سیاست های جمعیتی را دریابید!

تیر ۰۸

سیاست های جمعیتی را دریابید!

برشی از نامه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی به وزیر بهداشت

سیاست های جمعیتی را دریابید!

Untitled-215865

آقای دکتر هاشمی، ما دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جنابعالی می‌خواهیم که همان‌گونه که وزارت بهداشت در مسیر تحدید نسل به فرهنگ‌سازی گسترده پرداخت، اکنون نیز با تمام قوا در مسیر جلوگیری از وقوع بحران کاهش باروری و سالخوردگی جمعیت وارد میدان شده، به تولید محتوا و محصولات رسانه‌ای بپردازد، با مسئولین شهرها برای همسو شدن باسیاست‌های جدید جمعیتی رایزنی کند و به آموزش و توجیه طیف‌های مختلف مردم، مسئولین و نخبگان در راستای افزایش رشد جمعیت کشور همت گمارد. البته باکمال تأسف باید متذکر شد که مدیران و کارکنان وزارت متبوع شما، هنوز خود، آموزشی برای تشویق مردم به فرزند آوری ندیده‌اند و معمولاً از پس پاسخگویی به آسان‌ترین سؤالات و شبهات مردم در موردبحث جمعیت و فرزندآوری، بر‌نمی‌آیند.

جناب آقای دکتر هاشمی متأسفانه، دستورالعمل‌های کنونی وزارت بهداشت در حیطه‌ باروری سالم دارای نقایص و اشکالات متعددی است؛ از جمله این‌که:

از منابع غیر معتبر و دارای سوگیری برای تهیه‌ این دستورالعمل‌ها استفاده‌شده است

این دستورالعمل‌ها به‌روز نیستند و برخی از منابع برای نگارش آن‌ها، برای بیش از ۱۵ سال پیش (سال ۲۰۰۰ میلادی) هستند.

این دستورالعمل‌ها توسط افراد متخصص تهیه نشده‌اند. به‌عنوان نمونه در دوره‌های گذشته، برای نگارش بخش مرتبط با وازکتومی (عقیم‌سازی دائمی در مردان)، از یک پزشک عمومی نظرخواهی شده است که در سایت خود افتخار می‌کند، در کمتر از بیست سال، ۱۴۰۰۰ مرد ایرانی را عقیم کرده است..

بعضاً در این دستورالعمل‌ها از کارکنان وزارت بهداشت خواسته‌شده است که عوارض خطرناک استفاده از وسایل ممانعت از بارداری را از مردم مخفی کنند..

در این دستورالعمل‌ها در خصوص عوارض غیر شایع ولی مهلک روش‌های ممانعت از بارداری به مردم اطلاع‌رسانی نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال باوجودآنکه در منابع معتبر، سکته‌ مغزی از عوارض مصرف قرص‌های ضدبارداری شمرده می‌شود، هشداری بابت این خطر به مردم داده نمی‌شود و صرفاً به تذکر عوارضی از قبیل سردرد و حالت تهوع اکتفا می‌شود. این مسئله در مورد قرص‌های ضدبارداری یاز و یاسمین بیشتر مسئله‌زا است و باوجود خطرات اساسی مصرف آن‌ها، قرص‌های مزبور به‌راحتی و بدون احتیاج به نسخه‌ پزشک، برای عموم مردم قابل تهیه هستند.

در این دستورالعمل‌ها، برای برخی از روش‌های ممانعت از بارداری، مزیت تراشی‌های عجیب و بعضاً مضحکی صورت گرفته است. ازجمله این‌که بستن لوله، از عوامل احتمالی محبوب شدن مرد در خانواده شمرده‌شده است

همچنین در این دستورالعمل‌ها به هیچ‌یک از آثار مفید بارداری و شیردهی بر سلامت زنان اشاره‌ای نشده است و به‌عنوان‌مثال باوجود مستندات متعدد و معتبر علمی، اکنون عمده‌ مردم نمی‌دانند که هرچه سن زن در باروری نخست کمتر باشد، احتمال ابتلای وی به سرطان سینه کمتر می‌شود. یا این‌که هرچه تعداد حاملگی‌ها بیشتر باشد، احتمال ابتلا به فیبروم کاهش می‌یابد و همچنین شیردهی، احتمال سرطان دستگاه تناسلی و ابتلا به بیماری‌های قلبی در زنان را کم می‌کند.

در این دستورالعمل‌ها بارداری چهارم به بعد و بارداری در سنین زیر ۱۸ سالگی و بیش از ۳۵ سالگی به‌عنوان بارداری پرخطر معرفی‌شده است، درحالی‌که اساساً شواهد علمی معتبری برای اثبات پرخطر بودن این بارداری‌ها وجود ندارد. لطفاً از مدیران مربوطه بخواهید که اگر اسناد علمی معتبری برای این دو ادعا دارند، ارائه دهند وگرنه به مردم اطلاع‌رسانی کنند که: «بارداری چهارم به بعد و بارداری در سنین زیر ۱۸ سالگی و بیش از ۳۵ سالگی عموماً خطرناک نیستند و تنها در شرایط خاصی می‌توانند خطرناک باشند که تشخیص آن بر عهده پزشک است و البته در موارد خطرناک نیز، می‌توان با ارائه‌ مراقبت‌های ویژه، خطر بارداری و زایمان را به کمترین میزان رساند.

جناب آقای دکتر هاشمی، نکته‌ای که باید متذکر شد این است که: آخرین بازنگری وزارت بهداشت در مورد کتابچه‌ «دستورالعمل روش‌های پیشگیری از بارداری» در سال ۱۳۸۸ و پس از گذشت ۵ سال از انتشار نسخه‌ پیشین آن صورت گرفته بود، اما اکنون باگذشت بیش از شش سال از آن بازنگری و باوجود تغییر در سیاست‌های جمعیتی نظام، هیچ تغییری در متون مزبور که معمولاً اهداف ضد جمعیت و بعضاً ضد سلامت را دنبال می‌کنند، صورت نگرفته است. این مسئله می‌تواند نمودی از مخالفت مدیران میانی شما باسیاست‌های جدید جمعیتی تلقی شود؛ امری که متأسفانه شواهد متعددی نیز دارد.

متأسفانه اخیراً و در کمال ناباوری شاهد حذف یکجای بحث جمعیت از برنامه ششم توسعه بودیم. با توجه به این‌که رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای مدظله‌العالی در مقدمه و در بند ۴۵ ام از سیاست‌های کلی برنامه‌ ششم توسعه، اجرای سیاست‌های کلی جمعیت را از دولت محترم مطالبه کرده‌اند، از جنابعالی تقاضا می‌شود که پیگیر ارائه‌ برنامه‌ای عملی برای سیاست‌های کلی جمعیت در برنامه‌ ششم توسعه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *