شهر ۱۵

جانیان سفید پوش!

جانیان سفید پوش!

محمد حسین خسروی-دانشجوی پزشکی

100_42

” آره دیگه! قضیه ی در حاشیه س! بالاخره آزمایشگاه هم باید نون بخوره!”. این بخشی از صحبت های یکی از بیماران قدیمی یکی از اساتیدمان است که به مدت بیست سال! به دلیل دیابت تحت نظر بوده و زمانی که درخواست آزمایش پزشک خودش را می بیند جمله ی بالا را به کار می برد.

جو؟! موج؟! از من بپرسید می گویم سونامی آمده است! سونامی تخریب و تبلیغات منفی علیه پزشکان که با فاجعه ای دهشتناک همچون از دست رفتن اعتماد بیماران به پزشکان همراه بوده است. از کجایش را نمی دانم اما می دانم که خیلی ها به آن دامن زدند و بسیار ماهرانه روی این سونامی موج سواری کردند! غافل از اینکه در حال آفریدن مصیبتی عظما برای هموطنان و بیماران جامعه ی خویش هستند.

در کنار این موج سواران عده ای هم بسیار احساسی عمل کرده و ما وقع ما واقع! را بی آن که از جزئیاتش مطلع باشند در شبکه های اجتماعی به شکل گسترده ای به اشتراک گذاشتند. البته این را می توان به حساب احساسی بودن و حس مسئولیت پذیری نسبت به هموطنان واریز کرد! تا آنجا که در کامنت های مربوط به قتل یکی از پزشکان با سابقه خواندم:”حقشونه جانیان سفیدپوش! “.

هدف از این نوشتار انتقاد و به زیر سوال بردن سریال هایی مثل در حاشیه و همچنین سفید و بی لکه نشان دادن جامعه ی پزشکی نیست. این هم امری طبیعی است که به قول پدربزرگ هایمان: “بالاخره در یک جعبه سیب یکی هم گندیده پیدا می شود” و مسلما نه تنها پزشکان که هیچ صنف دیگری از این مَثَل مبری نیست. اما آنچه آفت محسوب می شود بزرگنمایی اتفاقاتی از این دست است. مسلما در پاره ای از موارد قصور اتفاق می افتد اما مطمئنا هیچ پزشکی در هیچ کجای دنیا و با هیچ آیین و مذهبی خواستار آسیب رساندن به بیمار خود نیست؛ چرا که نه با اصول حرفه ای او سازگار است نه با فطرت انسانی اش! مگر اینکه خدای نا کرده مجنون باشد!

متاسفانه رسانه های بسیاری هم، از جمله رسانه ی ملی، درگیر این فضا سازی و سونامی شدند و خواسته یا ناخواسته (ا… اعلم!) به این موضوع دامن زدند. چنان که به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی تنها کمتر از سی درصد موارد سوء قصد به پزشکان رسانه ای می شود. حال آنکه دوستان رسانه ای در مدت اخیر از هیچ کوششی برای پوشش اخبار مربوط به تخلفات پزشکی فروگذار نکرده اند! بسیاری از بزرگان فامیلمان هم به یاد ندارند که در طول عمر با برکتشان به اندازه ی چند ماه اخیر برنامه های وزین و کارشناسی نقد عملکرد پزشکان و تعرفه های پزشکی دیده باشند! تاسف بار تر آن که برخی مسئولین هم گرفتار این جو سازی ها شده و با واکنش های شتاب زده و حساب نشده موجب تلاطم و تشویش در میان کارکنان بهداشت و درمان شده اند.

شکی نیست که دود این آتش نهایتا به چشم بیماران و سیستم سلامت کشور می رود. این جوسازی ها حاصلی جز بی اعتمادی بیماران به پزشکان و کادر درمان نداشته و باعث می شود که بیمار صرف پول برای سلامت خود را هزینه بداند نه سرمایه گذاری! نتیجه آن که سطح عمومی سلامت کشور علی رغم تلاش ها و منابعی که در این راه صرف می شود رو به نزول می گذارد. از سوی دیگر این دست اتفاقات موجب دلسردی جمعیت غالب پزشکان تلاشگر و خدوم می شود؛ به ویژه آن ها که در دوردست ترین نقاط این کشور پهناور و به دور از خانواده خود مشغول خدمت رسانی به هموطنان خود هستند. کسانی که سختی های تحصیل در این رشته را به امید و شوق خدمت به هموطنانشان به جان خریده و بهترین سال های عمر و جوانی شان را به کشیک و درس گذرانده اند!

بنابراین انتظار می رود که هموطنان عزیزمان با صبر و تامل بیشتری به این اخبار واکنش نشان دهند و اجازه ی غلبه ی احساس فورانی را بر منطقشان ندهند. از سوی دیگر از کسانی که این موج را به راه انداخته اند عاجزانه تقاضا داریم که این عَلَم را زمین بگذارند و بیش از این ریشه ی نظام سلامت را تیشه نزنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *