فرو ۰۵

شبکه‌های اجتماعی دلیل ۶۸ درصد طلاق‌ها در دنیا

                                                              عدم درک درست خانواده‌ها ازنقاط مثبت و منفی فضای مجازی

 

سمیرا خطیب‌زاده، کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه گفت: قبل از ارایه راهکارهای چیزی که در بین خانواده های ایرانی بسیار حایز اهمیت است شناخت درست مسئله، درک کردن و تحلیل کردن جوانب آسیب های فضای مجازی است.

وی بیان کرد: شاید یکی از دلایلی که امروزه خانواده های درگیر آسیب های فضای مجازی شدند این است که از همان ابتدا با شناخت موضوع درست روبرو نشدند و نکات مثبت و منفی این پدیده را خوب درک نکردند و به فکر اثرات و تبعات درازمدت این فضا بر زندگی زناشویی و روابط والدین با فرزندان نبودند. متاسفانه اکنون تبعات آن را در جامعه مشاهده می‌کنیم.

خطیب‌زاده در ادامه بیان کرد: ما باید این واقعیت را بپذیریم که ما یک دنیای واقعی و یک دنیای مجازی داریم. در این میان می‌توان از یک جهان موازی هم نام برد و جهان موازی همان جهان و فضای مجازی است که به موازات جهان واقعی شکل می گیرد و باید بپذیریم که در پیشرفت و تحولات تکنولوژی جدید حتی جهان واقعی را می بلعد.

این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: امروز شما برای انجام بسیاری از کارهای روتین و روزمره خود ناگزیرید از طریق فضای مجازی اقدام کنید، مانند انتخاب واحد دانشگاه و ثبت نام فرزندانتان در مدارس که ما به ازای جهان واقعی آن اصلا موجود نیست یعنی یا از طریق این فضا باید اقدام کنیم یا بخش واقعی آن به هیچ عنوان وجود ندارد و حذف شده است و این بیانگر این است که این فضا چه ما بخواهیم و چه نخواهیم در آینده جامعیت و سیطره در جهان واقعی خواهد داشت لذا چقدر خوب است که این فضا کاملا شناخته شود یا یک آینده پژوهی درست در مورد این فضا صورت بگیرد تا با چشمانی باز به دنبال حقیقت باشیم.

وی تصریح کرد: رسانه و فضای مجازی مانند هر پدیده دیگری دارای یک سری کارکردهای مثبت و تعدادی کارکردهای منفی است، این کارکردها هم کاملا درهم تنیده و هم درهم پیچیده هستند یعنی ما نمی توانیم بگوییم این فضا کاملا مثبت است یا بالعکس، پس باید با مواجهه درست با هر دو کارکرد با این فضا روبرو شویم.

خطیب‌زاده با اشاره به کارکردهای منفی فضای مجازی تصریح کرد: یکی از تبعات منفی این فضا جایگزین شدن روابط و ارتباطات غیرمستقیم به جای ارتباطات رودررو و مستقیم است، شاید به ظاهر پدیده ساده ای باشد ولی اثرات مخربی را بر روی خانواده ها گذاشته است، شما هیچگاه در روابط بین زوجین و روابط بین والدین آن رابطه حقیقی، مستقیم و عاطفی را کنار بگذارید و ما به ازای آن را از طریق فضای مجازی دریافت کنید، این امر یکی از آسیب هایی است که امروزه خانواده ها ما با آن درگیر هستند.

این کارشناس رسانه با بیان اینکه بحث کاهش ساعت گفتگو بین اعضای خانواده از دیگر آسیب های مجازی است، افزود: بحث گفت و گو بین اعضای خانواده و گفتمان سازی تاثیرات مثبتی در خانواده ها دارد. در حال حاضر ساعت گفت و گو بین اعضای خانواده ها بسیار کاهش یافته است، فرزندان به محض اینکه وارد منزل می شوند از طریق موبایل و تبلت مشغول شده و ساعتی را که باید به عمر بخشیدن به پیوند خانوادگی با والدینشان سر کنند در فضای مجازی بسر می برند حتی بین زوج ها ساعت گفت وگو بسیار کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه از دیگر پیامدهای منفی فضای مجازی تغییر شیوه گفتگو در خانواده ها است، اظهار کرد: در بسیاری از مواقع خانواده ها می گویند ما از طریق فضای مجازی با هم ارتباط برقرار می کنیم، گروه خانوادگی تشکیل دادیم و ارتباطات تسهیل شده است. بنده منکر این قضیه نیستم بالاخره یکی از ویژگی های این فضا سرعت و سهولت است اما آیا این شیوه گفت و گو در فضای مجازی درست است؟ یکی از مقتضیات این فضا گفتگویی بسیار کوتاه است و بسیاری از پیام ها را باید به صورت اسپیکر ارسال کنید، سوال اینجاست آیا این می تواند جایگزین فضای صمیمی بین خانواده ها شود، پاسخ این است خیر هیچگاه نخواهد توانست.

خطیب‌زاده با اشاره به اعتیاد شبکه های اجتماعی اظهار کرد: مصرف بی رویه هر پدیده ای اعتیاد محسوب می شود، اعتیاد فقط به مواد مخدر و روانگردان نیست، اکنون افراط و مصرف بی رویه و خارج از چهارچوب این شبکه ها، خانواده های ایرانی را دچار اعتیاد به شبکه های اجتماعی کرده است.

وی با بیان اینکه کاربران ایرانی رتبه های نخست حضور در شبکه های اجتماعی را دارند، تصریح کرد: این امر یک نوع اعتیاد به شبکه های اجتماعی است که اثرات مخرب خود را بر خانواده ها خواهد گذاشت.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه طلاق دلایل مختلفی دارد ولی یکی از دلایل عمده آن در عصر کنونی شبکه های اجتماعی است، افزود: آماری که از کل دنیا ارایه شده در ۱۴۰ کشور جهان ۶۸ درصد دلایل طلاق زوجین بحث ورود و اعتیاد به شبکه های اجتماعی عنوان شده است.

وی با اشاره به رشد صنعت بی بند و باری جنسی و هرزه نگاری در فضای مجازی تصریح کرد: طبق یک تحقیق جهانی که بر روی ۹۱ زوج جوان صورت گرفته ۶۸ درصد از این زوج ها علت طلاق خود را خیانت همسرشان در شبکه های اجتماعی عنوان کردند.

خطیب‌زاده تصریح کرد: سوال اینجاست آیا با بررسی و شمارش تبعات منفی این فضا باید به این نتیجه برسیم که صورت مسئله را پاک کنیم خیر شاید از همان ابتدا دلایل این همه آسیب های اجتماعی این پدیده مواجهه نادرست ما با این مسئله بوده چقدر خوب بود که ما ابتدا می آمدیم کارکردهای مثبت این پدیده را شناسایی می کردیم و بعد سواد رسانه ای خانواده ها را افزایش می دادیم.

این کارشناس رسانه اظهار کرد: امروزه خانواده ها به خاطر اینکه خود را از زیر بار بسیاری از مسئولیت ها رها کنند به راحتی گوشی موبایل را در اختیار فرزندان قرار می دهند و بر این فکر می کنند که ممکن است این مسئله پیامدهای منفی را در سنین بالاتر برای فرزندان ایجاد کند.

وی گفت: پس ما باید ابتدا کارکردهای مثبت فضای مجازی را شناسایی کنیم، سواد و دانش رسانه ای خودمان را افزایش دهیم و بدانیم که به عنوان یک پدر و مادر در زمینه بحث مصرف و رژیم تغذیه و استفاده رسانه ای فرزندانمان چه وظایفی بر عهده داریم و اینها را در خانواده الگوسازی کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *