شهر ۲۷

تراژدی سلامت در یمن

یادداشت کوتاه

 سید میثم موسوی

دانشجوی دکتری تخصصی سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

یمن  به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای خاورمیانه در سالهای اخیر با اقدام نظامی از جانب ائتلاف سعودی به بهانه برگرداندن رئیس جمهور سابق (عبدربه منصور هادی) به قدرت مواجه شد. برطبق گزارش سازمان ملل پیش از ۱۰۰۰۰ کشته (از جمله ۱۵۰۰ کودک) و ۴۰۰۰۰ زخمی و بیش از ۳ میلیون بی خانمان مجبور به مهاجرت شده اند که بی شک بحران انسانی قلمداد می شود.

وضعیت سلامت حدود ۱۵میلیون نفر از جمعیت این کشور به سطح فاجعه بار (Catastrophic Level) رسیده که می تواند نتیجه اضمحلال و فروپاشی  نظام سلامت این کشور باشد. قیمت کالاهای اساسی در برخی از شهرها بطرز چشمگیری افزایش یافته است و اکثر شهرها با کمبود غذا، سوخت و داروهای اساسی روبه رو هستند. این امر موجب ایجاد شرایط اسفناک بهداشتی در این کشور شده که باعث  بروز بیماری هایی نظیر وبا، سرخک و سرخچه شده و همچنین بیماری هایی نظیر تب دانگ و مالاریا نیز از طریق جمعیت آسیب پذیر، به دلیل فقدان داروهای اساسی و ضروری و بهداشت و عرضه آب مناسب در حال شیوع می باشد.

بستن مرزهای هوایی، زمینی و دریایی توسط ائتلاف سعودی، بحران بشری در این کشور را موجب شده است. مدیریت تامین و زنجیره سرد برای نگهداری واکسن به دلیل فقدان برق و سوخت مورد نیاز برای توزیع و نگهداری آنها مختل شده است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از نیمی از تسهیلات بهداشتی نیمه فعال هستند و تنها ۲ پزشک یا کمتر در مناطق مورد بررسی وجود داشت.

اینگونه پیش بینی می شود که اگر جنگ ادامه یابد انتظار می رود که اثرات منفی و مخرب ثانویه جنگ نظیر بروز بیماری ها از اثرات اولیه و مستقیم آن پیشی بگیرد و یک فاجعه انسانی در منطقه مان را شاهد باشیم.

به همین منظور و برای مقابله با این شرایط نیازمند یک بیدارباش بین المللی هستیم که وضعیت واقعی این کشور را در مجامع بین المللی روشن کرده تا از اثرات مخرب بیش از پیش جلوگیری نماید.

وظیفه ملی پژوهشگران و نخبگان دانشگاهی و علمی کشورمان ایجاب می کند که این امر خطیر را شروع نموده و درسطح وسیعی در مجامع معتبر اعم از کنفرانس‌های متعدد و مجلات معتبر بیش از پیش به این موضوع بپردازند. وضعیت زمانی حالت بغرنج تری به خود می گیرد که هم اکنون شاهد چاپ مقالات از طرف جامعه علمی عریستان سعودی می باشیم که وضعیت کشور یمن را به گونه دیگری به تصویر می کشند و بگونه ای که بقول این افراد «حوثی ها» را مسئول مستقیم این شرایط وانمود می کنند و از جنگ و تجاوز ائتلاف سعودی کلمه ای سخن نمی گویند.

چندی پیش بود که رهبر معظم انقلاب مفهوم آتش به اختیار را مطرح نمودند. به اعتقاد نگارنده یکی از مباحثی که می بایستی جامعه علمی کشورمان نسبت به آن ورود کنند همین مسئله یمن بوده که شرایط را برای دیپلمات‌های کشورمان و سایر کشورهای دنیا روشن سازند و تا موضوع یمن در دستورکارگذاری بین المللی قرار گیرد. سوای از روابط استراتژیکی که کشورمان با یمن دارد حداقل به خاطر بحران انسانی نیز ورود جامعه علمی ما به این موضوع امری ضروری و حیاتی است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *