عدد ۱ را پیامک کن!

تیر ۰۸

عدد ۱ را پیامک کن!

گزارشی درباره اوضاع آشفته پیامکهای تبلیغاتی

عدد ۱ را پیامک کن!

امیر آرامجو/دانشجوی پزشکی

37

تبلیغات در دنیای امروز از اساس و پایه های تجارت است و همه بر اهمیت تبلیغات واقف هستند. اما تبلیغات بی هدف، خارج از قانون و بی برنامه باعث به چالش کشیدن آرامش جامعه و بازی با روان مردم می گردد .

زمانی تبلیغات و آگهی‌ فقط مختص تلویزیون، رادیو و نشریات بود. کم‌کم تبلیغات به فضای مجازی و آنلاین راه پیدا کرد و با همه گیر شدن تلفن‌های همراه این تبلیغات به گوشی‌های موبایل هم وارد شد.

در حالی که این روزها در سراسر دنیا SMS   یکی از مناسب ترین و پر استقبال ترین کانال های ارتباطی سریع برای تبادل و اطلاع رسانی های شخصی و عمومی محسوب می شود، هجوم بی حد و اندازه ی پیامک های تبلیغاتی بی مصرف و بی تناسب با نیازها و گاه کلاهبردارانه ، موجب شده که این ارتباط مفید به مزاحمتی فراگیر بدل شود و از طرفی، مسدود کردن کانال تبلیغات پیام کوتاه نیز امکان دسترسی به اطلاع رسانی هایی که می تواند مورد نیاز ما باشد را سلب می کند و به نظر می رسد که باید برای طبقه بندی و غربالگری در آنها که حالا منبع درآمد کاذبی برای اپراتورها و نیزعده ای سودجو شده است، راه کارهای تخصصی و مناسبی ارائه شود.

پیام‌های تبلیغاتی آنقدر آزاردهنده هستند که حتی شنیدن صدای زنگ پیامک هم موجب ناراحتی کاربران می شود و معمولا بدون خواندن، اقدام به حذف آنها می‌کنند.
پیشتر این پیامک‌ها فقط در طول روز ارسال می‌شد، اما درحال حاضر دریافت این پیامک‌ها حتی تا ساعاتی از شب نیز ادامه دارد.
ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از سال‌های گذشته تبعاتی هم در پی داشته است. گاهی نوع نگارش این پیام‌ها آنقدر زشت و زننده است که بسیاری از دریافت آنها ناراحت می‌شوند. از سوی دیگر هم به نظر می‌رسد که برخی از پیام‌ها در جهت فرهنگ سازی خرافه و نادرست تنظیم و ارسال می‌شوند. گاهی اتفاق می‌افتد که پیامک‌های مربوط به خانم‌ها برای آقایان و بالعکس ارسال می‌شود یا پیام‌های مربوط به بزرگسالان برای نوجوانان فرستاده می‌شود که هر کدام تبعاتی در پی دارد. حال بگذریم که مضمون این پیام‌ها گاه غیر اخلاقی است و باعث نگرانی‌هایی برای والدین هم می‌شود.

دراین زمینه یکی از نمایندگان مجلس می گوید:« از نظر شخصی ورود بی اجازه به حریم خصوصی مردم جایز نیست، با این حال قانونی وجود ندارد که در آن صراحتاً مشخص شود که شرکت مخابرات مجاز به انتشار شماره مشترکین خود نیست!
به همین دلیل گروهی از نمایندگان پیگیرند که برای حفظ حریم خصوصی شهروندان،  قانون یا دستورالعملی تصویب کنند.»

قانون اجرا نشده ی ساماندهی پیامک های تبلیغاتی

رضا تقی پور وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی میزان گفت: در رابطه با پیامک های تبلیغاتی مزاحم، قانون وجود دارد اما خیلی جدی گرفته نشده است.
وی ادامه داد: مسئولان مربوطه باید این قانون را به صورت جدی اجرایی کنند و شیوه های غیرفعال کردن دریافت پیامک را بیشتر اطلاع رسانی کنند.

راهکار مسئولان

آیین نامه ساماندهی و نظارت بر خدمات پیامکی شبکه‌های ارتباطی بهمن ماه سال ۹۳ در جلسه‌ی شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید و براین اساس مصوب شد که هر گونه محتوا در خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده پیامکی باید با رعایت قوانین و مقررات کشور و عدم مغایرت با ارزش های ایرانی – اسلامی باشد.
همچنین مقرر شد به منظور پایش محتوا، کارگروهی با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضویت نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، دادگستری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی، نماینده دادستانی و مرکز ملی فضای مجازی، تشکیل شده و گزارش عملکرد آن هر ۶ ماه به دبیرخانه شوررای عالی فضای مجازی ارائه شود.
این درحالی است که براساس اعلام مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد بیشترین شکایتی که از پیامکهای تبلیغاتی به این مرکز می شود مربوط به پیامک های جعلی مسابقه ای و تبلیغات محصولات بهداشتی بوده است؛ این پیامکها به صورت دروغی به فرد می گوید شما برنده مسابقه شده اید و فرد را به فرستادن پول، شارژ تلفن همراه و حتی شماره حساب بانکی ترغیب می کند اما در نهایت فرد متوجه می شود که نه مسابقه ای در جریان بوده و نه در مسابقه برنده شده است؛ در مورد دریافت پیامکهای تبلیغاتی محصولات بهداشتی نیز باید گفت که اغلب این محصولات بدون تاییدیه وزارت بهداشت هستند؛ در همین حال ترویج عقاید و ادیان دروغین و پیامکهای نادرست بانکی و پیامکهای طالع بینی، تشویق به خروج سرمایه ها و پیامکهای تبلیغاتی در زمینه وام نیز در ردیف شکایت مشترکان موبایل از پیامکهای انبوه قرار دارند.

از سوی دیگر نگرانی‌هایی درباره‌ی سرویس‌های آنلاین وجود دارد، چرا که به تازگی این پیام‌های تبلیغاتی روانه سرویس‌های شبکه‌های موبایلی آنلاین شده‌اند و روزانه از شماره‌های عجیب پیام‌های طولانی همراه با عکس برای کاربران ارسال می‌شود که حتی مسدود کردن پیام‌ها هم تاثیری در جلوگیری از دریافت آنها ندارد، زیرا مدام از شماره‌های مختلف چنین پیام‌هایی ارسال می‌شوند.

با این حال باید منتظر ماند و دید که راهکار مسئولان در این زمینه چه نتیجه‌ای می‌دهد.

اما اینکه چگونه از شر این پیام‌ها خلاص شویم!

کاربران همراه اول با ارسال عدد ۱ به شماره پیامکی ۸۹۹۹ می‌توانند از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی انصراف دهند. به علاوه کاربران برای ثبت درخواست دریافت نکردن پیامک‌های تبلیغاتی، می‌توانند با شماره تلفن ۰۹۹۹۰ تماس گرفته و پس از برقراری ارتباط با اپراتور همراه اول، درخواست خود را ابراز کنند.

کاربران سیم‌کارت‌های ایرانسل هم می‌توانند برای ثبت درخواست دریافت نکردن پیامک‌های تبلیغاتی عدد ۲ را به شماره پیامکی ۵۰۰۵ ارسال کنند که هزینه ارسال پیامک به این شماره رایگان است. همچنین می‌توانند از طریق خط ایرانسل خود با شماره‌ی ۷۰۰ تماس گرفته و پس از برقراری ارتباط با اپراتور ایرانسل، درخواست خود مبنی بر دریافت نکردن پیامک‌های تبلیغاتی را اعلام کنند.

به امید روزی که بدون رضایت شخصی هیچ گونه پیام تبلیغاتی برای مردم ایران زمین ارسال نشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *