تربیت نیرو ، از قلم افتاده ی تشکل های دانشجویی!

تیر ۰۸

تربیت نیرو ، از قلم افتاده ی تشکل های دانشجویی!

تربیت نیرو ، از قلم افتاده ی تشکل های دانشجویی!

مجتبی نادری/دانشجوی پزشکی

56

همانطور که از عنوان مطلب پیداست میخواهیم نقش تشکل های دانشجویی را در تربیت نیرو و کادر سازی مورد بازخوانی قرار دهیم. شروع صحبت در گستره ی تربیت سخت است لذا ابتدا به بیان مفهوم تربیت نیرو و ضرورت آن اشاره می کنیم.

تربیت دانشجوی مومن و انقلابی کاری بسیار ظریف و دقیق است که نیاز به مراقبت و نظارت دارد.در جامعه ی اسلامی وجود انسان های صالح و تربیت یافته موجب پیشرفت جامعه ی اسلامی در ابعاد مختلف می شود و جامعه را به سمت تحقق مدینه ی فاضله سوق می دهد. اگر جستاری در بیانات حضرت امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (حفظه الله) داشته باشیم ضرورت این مهم بر ما روشن می گردد تا آنجا که حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: با تربیت انسان،عالم اصلاح می شود و اساس عالم بر تربیت انسان استوار است.( صحیفه امام –جلد ۱۴-ص ۱۵۳) همانطور که هر موجود زنده نیاز به مراقبت دارد تا مبادا آفت ها جلوی رشد آن را بگیرند،انقلاب اسلامی نیز همچون موجودی زنده و پویاست که بنا به فرمایش امام راحل ره) نیاز به مراقبت و حفاظت دارد تا آسیب ها و آفت ها نتواند جلوی حرکتش را بگیرند.

امام خمینی (ره) در خصوص نیازمندی انقلاب به مصون ماندن از آفت ها می فرمایند: انقلاب مثل یک طفلی می ماند که باید تربیتش کرد و بزرگش کرد،پرستاری می خواهد.((صحیفه امام –جلد ۱۱-ص ۴۳۳))

ضرورت اهتمام به امور تربیتی در فعالیت های تشکیلاتی زمانی روشن تر میشود که با مطالعه ی انقلاب های بزرگی که  در جهان اتفاق افتاده درمیابیم که این عناصر انقلابی هستند که تحت فرماندهی رهبری انقلاب ، سازماندهی مردم را به عهده داشته و انقلاب را در مسیر اهداف خود به پیش میبرند. حال با در نظر داشتن اینکه انقلاب اسلامی ، سه مولفه یک انقلاب  کامل (یعنی انقلابی که ایدئولوژی ،آرمانها ،اصول و ارزشهایش تداوم داشته و نسل به نسل استمرار داشته است ) را داراست، اگر از تامین مولفه ی چهارم بعنی تربیت عناصر انقلابی هم طراز غفلت ورزد ، از همین ناحیه دچار آسیب های جدی گردیده و تداوم حرکت انقلابی به منظور تمدن سازی دچار مشکلات اساسی میشود.بنابراین اصلی ترین محل سرمایه گذاری انقلاب برای آینده می بایست  همین نقطه باشد یعنی “تربیت هم طراز با انقلاب “.

حال اگر هر تشکل  دانشجویی بجای مشغول شدن به کارهایی که در کلام بزرگان سیاسی کاری تلقی میشود و نیز مشغول شدن به  انجام فعالیت های صرفا نمایشی اولویت خود را تربیت نیرو و کادرسازی قرار دهد ، گام بزرگی را در مسیر زمینه سازی ظهور برداشته است که این مستلزم آنست که به ضرورت این مسئله واقف باشیم و تلاش خود را در زمینه موثر بدانیم.

بطور کلی طرح های تربیتی طرح های تربیتی دوگونه اند:

الف) طرح های مبتنی بر یک سلسله اهداف که قبلا انتخاب شده اند و افراد و متربیان باید مطابق با این اهداف ساخته شوند . برحسب این طرح ها انسان باید تربیت و ساخته شود آنچنانکه پارچه باید طبق طرح قبلی دوخته شود .بدون در نظر گرفتن استعدادها و قابلیت های متربی.

ب) نوع دیگر طرح های مبتنی بر واقعیت انسان و اقتضای فطری او و یافتن راهی برای تقویت و تکمیل و شکوفایی استعدادها و توانمندی های ذاتی وی میباشد. این طرح ها طرح هایی است که باید با واقعیت انسان تطبیق داده شود .

از این دو نکته اخیر درمی یابیم که تشکل های دانشجویی بایستی طرح های تربیتی را متناسب با ظرفیت های موجود در مجموعه خود تدوین کنند و برنامه های تربیتی را بصورت بومی مجموعه خود دربیاورند. چونان باغبان مهربانی که طرحهای خود را از روی مطالعه ی گیاهان تهیه میکند و هدفش رشد دادن گل هاست، که برای دستیابی به این امر علل و عوامل موثر بر رشد گیاهان باغ خود را کشف میکند.

در مسئله تربیت نیرو نیز آنچه مهم است شناختن عوامل موثر بر تربیت است و مهمتر از آن ، اینکه مربی تربیتی یا برنامه ریزان این عرصه توجه کافی به تربیت خویش داشته باشند همچنانکه تنها کسی که  مسیری سخت را طی نموده است میتواند راهنمای دیگران در پیمودن این راه باشد.

عوامل موثر در تربیت نیرو و کادرسازی

تا به حال به شدت جریان آب در رودخانه دقت کرده اید؟؟ گاهی پاهایتان را درون آب میگذارید فقط خیس میشود  چون آب جریان ندارد. اما گاهی آنقدر آب رودخانه با شدت جریان دارد که تو را با خود میبرد. تأثیر محیط بعنوان یکی ار عوامل مؤثر در تربیت ، دقیقا مشابه همین شدت کم یا زیاد آب رودخانه است.گاهی آنقدر قوی است که هرچه بر سر راه خود دارد را با خود همراه میکند و به رنگ خود درمی آورد. با پیروزی انقلاب اسلامی نیز و پس از آن جنگ تحمیلی جوانان کشورمان در مسیر رودخانه ی خروشان انقلاب قرار گرفتند و فرهنگ  ایثار در دلهایشان رسوخ کرد و آنان را به بنیانی مرصوص مبدل نمود و موجب  شکوفایی بسیاری از استعداد های  آنان گردید. اما امروز نیزتهاجم فرهنگی غرب علیه فرهنگ اسلام باعث شده که همه ما در معرض این شبیخون فرهنگی قرار بگیریم و سرمایه چندساله فرهنگ این مرز و بوم مورد تهاجم قرار گیرد . این یعنی در مسیر رودخانه دیگری قرار گرفتن که اگر وزن ما از جریان شدید این رودخانه  سنگین تر باشد نمی تواند ما را حرکت دهد حال در مسایل فرهنگی نیز هر چقدر وزن اعتقادات ما سنگین تر باشد در این طوفان ها از گزند بلا درامان می مانیم.

وضعیت محیط علت اصلی و تمام در خوبی و بدی افراد نیست ولی اثر بسیار زیادی در روحیات و اعمال دارد چرا که انسان ، بسیاری از صفات خود را از محیط کسب میکند.

آنجا که خداوند در آیه ۵۸ سوره مبارکه اعراف در باب تأثیر محیط در شخصیت انسان  میفرماید: “سرزمین پاکیزه گیاهش به اذن پروردگارش می روید ، اما سرزمین های بدطینت (و شوره زار) جز گیاه ناچیز و بی ارزش نمی رویاند.”

در این آیه انسانها به گیاه تشبیه شده اند و محیط زندگی آنها به زمینهای شور و شیرین . در محیط آلوده پرورش انسانهای  پاک سختتر است به همین دلیل برای تهذیب نفس و تحکیم اخلاق صالح باید به اصلاح محیط اهمیت داد ولی هرگز محیط جای اراده ی انسان را نمیگیرد و اختیار را از او سلب نمیکند. با کمی تامل در میابیم که همیشه شرایط متناسب با خواست و ایده آل ما نمیباشد و آنچه که به کمک تشکل ها و جنبش های دانشجویی ارزشی می آید اراده تغییر شرایط ، متناسب با اهداف تربیتی مجموعه ها ی دانشجویی میباشد.

میشود با اراده محیط پیرامون را تغییر داد و تحت تاثیر آن قرار نگرفت همانطور که خداوند در قرآن کریم در آیه ۱۱ سوره مبارکه تحریم همسر فرعون را مثال میزند که توانست با وجود اینکه در محیطی ناپاک و فاسد بود ، موحد باشد و اعتقادش را حفظ کند .آیه مبارکه ۱۱ سوره تحریم : ” برای کسانیکه ایمان آورده اند خدا همسر فرعون را مثل آورده آنگاه که گفت پروردگارا پیش خود در بهشت خانه ای برایم بساز و مرا از فرعون و کردارش نجات بده و مرا از دست ستمکاران برهان.”

در این مجال فقط به بیان ضرورت توجه تشکل های دانشجویی به امور تربیتی و همچنین بیان مختصری در باب تعریف و عوامل مؤثر بر تربیت در محیط های دانشجویی پرداخته شد که به اعتقاد نگارنده سخن در زمینه ی تربیت اسلامی در محیط دانشجویی بسی دشوار است و سعی بر آن شد تا بیشتر از آیات قرآن و کلام بزرگان استفاده شود.

در فرصت های دیگر به تکمیل مبحث و بیان آفاتی که برنامه های تربیتی را تهدید میکند پرداخته خواهد شد ان شاءالله.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *