عربستان در دردسر !

تیر ۰۸

عربستان در دردسر !

سوالی از نوام چامسکی متفکر معروف غربی درباره عربستان

عربستان در دردسر !

 26

نظر شما درباره ی این نظم جدیدی که در عربستان به قدرت رسیده است چیست؟ وچه اتفاقی در آن جا در حال وقوع است؟
چامسکی: احساس من این است که آن ها بسیار ناشی و در موضع ضعف هستند وبی منطق هستند و در دردسر جدی افتاده اند. آن ها برای اولین بار و به مدت طولانی دچار مشکل اقتصادی شده اند. منابع آن ها در حال کاهش است و با کسری بودجه بزرگی رو به رو هستند. آن ها اگر مازاد بودجه نداشته باشند نمی توانند به مردم رشوه دهند. با تامین منافع در سطح کلان مردم را ساکت کنند و اگر نتوانند به این کار ادامه دهند مردم ممکن است دست به شورش بزنند. جنگ یمن دارد این کشور را به نابودی می کشاند و در عین حال عربستان سعودی هم امیدی ندارد. عربستان می تواند یمن را بمباران و ویران کند اما نمی تواند در این جنگ پیروز شود، عربستان به طور بی سابقه ای از سوی غرب مورد سرزنش قرار گرفته است.

حتی در امریکا مقاله نویسان در روزنامه ها و نظریه پردازان، انتقاد از سرکوب شدید در داخل عربستان را شروع کرده اند. عربستان از گروه های تکفیری و سازمان هایی مانند آن حمایت می کند، بهترین مفسران مانند پاتریک کوبرلی به طور دقیق به این موضوع اشاره می کنند. وهابی گری در اسلام سنی یکی از خطرناک ترین روند های در حال توسعه در اروپای مدرن است و نخست توسط گروه های افراطی بنا نهاده شد. آن ها مکاتب قرآنی را به راه انداختند، در سراسر دنیا روحانیون تندرو تربیت کرند و مسجد ساختند و بر بیشتر سنی ها تاثیر وحشتناکی گذاشتند.

این کارها حالا شناسایی شده است و حالا با همه این کارها و اتفاقات حکومت عربستان در حال یک نوع لغزش هستند. آن ها به دنبال راهی هستند تا با آن کنار بیایند ولی به شدت بی خردانه رفتار می کنند. هر چند که ایران نیز داشت در همین دام می افتاد. کشتن یک روحانی البته که جنایت بود. اما واکنش ایران یک اشتباه بد بود و همان طور که دولت شما سریع تشخیص داد که این دام در واقع توسط خود سعودی ها است و ما نبایدبه این دام بیفتیم.

خلاصه این که عربستان به دردسر افتاده است و یکی از دلایل علاقه غرب به این کشور ذخیره های بسیار زیاد جنگ افزارها است. آمریکا، انگلیس و فرانسه سیل تسلیحات را به عربستان روانه کرده اند. فروش تسلیحات منافع بزرگی دارد تا زمانی که اقتصاد عربستان کشش داشته باشد، بله از آن حمایت می شود، اما این روند فرسایشی است و به نظر من حکومت عربستان را به شدت نگران کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *