند و کالا ی با کیفیت تر و حتی ارزان تر تولید کند .

مثلا من گاهی برای تشویق شرکت های داخلی گاهی دستگاه دیالیز از آن پیش خرید می کردم تا در تاریخ خاصی به ما تحویل دهند در واقع دولت هم می تواند با پشتیبانی از شرکت ها و لازم هم نیست دولت خود کارخانه بزند و باعث پیشرفت این صنعت شود .

با سپاس از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *