شهر ۰۸

برای نشر عفاف و حجاب در جامعه چه باید کرد؟

اولین کرسی آزاد اندیشی مجازی در کشور

کرسی یکم/بهار ۱۳۹۵

برای نشر عفاف و حجاب در جامعه چه باید کرد؟

 100_15

داستان حجاب و به تبع آن عفاف در این مملکت قصه طولانی دارد ، فرهنگ این زادبوم با حیاء و عفاف از دیرباز گره خورده است و اسناد متقن تاریخی نیز نشانگر این امر مهم است .
در عصر جدید و با شروع تاریخ منحوس پهلوی در این کشور و غربزدگی مفرط رضاخان میرپنج با تقلید از غربزدگی آتاتورک در ترکیه جدید حمله به باورهای دینی مردم به خصوص حجاب آغاز شد و وی با اعمال قوه قهریه تلاش در زدودن حجاب و به نوعی متجدد شدن زنان این مملکت را کلید زد.
در دوران محمدرضای پهلوی اما سیاست نشر بی حجابی و حمله به عفاف و حیای ملت صورت دیگری یافت و مبارزه نرم و فرهنگی عمال پهلوی با ابزار هنر و… آغاز گشت و تا سال ۱۳۵۷ ادامه یافت و متاسفانه تاثیرات عمیقی را نیز بر جای نهاد.
با پیروزی انقلاب اسلامی و طرح مساله حجاب اجباری از سوی امام و دستگاههای ذیربط به فاصله چند ماه از انقلاب بساط بی حجابی رخت بربست و در دوران دفاع مقدس به تبع رایحه دلنشین فضای ایثار و شهادت این مساله در جامعه نمود خاصی نداشت.
در دوران سازندگی و اصلاحات مجددا فعالیت فرهنگی و خزنده غرب زدگان وطنی آغاز گشت و با حضور قدرتمند در فضای کتب و نشریات و سینما و… فعالیت ها و تاثیر گذاری ها آغاز شد .
کار به جایی رسیده است که کشف حجاب در برخی ماشین ها ،پاساژها و رستورانهای بالای شهر کم کم عادی می شود ، کار را به جایی رسانده اند که با عرض پوزش اندام برخی زنان و دختران در قاب لباس های تنگ و چسبان غواصی مانند!! جلوه گری می کند و غصه می خوریم چرا جرائم جنسی رشد داشته و ازدواج جوانان به تاخیر افتاده است و…..
در طول این سالیان طرح های مختلفی مانند طرح های ضربتی و …مانند گشت ارشاد محسوس و نامحسوس و … برای مقابله با بدحجابی و به تبع در راستای تحکیم عفاف و حجاب در جامعه اجرا شده است که البته محل اصلی کرسی ما نقد آنها نیست بارها شنیده ایم که برای حجاب و عفاف باید کار ریشه ای و فرهنگی و… انجام داد و قس علیهذا ..
حال در این کرسی آزاد اندیشی مجازی بر آنیم نظرات و دیدگاههای شما عزیزان را در این خصوص ( برای نشر فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه واقعا چه باید کرد؟ ) را که در ماه قبل در سایت ثبت شد و برای جمع بندی به دو استاد محترم تقدیم شد را در ادامه می خوانیم :

**

معتقدم به نقش جدی دولت، دانشگاهها و ادارات دولتی و شرکتهای وابسته در درجه اول. اجرای تمام و کمال قانون موجود. اصلاح صدا و سیما. و سینما. الگوسازی مثبت. کار چهره به چهره

ما ترم پیش در دانشکده مون یه موج چادری شدن دخترهای دانشجو را راه انداختیم. حالا جالبه یکی از دخترها راضی شده شوهرش مخالفت می کنه

چادر همچنان در فرهنگ رسانه ای ما نماد زن احمق، کم سواد، خاله زنک، دزد و قاچاقچی، زندانی، و مکانهایی چون قبرستان و … است ، فیلم ثریا یادمونه ، عامل قتاله چی بود   چادرثریا!!!

**

واقعا بنظرم کشولی از نظرات خوب و بسیار بجا در این مدت تو این جمع مجازی ولی بسیار گرم بیان شد.
نظر شخصی من طبق نظر خیلی از دوستان عزیز که گفته شد فرهنگ سازی هست.
متاسفانه تا قبل از این فرهنگ سازی هرکاری بکنیم قطعا نتیجه معکوس خواهد داد.
مثالی بزنم خدمت شما:
چند روز پیش چندتا از خانومها رو در سطح شهر دیدم که اصلا پوشش درستی نداشتند ولی خب داشتند برای مراسم افطاری و فراهم کردن مقدمات آن آماده میشدند.خب این مطلب نشانگر اینه که فرد روزه است ولی خب متاسفانه با فلسفه حجاب و البته عفاف اصلا آشنا نیست و قس علی هذا…
**

فقط در مورد حجاب وعفاف آنچه تصور دارم اینست که حجاب وسیله ایست برای رسیدن به هدف عفاف

پس هدف داشتن عفاف است که متاسفانه در جامعه حفره شدیدی در بدنه آن ایجاد شده علاوه بر همه عوامل خارجی و داخلی یکی از دلائل ایجاد این حفره کار خرکی بر روی وسیله یعنی حجاب بوده است

**

اول کار باید بگم که واقعا ایده خیلی خوبی هست که این کرسی ها در سطح سایت برگزار بشه و اون محدودیت های احتمالی که هرکسی ممکنه ازش خوشش نیاد رو برطرف کنه. در واقع شما مشکل اول کرسی ها رو حل کردید، اما با خوندن طرح مساله و بیان مساله متوجه شدم که متاسفانه همچنان اشکال دوم و به شکل بسیار پررنگ تری داره ادامه پیدا می کنه و انقدر شدیدتر هست که حتی اون مساله حل شدن مشکل اول کرسی ها رو از چشم می اندازه.

کرسی آزاد اندیشی یعنی، آزاد فکر کردن و طرح مساله بدون توجه به اینکه هر فردی چه نظری در این مورد داره و در نهایت هم عدم قضاوت کردن، متاسفانه در طرح مساله شما دو نکته داره خودش رو نشون می ده، اول اینکه پر است از قضاوت، «رژیم منحوس پهلوی»، «حجاب اجباری از سوی امام»، «رضا خان میر پنج»، «گسترش بی حجابی نتیجه سیاست های حکومت پهلوی»، «بی حجابی در دفاع مقدس جایی نداشت»، «دوران سازندگی و جریات غرب زدگی» و بسیاری مطالب دیگر- دوم اینکه محل آزاد اندیشی نیست، و سئوال اصلی هم پیرو راه حل هست نه آزاد اندیشی، پس در اینجا با کرسی آزاد اندیشی مواجه نیستیم، با موضوعی مواجهیم که اولا به اجباری بودن حجاب اعتقاد دارد، دوم حکومت پهلوی از نظرش شر مطلق است در این موضوع، به این موضوع اعتقاد دارد که حجاب اجباری به دستور امام بوده، در زمان جنگ بی حجابی نمود نداشته، دولت سازندگی و اصلاحات مقصرند، دولت احمدی نژاد متهم نشده (یا اگر کم کاری داشته ذکر نشده) و حالا گفته خوب برای حجاب چه باید کرد؟

این قطعا و تحقیقا کرسی آزاد اندیشی نیست و حداکثر یک هم فکری بین یک جریان فکری هست جهت ارائه حل.

در حقیقت باید عرض کنم که این موضوعی که شما راه اندازی کرده اید، به جز اتلاف وقت و هزینه دستاوری برای شما نخواهد داشت، چرا که هم اکنون این مساله ای که شما طرح کرده اید در همه شبکه های صدا و سیما و روزنامه ها و سایت های غیر فیلتر ارائه می شه و در حقیقت هیچ کسی هم از بحث های شما منتفع نخواهد شد.

دکتر شریعتی و شهید مطهری، نظری دارند که می گویند که هرکسی برای اثبات نظر خود اول باید به چیزی که خود معتقد است همه جوره نظر خودش را نقد و رد کند، برخورد این دو نفر هم با حوادث به این شکل بوده.

**

اگر موضوع عفاف و حجابه این چند جمله به ذهن بنده میرسد.

هدف اصلی در نظام حکومت دینی چیست؟

اهداف فرعی چیست؟

آیا محجبه کردن مردم جز اهداف اصلی است یا فرعی؟

و اگر فرعی است ایا جامعه نباید به همان میزان که ظهور و بروز تلاش حاکمیت برای اصلاح هدف فرعی(حجاب) را در سطح میبیند,

اراده و تلاش و قاطعیت ان را در مصول به هدف اصلی هم لمس و مشاهده کند؟

بنده معتقدم بر اساس ایه شریفه انا انزلنا رسلنا بالینات و

هدف اصلی همانا ایجاد عدالت و قسط است با تعریف اسلامی-شیعی.

و حجاب از اهداف فرعی, هر چند طی ۱۵ سال اخیرهیچ گاه اراده حقیقی و مستمر نظام در نگه داشتن تراز حجاب در یک تعریف واحد و جامع, اراده ای بیش از شعار و همایش و نمایش نبوده و لایه های ذی نفوذی در دستگاههای فرهنگی و برنامه ساز به دلیل عدم اعتقاد به این مبانی توانسته اند در این عرصه نیز اراده خود را بر اراده هسته مرکزی قدرت در نظام فاءق کنند.

**

به نظر بنده باید تمام اقدامات با هم انجام بگیرید. یعنی هم فرهنگ سازی برای کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود و هم از قانون و مجازات ها استفاده گردد.
فرهنگ سازی به تنهایی راه حل این مشکل نیست و اعمال قانون و مجازات هم لازم است. همان طور که در زمینه بستن کمربند ایمنی یا سایر قوانین راهنمایی رانندگی در ایران شاهد بودیم و یا افزایش مالیات و اعمال جریمه های سنگین در آمریکا برای مقابله با سو مصرف دخانیات ؛ که موجب کاهش پنجاه درصدی مصرف کنندگان تنها در طول چند سال شده است.

در مقوله فرهنگ سازی و ترویج مسئله حجاب مثل مسئله روزه داری و قوانین راهنمایی و رانندگی باید بر بعد اجتماعی قضیه تاکید کرد. یعنی اینکه باید برای افراد توضیح داده شود که ما با بهشت رفتن یا گناه کردن شما کار نداریم ، شما در خانه و محیط های غیر عمومی می توانید هر طور لباس بپوشید ولی در سطح اجتماع خیر . چون این طور حقوق دیگران ضایع میشود و حق آزادی و راحت بودن در محیط های عمومی را از دیگران سلب می کنید. چون وقتی اشخاصی با پوشش نامناسب در جامعه ظاهر شوند بقیه مجبورند که نگاهشان را به سمت دیگری معطوف کنند. حال تصور کنید که دور تا دور فردی را اشخاصی بی حجاب احاطه کنند ( اتفاقی که هم اکنون در سطح جامعه می بینیم) فرد باید به کجا نگاه کند؟ و آیا می تواند به هر محیط عمومی پا بگذارد؟

یکی از نکاتی که باید قابل توجه قرار بگیرد اینکه بار اصلی این فرهنگ سازی باید از سنین پایین و توسط خانواده ها انجام پذیرد نه فقط در نوجوانی در مدارس به عنوان قسمتی از موضوعات درسی. البته نقش رسانه های صوتی و تصویری و مکتوب هم نباید فراموش کرد.

نکته دیگر تقویت روحیه قانون مداری افراد و همچنین تقویت قوانین با ضمانت اجرایی موثر و مشخص است. این عقیده باید در افراد تقویت شود که ما یک جامعه اسلامی هستیم و قوانین اسلام ؛ قوانین کشور محسوب می شوند. و پایبندی به قوانین هر جامعه ای در هر کجای دنیا برای افراد حاضر در اون جامعه امری پذیرفته شده و وظیفه ی همگانی است.
پس همان طور که شهروندان موظف به دادن مالیات و اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و … هستند باید در این موضوع هم مطیع قانون باشند…

**

اول باید صورت مسئله را کاملا مشخص کرد نه قسمتی از مسئله را بگیریم و بعد نسبت به بقیه بی توجه بود
مسئله فرهنگ حجاب در جامعه دینی با محوریت مکتب عقلانی امام خمینی(ره) بصورت گسترده چه در اقایان و چه در خانم ها رعایت نمی شود و عوامل این معضل را می توان بصورت زیر خواند:
۱- عرضه نشدن سبک زندگی دینی اسلام و استفاده از سبک زندگی ایرانی که در طول تاریخ دست خوش تغییرات شده و با توجه به تابع پذیری از متغیر های متفاوت از جمله الگو های جامعه،چشم و هم چشمی های اقوامی و در و همسایه ای؛ تغییر پذیری ارزش های جامعه در صورت شکاف طبقاتی چه در جامعه دینی وچه غیر دینی و عوامل مختلف دیگر که خود جای بحث دارد؛ به راحتی تغییر می کند
۲-
وجود دشمن کارا و ضربه زن و تلاش گر به خصوص در زمینه فرهنگی و سبک زندگی
۳-اشتباه در به کار گیری وگاه تعطیلی ابزار فرهنگی جامعه
۴-بی تفاوتی افراد جامعه ایرانی نسبت به وظایف خود که ناشی از اشتباه گرفتن جامعه ایرانی با جامعه دینی یا همان جامعه. ایرانی اسلامی است
اما روش حل مسئله به نظر بنده حقیر بدین صورت می باشد
تبلیغ دین اسلام همراه با مکاتب عقلانی و فطری ان (مکاتب عقلانی مثل مکتب امام خمینی و امام صادق و…)(و مکاتب فطری ان همچون مکتب عزت و ذلت امام حسین یا مکتب عدالت امام علی (ع) که توجه کاتب فطری بخاطر شرایط جامعه بیشتر مورد نیاز هست)
شناخت واقعی دشمن و ابعاد جنگ و ابزار جنگی و استفاده از ابزار جنگی (همچون صدا و سیما و قبضه کردن شبکه های اجتماعی نه فقط به صورت سانسور و فیلتر کردن بلکه در جهت تولید محتوا؛ اموزش و پرورش به عنوان نظام اموزش ابتدایی برای نهادینه کردن فرهنگ در بین اقشار کودک و وانش اموز؛ تولیدات داخلی و ممنوعیت تولیدات مضر خارجی نه ممنوعیت تمامی تولیدات خارجی؛ قوانین جهموری اسلامی ایران که الزام و پایبندی به ان در خاک این کشور چه برای شهروندان و چه برای مسافران و توریستان یکی از حقوق این کشور می باشد)
فعال کردن نهاد های فرهنگی و استفاده از الگو های مفید و پرهیز شدید از الگو های مضر و بد
خود سازی و افزایش اگاهی در خود جهت تبلیغ و مبارزه و گفتمانی کردن این بحث در سطح اقشار بی سواد جامعه
با تشکر

**

نظر بنده باید تمام اقدامات با هم انجام بگیرید. یعنی هم فرهنگ سازی برای کوتاه مدت و بلند مدت انجام شود و هم از قانون و مجازات ها استفاده گردد.
فرهنگ سازی به تنهایی راه حل این مشکل نیست و اعمال قانون و مجازات هم لازم است. همان طور که در زمینه بستن کمربند ایمنی یا سایر قوانین راهنمایی رانندگی در ایران شاهد بودیم و یا افزایش مالیات و اعمال جریمه های سنگین در آمریکا برای مقابله با سو مصرف دخانیات ؛ که موجب کاهش پنجاه درصدی مصرف کنندگان تنها در طول چند سال شده است.

در مقوله فرهنگ سازی و ترویج مسئله حجاب مثل مسئله روزه داری و قوانین راهنمایی و رانندگی باید بر بعد اجتماعی قضیه تاکید کرد. یعنی اینکه باید برای افراد توضیح داده شود که ما با بهشت رفتن یا گناه کردن شما کار نداریم ، شما در خانه و محیط های غیر عمومی می توانید هر طور لباس بپوشید ولی در سطح اجتماع خیر . چون این طور حقوق دیگران ضایع میشود و حق آزادی و راحت بودن در محیط های عمومی را از دیگران سلب می کنید. چون وقتی اشخاصی با پوشش نامناسب در جامعه ظاهر شوند بقیه مجبورند که نگاهشان را به سمت دیگری معطوف کنند. حال تصور کنید که دور تا دور فردی را اشخاصی بی حجاب احاطه کنند ( اتفاقی که هم اکنون در سطح جامعه می بینیم) فرد باید به کجا نگاه کند؟ و آیا می تواند به هر محیط عمومی پا بگذارد؟

یکی از نکاتی که باید قابل توجه قرار بگیرد اینکه بار اصلی این فرهنگ سازی باید از سنین پایین و توسط خانواده ها انجام پذیرد نه فقط در نوجوانی در مدارس به عنوان قسمتی از موضوعات درسی. البته نقش رسانه های صوتی و تصویری و مکتوب هم نباید فراموش کرد.

نکته دیگر تقویت روحیه قانون مداری افراد و همچنین تقویت قوانین با ضمانت اجرایی موثر و مشخص است. این عقیده باید در افراد تقویت شود که ما یک جامعه اسلامی هستیم و قوانین اسلام ؛ قوانین کشور محسوب می شوند. و پایبندی به قوانین هر جامعه ای در هر کجای دنیا برای افراد حاضر در اون جامعه امری پذیرفته شده و وظیفه ی همگانی است.
پس همان طور که شهروندان موظف به دادن مالیات و اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و … هستند باید در این موضوع هم مطیع قانون باشند…

**

به نظرم وضع فرهنگ از ولنگاری عملی ساختارهایی تصمیم ساز و تصمیم گیر خروج کرده و پارادایمی بر فرهنگ ما مسلط نیست و ولنگاری در طبقات مختلف فرهنگ ما نهادینه شده از بی سامانی فرهنگ کار، منزلت تولید و … تا فرهنگ پوشش معتقدم در موضوع مورد بحث، چند موضوع باید تفکیک و مجزا مورد بحث قرار بگیرند
حد و مرز آنها تعریف شود و میزان هم پوشانی انها مورد بازبینی قرار بگیرد و آنها عبارتند از
حجاب
نوع پوشش
عفاف
به نظرم این میزان همپوشانی خیلی مهم است جامعه امروز به جایی رسیده که در عمل عفاف را از پوشش جدا می داند. به نظرم این نوع نگاه در حال بسط در کشور است و این قدرت همسان سازی رسانهه است که دارد قالب یکدست به تفکرات در سراسر کشور می زند.
لذا برای مدیریت ولنگاری امروز و جلوگیری از تعمیق تئوریک آن بایستی پارادایمی در نظام تصمیم گیری کشور پذیرفته شود که واجد این موارد باشد.
تفسیر ضیق از حجاب در چادر تغییر کند و قرائت رسمی حکومت دانسته و تبلیغ نشود. عفاف ، عین حجاب دانسته نشود
اگر چه سخت و تلخ و ناگوار است. اما این خفتگی چند دهگی پس از انقلاب، امروز چاره ای جز این نگذاشته. یا باید این بیماری را پذیرفت و به شیمی درمانی پر درد آن روی آورد یا تسلیم شد.

**

با سلام و قبولی طاعات همگی – الان در تهران براساس امار غیررسمی بالای ۷۰ درصد از ماهواره استفاده می کنن در شهرستانها و روستاها هم خیلی این قصه زیاد شده به نظرم در امر حجاب و عفاف خراب کنی ملت ما واقعا موثره !! – البته الان هم اضاف کنید تلگرام و اینستاگرام و.. رو – قشنگ الگو میده به جوونها و .. خانواده ها هم بی خیال و سواد رسان های هم که تعطیل !!! سبک پوشش رو به زنها و دخترها و پسرهای جوون کلا اموزش می دن توی این شبکه ها و ما داخلی هم که کلا تعطیل و خواب هستیم! خدا قبول کنه ان شااله !!

**

عفاف و پاکدامنی از آشکارترین نشانه‌های زندگی و سلامت جامعه اسلامى است و حجاب اسلامی یکی از مهم‌ترین نمادهای تمایز آشکار میان جوامع اسلامی و غیر اسلامی به شمار می‌رود.ما درجوامع غیر اسلامی بیشتر پدیده بی حجابی را میبینیم یعنی دختر یا زنانی که فقط موهایشان باز است فاقد ازینکه لباس های تنگ و چسبان و کوتاه بپوشند ویا اینکه آرایش های غلیظ داشته باشند.بدحجابی هم در جوامع غیر اسلامی از نظر زمان و مکان تعریف دارد و محدود به کلوب های شبانه و سواحل آزاد وتعیین شده آن کشورهاست.اما متاسفانه در جامعه ما بیشتر پدیده بدحجابی خودنمایی می کند.گاهی اوقات شایدنپوشیدن آن شال ومانتو و شنل ها بهتر از پوشیدن آن ها باشد؛چون با پوشیدن آن ها فقط اسم حجاب را حمل میکنیم درصورتی که حجاب تعریف دیگری دارد.
بنظر من در حال حاضر حجاب فقط یکی از مشکلات جامعه ماست چون حجاب فقط یک پوشش ظاهری است درصورتی که قسمت اصلی مشکل ما حیا و عفاف است.وقتی دخترو پسر ما کاملترین حجاب را هم داشته باشند ولی درروابط بین فردی حدود شرعی را رعایت نکنند شیطان به عنوان اصلی ترین دشمن انسان ها کار خود را انجام خواهد داد و آن پوشش مانعی برای پیروی از شهوات نخواهد بود.
تا این قسمت کار را همه میدانند اما چه باید بکنیم؟ اتفاقا مهمترین قسمت مشکل ما همین است که همه میدانیم و هیچ کس کاری انجام نمی دهد و یا کاری انجام می دهد که قوز بالای قوز می شود.گشت ارشاد ها از ابتدا تاثیری نداشته و نخواهد داشت.
طبیعتاقدم اول هدایت و آگاه سازی خانواده، فامیل، دوست، آشنا،همکلاسی،هم اتاقی و… است.مطمئنا این ساده ترین و کم هزینه ترین طرح است.
قدم دوم بنظر من صداو سیما است.درحال حاضر صداو سیما بیشترین مخاطب و بیشترین تاثیر گذاری را درجامعه ما دارد.اما دیگرکارهای ظاهری فایده ای ندارد.بازیگری که درسریال تلویزیونی به زور و اجبار با چادر جلوی دوربین ظاهر می شود و بعد با زننده ترین پوشش درجامعه حاضر می شود تاثیر منفی اش خیلی بیشتر از تاثیر مثبتش می باشد.الان زمان زدن حرف های خودمانی و بی پرده است آن هم در پرطرفدارترین وپربیننده ترین برنامه های صداسیما،برنامه هایی به مانند ماه عسل،خندوانه،دورهمی و ویژه برنامه های تحویل سال با مجری گری افرادی مثل علیخانی،ضیاو…
جوانان ما مدل مو،آرایش و نوع لباس پوشیدنشان به تقلید از چه کسانی است؟صرف نظر از مدل های غربی بیشتر جوانان ما از بازیگران سینما و بازیکنان فوتبال کشورخود ما الگو میگیرند.پس توجیه این قشر از جامعه نسبت به توجیه کل جامعه هم ساده تر و هم تاثیرگذارتر خواهد بود.
و اما قدم سوم: بهتر نیست به جای رفتارهای خشن و اعمال زور در مقابل مردم جلوی منبع این بی حجابی و بدحجابی را بگیریم؟ آیا نمیشود با همین تعداد نیرویی که در گشت های ارشاد و نامحسوس ما فعالند برتولیدی های لباس نظارت کامل و مستمر داشت و جلوی قاچاق لباس را گرفت؟ و یا جلوی مافیای لوازم آرایشی ایستاد؟
شاید اجرای این طرح سخت تر از دومورد قبلی باشد اما اگر به جای گیر دادن به دختر و پسر جوان و حساس(که همیشه ضررش بیشتر از سودش بوده است. ) تمرکزمان بر روی سرچشمه این بدحجابی باشد خیلی زود به نتیجه خواهیم رسید ان شاا…

**

به نظر بنده وقتی اکثر فروشگاهای پوشاک زنانه لباسهای تنگ وچسبان میفروشند و کنترل خاصی وجود ندارد وقتی دختر بچه ما مراسم جشن تولد دوستش شرکت میکند و مورد تمسخر به دلیل لباس های با حجاب اسلامی قرار می گیرد وقتی ما بستر مناسب در زمینه پوشاک و طراحی مناسب نداریم دشمن از این کاستی استفاده کرده وبنیان خانواده را نشانه میگیرد فقط و فقط با نصیحت نمی توان این مشکل را حل کرد برخورد محکم با تولید کنندگان و فروشندگان را می طلبد زنگ خطر به صدا در اماده است

**

بهتر است یک سوزن به خودمان بزنیم یک جوالدوز به دیگران .
همیشه میگوییم دختر فلانی ، زن فلان ….
آیا یک نگاه به خانواده خود کرده ایم که همسر و دختر خودمان با چه وضعیتی به خیابان می آیند ؟
آیا تا به حال به مادر و خواهر خود تذکر داده ایم که الان ناموس مردم را نقد میکنیم ؟
آیا بهتر نیست از خودمان شروع کنیم ؟
با حلوا حلوا گفتن دهانمان شیرین نمیشود
کوچکترین جامعه خانواده است . پس اول از جامعه کوچک خودمان شروع کنیم ، جامعه خودش ترمیم میگردد.
بزرگترها آیینه کوچکترها هستند.

( پس شعار نه ، اقدام و عمل آری )

**

باید از کسی که داریم نقدش میکنیم بشنویم.حرف بزنیم.ماجرا عملکرد ما در موضوع های اجتماعی همانند گرفتن دارو به صورت خود درمانی به داروخانه است.آنتی بوتیک دوز دارد.دوره دارد.درگاهش شما پزشکان محترم ویتامین cمیدهید،باور کنیم موضوع فرهنگی۱_تخصص است.۲_موضوع اجتماعی از طریق دستورالعمل حل هدنمیشود۳_ در سال اقدام عملی عمل میخواهد۴_در سال اقدام عملی اقدام شود۵_ در دنیا ثابت شده بستر انجام امور اجتماعی مخصوصا در اصلاح آن حس او است۶_من به ظاهر مذهبی و شما مذهبی اصیل عزیز بپذیریم هر کسی که مویش بیرون بود بد نیست و مخالف نظام و آقا و…نیست و…۷_بپذیریم که با ظاهر اولیه انگ نزن که بعد هم نتوانسته حرفش را بشنویم.۸اگر از جوان شنیدیم که تفریح نداریم،سریع نگوییم،این همه پارک.سینما و….___اینها بهانه است و…۹شمأ پزشکان نحترم انواع مختلف آنتی بوتیک ها را دارید هوازی وبی هوازی و….(البته منظورم تاثیر بر…است)در علوم اجتماعی هم همین است۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
بگذارید مثالی بزنم؛:از هر ۱۰۰ نفر معاد که ترک میکنند ۸۵ درصد در سال اول مراجعت مجدد دارند به مواد،میماند۱۵%؛در سال دوم ۸۰%آیم افراد دوباره میروند سراغ مواد(یعنی چند درصد اولیه)؟یعنی برای شنا حدود یکی دو درصد میماند.چقدر هزینه کرده ایم؟ولی وقتی صحبت پیشگیری و هزینه جوان است همه مشکلات مملکت را پیش میکشیم.و….
جا دارد مثال بازی شطرنج کاسپارف با یک تازه وارد را و شکست ایشان را با این موضوع که قبلا فرستاده بودم بخوانیم(البته نظر نیامده در سایت.احتمالا درست نبوده یا…)

لطفا کمی مواظب خانوادتان باشید یادمان باشد هرچه هستیم حاصل تربیت پدرو مادرمانیم پس اگر ما هم فرزندان خوبی تربیت کنیم قطعا با ارزش های دینی بزرگ خواهند شد….همه چیز از بطن خانواده شروع می شه

**

سلام…حجاب کلمه ای که اسم فاعله…یعنی خودش انجام دهنده یک کاریه …حالا این کار چیه؟..حفظ کردن….محافظت …..یه جور بادیگارد….از چی ؟مگه خدا نگفته مرد و زن یکسانن پس چه دلیلی وجود یه محافظی بینشون باشه؟…..بادیگارد شغلش حفاظته…حفاظت از یک حریم و یک فکری که سودمند و مفیده و بودنش الزامی….حجاب هم نقش فطری و اصلی مرد و زن رو حفاظت می کنه تا از گزندها به دور باشه تا به جای اینکه مرد با سایز دور بازوش شناخته بشه بیشتر با رفتارش شناخته بشه و زن به جای اینکه با زینت هایش شناخته شود با افکارش و تاثیرش در جامعه شناخته شود….حجاب تنها برای زن نیست …برای مرد هم یک حکم است…مرد هم حجاب نگاهش را باید داشته باشد و هم حجاب پوشش را و زن هم باید همینگونه باشد….حجاب عاملی است تا به جای اینکه با ابزار های زینتی شناخته شویم تنها با افکار و رفتار و کردارمان شناخته شویم.

کاسپارف شطرنج باز معروف در بازی شطرنج به یک آماتور باخت. همه تعجب کردند و علت را جویا شدند. او گفت اصلاً در بازی با او نمیدانستم که آماتور است، برای این با هر حرکت او دنبال نقشه ای که در سر داشت بودم. گاهی بخیال خود نقشه اش را خوانده و حرکت بعدی را پیش بینی میکردم. اما در کمال تعجب حرکت ساده دیگری میدیدم، تمرکز میکردم که شاید نقشه جدیدش را کشف کنم، آنقدر در پی حرکتهای او بودم که مهره های خودم را گم کردم. بعد که مات شدم فهمیدم حرکت های او از سر بی مهارتی بود. بازی را باختم اما درس بزرگی گرفتم. «تمام حرکتها از سر حیله نیست آنقدر فریب دیده ایم و نقشه کشیده ایم که حرکت صادقانه را باور نداریم و مسیر را گم میکنیم….. و می بازیم!!!» بزرگ ترین اشتباهی که ما آدما در رابطه‌هامون می‌کنیم این است که: نیمه می‌شنویم، یک چهارم می‌فهمیم، هیچی فکر نمی‌کنیم، و دوبرابر واکنش نشون می دهیم.
آری دوستان عزیز جریان ما هم در این خصوص همان است.ما با دختر و پسران مان به روش سیاست گزار لوس انجلسی که بایستی رفتار کنیم،رفتار کرده و عکس العمل نشان میدهیم.اصلا دنبال حرف او نیستیم.چرا این طور؟می خواهیم یک جوان ۱۷ تا ۲۴ و بعد و یا قبل بدون درد سر و اذیت شدن حرف من را بپذیرد.این که نمیشود،باید شنید،فکر کرد و نسخه پیچید.در این جمع چند نفر ما با یک دختر و یا یک پسر که مثل ما فکر نمیکند به صورت دوستانه،تکرار میکنم دوستانه و از روی محبت و نه عداوت فکری مذاکره و جدال کردیم؟

همونطور که خودمونم داریم مشاهده میکنیم بدحجابی و یا بدتر از اون بی حجابی توی جامعه زیاد شده و دلیلشم کاملا مشخصه
ببینید جامعه غرب از کجا ب اینجا رسید و چطوری ذهن زنان و مردان رو ب نفع فرهنگ خودش به کار گرفت که ما اینکارو نکردیم
ذات بشریت اینه دنبال چیزای جذاب و به نظر خود هرکس زیبا باشه و از طریق همین ویژگی در بشریت تونستن. با ایجاد جاذبه های مختلف در بد پوششی ب طرق مختلف حالا تلوزیون و فضای مجازی و هزاران راه حل دیگه این میل زیبا بنظر رسیدن رو در زنان و مردان ما در بد پوششی قرار بدن کاری ک ما نتونستیم ب نفع خودمون انجام بدیم دارن به ضرر فرهنگمون انجام میدن
جامعه ما یک جامعه جوان هست و بستر اماده هست ک اونیکه میخوایم رو بسازیم و اگر خودمون نساختیم اونطوری که خودشون دوست دارن رو برامون میسازند
فقط یک مثال میزنم شما همین فیلم شهرزاد رو با طرفداری میلیونیش در نظر بگیرید ک بنظر من بسیار فراتر از حد تصور تاثیر گذاشت رو جامعه ،مثلا همین مرغ آمین در فیلم الان ببینید اکثر جوونها دیگه یه دونه ازشو دارن بخاطر تاثیر گرفتن از فیلم ،کارگردان میتونست برای تبلیغ اسلامی هم ک شده شهرزاد رو یک دختر محجبه در نظر میگرفت میدونید چ تاثیرات مثبتی که برای حجاب نمیشد
جوونهای ما متاسفانه همه قهرمانای داستاناشون غلط و فراگرفته از داستانهای غربی هست
من دختر جوان وقتی میرم ی مرکز خرید چرا نباید ی لباس زیبا با طرح و نقش و وقار و سنگینی یک زن ایرانی ببینم ک جذب اون بشم چرا تمامی طراحهای لباس ما روی اوردن ب تقلید از سبک غربی ک همه نگاهشون جلب بشه به سمتای غلط
ما باید ببینیم از کجا داریم خراب میشیم
از کجا اجازه دادیم وارد حریممون بشن و برای فرهنگمون تصمیم بگیرن
کجای راهو ما اشتباه رفتیم و اونا اومدن تو مسیر
اینا رو باید بشناسیم و باید قبول کنیم شناختشم اصلا کار دشواری نیست
و اینم باید یادمون باشه تو هیچ مسیری نباید ب زور متوسل شد مگه موقع ترویج فرهنگ غربی اونا ب زور متوسل شدن!؟!؟
کاملا با سیاست باید عمل کرد
و راههای نفوذ رو کاملا بست و فرهنگ خودمون رو رایج کرد

*

آقا جان شما چرا اصلا گیر دادید به روسری و مو و آرایش فلان دختر؟ کار ما ریشه ای تر مشکل داره داداش!!…… اصلا شما خبر دارید این ساپورتها که تن زنها و دخترا کردن از کجا و چرا وارد کشور شده؟ نقش فلان برنامه ماهواره ای در سه یال قبل در ترویچ ساپورت پوشی چی بوده؟ ….. شما اصلا خبر دارین برخی مجتمع ها توی شمال و غرب تهرون اصلا چیزی به عنوان حجاب توش وجود نداره؟ همه راحت و ریلکس وارد مجتمع که می شن بی خیال همه چیزن و استخر هم دارن و…..   برادر جان   من که می گم دختری که پشت فرمون روسری اش رو در میاره عناد داره آقاجان عناد بدی هم داره و داره عقده حقارت خودش رو خالی می کنه …..اساسا ناجا آمار پارتی های تهرون رو می تونه منتشر کنه؟ ……..

   مسولین میدونن توی برخی دانشگاههای ازاد و دولتی و پیام نور و غیرانتفاعی و … می دونین چه خبره؟ دختر و پسر چقدر با هم راحتن و حیاء یه شوخیه کلا؟؟/ …….

جامعه ما به چه سمتی داره میره واقعا؟     به نظر من که اصلا چیزی به عنوان مانتو دیگه نداریم یه شلوار چسبون می پوشن و روش یه شنل میندازن جلوباز کامل     هیچ بشری هم نمی گه با کدوم مجوز تولید میشه و با کدوم مجوز میفروشن و…؟ به نظرتون فقط باید گیر داد به دختر یا زن بدبختی که میخره اینها رو و می پوشه؟؟     نشستیم فقط غرغر می کنیم و افسوس می خوریم و وااسلاما و….. به واقع چیکار داریم می کنیم؟ اصلا معلوم هست؟

اینکه بگیم باید برای حجاب الگوسازی یا قهرمان سازی کنیم حرف خیلی کلی هست و معلوم نیست چجوری میخوایم این کار رو بکنیم ؟ اصلا الگویی که میخوایم بسازیم باید چجوری باشه ؟
(به نظرم این کار فقط تا یه حد کم در مورد کودکان جواب میده مثله همون محصلات فرهنگی که گفتم خیلی از این تاثیرات هم با بزرگتر شدن کودکان احتمالا کمرنگ میشه)

در جواب آقا رضا
ما فاقد الگوهای حجاب نیستیم
از حضرت فاطمه گرفته تا بعضی بازیگرای امروزی و …
اما اینجا باید به دوتا نکته توجه کرد
یک اینکه آیا محجبه بودن صرف الگوگیری از بعضی شخصیت ها بدون اعتقاد دینی میتونه از فساد جلوگیری کنه ؟
مثلا فرض که کسی به هردلیل از یک بازیگر محجبه خوشش بیاد و ازش الگوگیری کنه اما کاری به اعتقادات نداشته باشه آیا این فرد ایندججاب رو همه جا خواهد داشت ؟ آیا حاضر درمقابل خواسته های مثلا دوستان غیر همجنس مبنی بر کنار گذاشتن این حجاب مقاوت کنه ؟ آیا این حجاب عفاف رو هم به دنبال داره ؟
دوم اینکه همونطور که گفتم ما الگو های محجبه کم نداریم مثلا شهدایی که شکنجه رو تحمل کردن ولی دست از حجاب بر نداشتن و یا بانوهای محجبه ی ورزشکار با مدال های جهانیو خیلی مثال های دیگه . حالا سوال اینجاس پس چرا با اینکه الگوهای محجبه دارن بیشتر میشن وضع بی حجابی داره روز به روز بدتر میشه ؟

سلام،برای ترویج حجاب و عفاف باید الگو سازی بشه،هم در سینما و برنامه های تلوزیونی هم در هم در دانشگاه ها و مدارس،باید الگو های قرار داد که هم از لحاظ پوشش و هم به خصوص از لحاظ اخلاق و ادب و ایجاد ارتباط صمیمی و گرم بین هم نوعانش زبان زد باشه،به زور نمیشه حجاب رو به کسی تحمیل کرد، حجاب و عفاف باید قهرمان داشته باشه تا مردم هم مثل قهرمانشون حجاب و عفاف رو رعایت کنن!

در جواب خانوم سلطانی باید گفت
اولا مگه این هزار و چهارصد سالی که مردم مسلمون شدن با رمان و فیلم و اینجور چیزا مسلمون شدن ؟
مثلا مگه بچه حزب اللهی ها رمان خوندن که شدن بچه حزب اللهی ؟
ثانیا ما اگه فیلم و داستان و بازی و … هم با مضامین اسلامی داشته باشیم خب مخاطب اینها که خود مذهبی ها هستن . اونایی که مذهبی نیستن که از این ها استفاده نمی کنن . همین طور که برعکسشم اتفاق نمیوفته . مثلا شما اگه یه فرد مذهبی با ایمان خداترس باشی صدسالم فیلم مستهجن نگاه نمی کنی حتی اگه تو اروپا و آمریکا زندگی کنی ، خب به همین منوال طرف شما هم که فرد مذهبی نیست یا اعتقاد آنچنانی نداره ، مسجد نمیره هیئت نمیره بسیج نمیره سینمایی که فیلمش مذهبیه و همه توش چادر سرکردن و ریش دارن نمیره بنابراین شما اگه محصول فرهنگی هم تولید کنی به این مخاطبی که ما الان راجع بهش حرف می زنیم اصلا نمی رسه که بخواد اثرکنه یا نه
محصولات فرهنگی مثل فیلم و رمان و بازی خوبه البته نه برای این موضوع و این مشکل (البته همینجا هم درمورد سنین پایین می تونه کمک کنه ولی تاثیر موارد دیگه بیشتره )
فقط این نکته رو هم بگم که درسته که میگم مثلا فیلم درمورد برگرداندن حجاب تاثیر زیادی نداره ولی در رفتن حجاب تاثیر زیادی داشت این رواز میتونید از مقایسه تغییرات حجاب در فیلم های سال ۷۶ به بعد با تغییر حجاب در جامعه متوجه شد

به نظر من چه در مورد حجاب و چه در مورد بقیه ی احکام اسلام مثل نماز و روزه و… دلیل اینکه عده ای از جوونای ما (که من نمیدونم کم هستن یا زیاد ، چون آمار نگرفتم) خودشون رو پایبند و ملتزم به اجراشون نمیدونن اینه که اونها اصلا اصل قضیه که اسلام باشه رو قبول نکردن(چرا هنوز قبول نکردن دلیل های متعددی داره مثلا خانواده پایبند نبوده یا دوستان یا هوز درست و حسابی از اسلام آگاهی نداره و…) و وقتی شما هنوز قبول نکرده باشی یا باور و اعتقاد نداشته باشی که همچین حساب کتابی وجود داره مسلما اجراش نمی کنی و خودت رو نسبت به اون ملزم نمیدونی البته اینجا یک استثنا وجود داره اونم کسایی که میگن دفع خطر احتمالی شرط عقله یعنی کسایی که هنوز اعتقاد محکمی ندارن ولی میگن مثلا ضرر که نداره نمازم میخونیم یا روزه هم می گیریم اگه اون دنیا نبود که هیچی اگرم بود که ما وظیفه مون رو انجام دادیم
سوالی که اینجا پیش میاد اینه که این قبیل افراد این خطر رو هرچند احتمالی تا چه حد بزرگ می بینن یعنی وقتی سردوراهی لذت (جنسی ، تایید شدن توسط دیگران ، پولدار شدن و …) و عقل (دفع خطر احتمال) قرار میگیرن آیا حاضرن به خاطر خطر احتمالی لذت نقد رو محدود کنن ؟؟؟
راهکار : برای کسایی که هوز اعتقادی ندارن باید این خطر احتمالی رو جابندازیم یعنی بریم بشینیم باهاشون حرف بزنیم مثلا بگیم اگه آخرتی بود اونوقت میخوای چیکار کنی
برای اونایی هم که وارد این مرحله شدن دیگران فک نمی کنم بتونن کاری کنن بلکه خودشون بابد بالاخره به یه نحوی به ایمان برسن (به چه نحوی رو خودمم نمیدونم اگه شما میدونید به منم بگید )
وقتی طرف اعتقاد پیدا کرد احکام رو هم انجام میده من جمله حجاب

به نظر من مجری اجرای احکام الهی در میان مسلمانان بیشتر علمای اسلام (حوزه علمیه) هست. مخصوصا این احکام هایی که بیشتر فرهنگیه تا سیاسی . دولت همین که برعکس این احکام رو تو رسانه های خودش (تلویزیون و … ) رواج نده خیلی هنر کرده!!!!
واقعا جای حوزه علمیه اسلام تو رواج احکام اسلام خالیه !!!
واقعا جای جامعه الزهرا س تو تبیین سبک زندگی اسلامی خالیه!!!
وقتی مردم سبک زندگی شون اسلامی نیست ، چطور میتونیم حجاب اسلامی رو در انتظار داشته باشیم؟

با سلام و سپاس از زحمات شما به خاطر فراهم نمودن این بستر جهت تعاطی فکر و اندیشه
در مقوله حجاب و عفاف من اعتقا د راسخ دارم وضعی که جامعه امروزی ما در تهران و حتا شهرهای کوچک به آن مبتلا شده است معلول علتهای فراوانی است و یه دلیل مشخص را نمی توان برای ان برشمرد امام مواردی که می شود به آنها اشاره کرد این است : تقصیر شامل کم کاری و بدکاری ! عموم مدیران فرهنگی دولتی و سه لتی!! در همه دولتهای قبل چه راستی چه چپی در این بلبشو عیان است ضعف مفرط در کار فرهنگی موثر و جذاب بیداد می کند خدا وکیلی من جوون یه رمان درباره حجاب و عفاف که بینش من رو کامل کنه دیدم؟ یه فیلم سینمایی یه تئاتر و….؟؟ کجاست؟ بگردیم دنبال پرتقال فروش؟ از سویی خانواده ها نقش اساسی در این عرصه دارند هم مادرها هم پدرها چقدر این دو عزیز برای حجاب و عفاف بچه ها دغدغه دارن و درست و اصولی برخورد می کنن برای محجبه شدن دختراشون؟ یا عفیف شدن پسراشون؟ .. درد دل زیاده ولی به نظرم این دو عامل خیلی مهم هستن و اساسی البته بازم دلایلی دیگه به نظرم هست که بعدا اگه شد می گم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *