محمد رسول الله

تیر ۱۲

محمد رسول الله

محمد رسول الله

محمدحسین عظیم زاده

Untitled-2sdvsdv

این روز ها بحث داغ علاقه مندان به پرده سفید، اکران فیلمی است که از مدت ها قبل، تبلیغات رسانه ای آن شروع شده بود. خیلی ها منتظر بودند ببینند ساخته جدید مجید مجیدی چطور از آب درآمده است. تیم “محمد رسول الله (ص)” برگرفته از بهترین های داخلی و خارجی بود؛ از فیلم بردار هالیوودی آن، ویتوریا استرارو گرفته تا آهنگ ساز هندی معروف ، الله رکها رحمان یا به اختصار  ِای آر رحمان، و بقیه ی گروه ها.

مجیدی در این فیلم، داستان زندگی پیامبر را از شعب ابی طالب و محاصره مسلمانان آغاز کرده و پس از نشان دادن بخشی از آن زمان، با یک فلش بک به دوران پیش از تولد پیامبر اسلام (ص) و حمله فیل سواران سپاه ابرهه، صحنه ها و جلوه های ویژه فوق العاده ای به نمایش می گذارد. در طول این فیلم دو ساعت و پنجاه و پنج دقیقه ای، تولد پیامبر و برخی معجزات ایشان و ذکر این نشانه ها و معجزات در آیین و ادیان پیشین را یادآور میشود. داستان این فیلم به گونه ای نوشته شده که نشاندهنده ی پیام واقعی اسلام یعنی دین صلح و رستگاری است. فیلم نامه محمد رسول الله (ص) گرچه همچنان جای کار  بیشتری دارد و میتوانست پربار تر باشد و خیلی از معجزات و مسایل دوران کودکی پیامبر را ملموس تر و به شکل زیباتری بیان کند، اما همچنان داستان خوبی را آماده ی به تصویر کشیدن کرده است. داستانی که منحصر به دوران کودکی پیامبر بوده و در پایان هم با تمام کردن فلش بک، به شعب ابی طالب و داستان خورده شدن عهدنامه توسط موریانه باز میگردد.

هنر جلوه های ویژه ی مجیدی به قدری زیباست که در برخی صحنه ها، واقعا بیننده را بر روی صندلی سینما میخکوب میکند. از جمله این میخکوب شدن ها، صحنه معجزه پیامبر در کنار دریا است. در کنار این جلوه های بصری، موسیقی فوق العاده ی این فیلم را هم اضافه کنید که یادگار خوبی از این فیلم در عرصه موسیقی فیلم های سینمایی خواهد بود.

گرچه ایراد هایی نیز به این فیلم وارد است. از جمله این ایراد ها، با حضور شخصی چون ویتوریا به عنوان فیلم بردار، انتظار فیلم برداری فوق العاده و بی نقصی از این کار می رفت. اما در برخی از صحنه ها، ایراد هایی وجود دارد که چشم مخاطب آشنا به تصویر را آزار می دهد؛ از جمله برخی لرزش های کرین یا برخی پرش ها در هنگام زوم بک. برخی از صاحب نظران و بیننده ها نیز اشکالاتی را به فیلمنامه  و داستان پردازی فیلم می گیرند.

طبق اظهارات تهیه کننده کار، بیش از نیمی از هزینه پرداخت شده برای این فیلم، صرف ساخت شهرک سینمایی جدیدی شده است.

فیلم مجیدی در خارج از مرز های سیاسی نیز سر و صدای زیادی کرده و مردم زیادی را در کشور های مختلف – برای دیدن یک فیلم ایرانی – مجبور به ایستادن در صف های طولانی کرده. این فیلم که با توصیف چهره واقعی اسلام در میان دنیایی پر از تبلیغات منفی غرب، مخاطب خود را پیدا کرده، باید هم توسط برخی کشور های ظاهرا اسلامی – به علت بازی های سیاسی کثیف خود و تعلاقات سیاسی آن دولت ها به مستکبرین غربی- محکوم شود.

گفته میشود مجیدی قصد دارد قسمت های دوم و سوم این فیلم را در آینده بسازد. این فیلم به عنوان نماینده ایران در مراسم اسکار امسال معرفی شده  است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *