تیر ۱۲

سرمشق ها پیش روی ماست!

نقش آفرینی زنان در ترویج فرهنگ مهدویت

سرمشق ها پیش روی ماست!

اسماء امیدی

Untitled-2drhbdf

نوشته خود را در ابتدای کلام آزین میدهم به کلامی عطراگین از نبی خدا پیامبر اکرم (ص)

:بهترین مردمان از نظر ایمان و یفین کسانی هستند که در عصر ظهور حضرت حجت ،مهدی موعود زندگانی میکنند چون انها امامشان در غیبت است و با خواندن کتب اسمانی ایمانی راسخ دارند….

در عصر غیبت همه انسانها برای ایجاد زمینه های ظهور نقش دارند هرکس در جایگاه خود باید زمینه های ظهور حضرت حجت را فراهم کند و در این میان زنان به عنوان نیمی از پیکره ی جامعه و مهمترین عامل انتقال ارزشها در خانواده و کسیکه از نقش و جایگاه خاصی در عرصه های اجتماعی و خانوادگی برخوردارهست برای این مهم، نقشی خاصتر را برعهده دارند…یکی از راههای مؤثر دشمنان در ایجاد فساد در جامعه اسلامی و از بین بردن فرهنگ انتظار،فلج کردن زنان جوامع اسلامی است؛چرا که دشمن به خوبی دریافته که بهترین راه برای دستیابی به اهداف شوم خود،تخریب زیرساختها و بنیانهای زیرین جامعه یعنی جوانان و زنان می باشد و زنان ،نه تنها نیمی ازجامعه را تشکیل می دهند ،بلکه بر نصف دیگر جامعه نیز تأثیرگذار هستند و از طریق عقل دینی و عاطفی می توانند تحولات اساسی در افکار جامعه از لحاظ سیاسی،فرهنگی ،اقتصادی و اجتماعی در دورانهای غیبت صغری و ظهور ایجاد نمایند.

در روایت داریم ۵۰نفر از میان ۳۱۳یارخاص امام مهدی (عج) زن می باشند. امام باقر (ع) نقل می کند که”به خدا سوگند سیصد و اندی خواهند آمد که پنجاه نفر از میان آنان زن می باشد” حضرت در ادامه می فرمایند”علاوه بر این پنجاه نفر، چهارصد بانوی برگزیده هم همراه حضرت عیسی(ع) به کمکحضرت خواهند شتافت.این زنان در عصر غیبت همچون مردان با صلابت ،فعال و پویا عمل نموده و خود و خانواده ای که در ان زندگی میکند را در راستای اهداف ولی عصر سوق میدهد از مهمترین نقش های زنان در دوران غیبت را، تربیت نسل پاک و منتظر میباشد در طول تاریخ، یکی از نقش های بی بدیل زنان، دفاع از ولایت از طریق پویا سازی خانواده و تربیت جامعه‏ی مهدویت است.در این زمینه امام خمینی(ره) نیز می فرمایند “همانطور که قرآن انسان ساز است، زن نیز انسان ساز است، لذا دامن پاک مادران می تواند بهترین و موثرترین کانون برای تربیت نسل منتظر باشد، زیرا با عطوفت و صبر در برابر تربیت فرزندان سازنده‏ترین نقش تربیتى را بر عهده دارند و یکی از افتخارات زنان اینست که بزرگ مردان تاریخ، در دامان اینها رشد کرده و بزرگ شده اند.زنان منتظر همواره باید ویژگیهایی منحصر داشته باشند تا بتوانند نقشی موثر در زمینه سازی ظهور مهدی موعود داشته باشند امام زمان علیه السلام دو ویژگی یا دو عامل بسیار مهم را برای زنان ایده آل مهدوی ذکر می کند، که اگر زنان ملبس به این دو لباس شوند، علاوه براینکه ارزشهای الهی خویش را حفظ کرده ، جامعه ای سالم، خانواده ای سالم و فضایی الهی خواهند ساخت.

«وَ عَلی النِساءِ بالحَیاءِ وَ العِفّه»

یکی از عواملی که باعث به تاخیر افتادن ظهور میشود عدم توجه زنان به عفاف و حجاب میباشد

به روایتی از امام باقر(ع): بر اساس این روایت که از رسول اکرم(ص) نقل شده است؛ زمانی که ندای ظهور حضرت در عالم پخش ‌می‌شود، زنان محجبه هستند که این صدا را می‌شنوند و به یاری امام زمانشان می‌شتابند؛ بنابراین اگر زنان می‌خواهند توفیق یاوری امام زمان(عج) را داشته باشند، باید به حجاب و عفاف توجه داشته باشند.

نقش دیگر زنان در عرصه مهدویت، تشکیل خانواده مهدوی است که از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل در این عرصه می‌باشد؛ زنان می توانند با مدیریت خود، افراد خانواده را به سوی مهدویت سوق دهند و نقش مهم و اساسی خود را در ترویج فرهنگ مهدویت ایفا نمایند. همواره یک زن منتظر،منتظر پرور خواهد بود… زن خانواده در نقش مادر، در عصر انتظار باید حب به ولایت و امامت را در خانه و میان اعضای خانواده خود جاری و ساری نماید اگر برگ برگ تاریخ را از صدر اسلام ورق بزنیم به حوادثی خواهیم رسید که اسلام از طبوع تا کنون چه فراز و نشیبهایی را پشت سر گذاشته وچه رشادتهایی برای حفظ اعتقاداتمان رقم خورده که در این از خود گذشتگیها نقش افرینی زنان چشمگیر بوده

نقش زنان در تاریخ اسلام، نقش بسیار مهم وتعیین کننده اى بوده وهست. در صدر اسلام، زنانى چون نسیبه را مشاهده مى کنیم که در جنگ احد از رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) دفاع مى کرد ودر این راه زخمى گردید. ونیز در جنگ احد، بدن امام على (علیه السلام) پر از زخم شده بود، به طورى که بدن آن حضرت از شصت جا جراحت سخت برداشت. پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) دو زن را به نام سلیم وام عطیه مأمور مداواى حضرت على (علیه السلام) نمود، وآنها طبق ماموریت به زخم بندى مشغول شدند.

وهمچنین نقش پر اهمیت زهراى اطهر (سلام الله علیها) در دفاع از حریم ولایت، ورسوایى غاصبان خلافت، امرى است روشن ومعلوم که در جاى خود بحث شده است. زنان در انقلاب جهانى حضرت مهدى (عجل الله فرجه) نیز داراى نقش مهمى هستند.

چنانکه امام صادق (علیه السلام) به مفضل بن عمر مى فرماید: (با حضرت قائم (علیه السلام) سیزده زن همراه است. عرض کرد: آنها چه کار مى کنند؟ حضرت فرمود: مجروحین را مداوا وبیماران را پرستارى مى کنند، همانطور که در زمان پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) چنین بود). (۱)

ونیز امام باقر (علیه السلام) فرموده است (سوگند به خدا، سیصد واندى مرد مى آیند که در میانشان ۵۰ نفر زن هستند، در مکه اجتماع مى کنند بى آنکه قبلا وعده داده باشند، آمدنشان مانند ابرهاى پاییزى است). (۲)

شاید رسانه های غربی برای تخریب اسلام و اندیشه های اسلامی طوری اعلام کند که یک زن مسلمان و مهدوی باید فقط در کنج خانه بنشیند ولی یک بانوی منتظر هم باید نقش اجتماعی خود را به نحو احسن در جامعه انجام دهد و هم مادری نمونه در خانه و خانواده باشد و در این مسیر الگوی ما خانوم فاطمه زهرا (س) و زینب کبرای هستند که

حضرت زهرا برای احقاق حق خود در مورد مسئله فدک برخاست. نشان داد که زنان مسلمان قرار نیست _آن طور که رسانه های غربی نشان می دهند_ فقط در خانه بنشینند و مورد ظلم و سرکوب واقع شوند. برعکس؛ آن ها می توانند کسب دانش کنند و وقتی زمانش برسد می توانند رهبر هم باشند.

حضرت زینب پس از پایان نبرد کربلا و در زمان بیماری امام چهارم، نقش یک رهبر واقعی را ایفا کرد؛ پس اگر از اهل بیت(ع) الگو بگیریم می توانیم مدل هایی برای این کار پیدا کنیم. بدی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *