تیر ۱۸

مهدی عجم در گفتگو با نشریه روابط عمومی دانشگاه “راوی” :

مهدی عجم در گفتگو با  نشریه روابط عمومی دانشگاه  – راوی – :
تلاش آرمانگرا؛ قلم زدن در راه اندیشه های امام  (ره) و مقام معظم رهبری
موفقیت های پیاپی نشریه تحلیلی – دانشجویی آرمانگرا و کسب رتبه های متفاوت و متنوع در جشنواره های دانشجویی کشور توسط این نشریه ما را بر این داشت که با سردبیر آرمانگرا مهدی عجم گفتگویی صمیمانه تدارک ببینیم و به رویکرد های اساسی و اصلی محورهای چگونگی کسب چنین موفقیت هایی بپردازم. مهدی عجم سردبیر این نشریه فردی است که پیکره ی اصلی و ایده های اولیه و نخستین این نشریه را شکل داد و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشت درمانی است.
مهدی عجم سردبیر نشریه ی آرمانگرا در آغاز بیانات خویش به چگونگی شکل گیری ایده راه اندازی مجله پرداخت و گفت: تقریبا اواخر سال ۸۸ و دقیقا پس از حماسه ی ۹ دی بود که ایده ی چاپ این نشریه با دغدغه دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیج دانشجویی گره خورد و در راستای دغدغه های درست دانشجویان بسیج این ذهنیت در ما شکل گرفت که مجموعه ی ما نیاز به یک رسانه ی کوچک دانشجویی فارغ از خبر به صورت تحلیل گرایانه و آرمان گرایانه دارد
وی در ادامه تاکید کرد:در بهار سال ۸۹ اولین شماره این نشریه با دو هدف عمده چاپ شد.یک. نیاز به ارایه و ایجاد فضایی که دانشجوی بسیجی دغدغه مند بتواند افکار خود را بیان کند ودو.گسترش فضای تحلیل های سیاسی و اجتماعی برای دوستان در فضای دانشگاه.
سردبیر نشریه آرمان گرا در مورد ساختار و شاکله نشریه خاطر نشان کرد: برای این نشریه ۵ سر فصل در نظر گرفتیم که شامل سیاست داخلی و خارجی به نام «نگره»، بخش اندیشه به نام «گستره»، بخش فرهنگ و هنر به نام «گلدسته»، بخش سلامت به نام «طیبه» و بخش دفاع مقدس به نام «چفیه» می شد. البته باید به شما عرض کنم که ما بخش ویژه ای به نام پرونده درباره موضوعات مهم اجتماعی را در نشریه جای دادیم که حدود ۴۰ درصد مطالب در بر می گیرد.
عجم ضمن تاکید به عدم رویکرد و نگاه نشریه برای شرکت در جشنواره ها گفت: از ابتدا ما فقط به دنبال ارائه مطالب آرمانگرایانه بوده ایم و نگاه خاصی به جشنواره ها نداشتیم. اما تا کنون نشریه ی ما در فستیوال های برگزار شده مقام های خوبی در بخش های مختلف هم چون طنز؛ سرمقاله؛ مصاحبه، گزارش و صفحه آرایی و … کسب کرده است. برای مثال آخرین مقام ما کسب رتبه ی اول در بخش نشریات فرهنگی نهمین جشنواره دانشجویی نشریات کشور بود و هم چنین در بخش دانشجویی سال ۹۱ در بخش طنز مقام اول را کسب کردیم.
سردبیر این نشریه  به تغییرات این نشریه در دوره های متفاوت اشاره کرد و اظهار کرد: در سال های اخیر علاوه بر نشریه  چاپی؛ کانال تلگرام و وب سایت نشریه را با همکاری دو دانشجو راه اندازی نمودیم. از دو شماره ی پیشین سعی کردیم سبک توزیع را تنها محدود به درون دانشگاه نکنیم و به صورت محدود در بیرون از فضای دانشگاه با تخفیف به برخی از مراکز فرهنگی و هنری جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی هم چون کیهان و ترنجستان سروش، کافه تهران و … نشریه ی خود را  پخش کنیم.
عجم درباره کسب ایده ها و فعالیت اتاق فکر نشریه تصریح کرد: همانطور که شما مستحضر هستید هر نشریه دارای یک هیئت تحریریه، سردبیر، مدیر مسئول و شورای سیاستگذرای و … است. شورای سیاستگذاری ما متشکل از ۸۰ درصد دانشجویان فعلی و ۲۰ درصد دانشجویان فارغ التحصیل بسیج می شوند که دارای دغدغه های فکری هستند. شورای ما شامل ۷ یا ۸ نفر می شود که هر فصل یک جلسه مشترک با آنها داریم و همهدر این شورا موظف هستند با ۴ یا ۵ سوژه ی پیشنهادیخود در درون جلسه شرکت کنند تا در نهایت ما بتوانیم به یک اجماع نظری به لحاظ شکلی و محتوایی برسیم.. علاوه بر این رویکرد ما این نبوده که دانشجویان و نگارندگان مقاله و اخبار را محدود کنیم. تا جایی که بنده خاطرم هست کم پیش آمده مطالب را رد نماییم و اگر نیاز به اصلاح داشت خود افراد نویسنده را در جریان امر اصلاح قرار می دادیم.
سردبیر نشریه ی آرمانگرا به دو بخش جدید در ساختار نشریه نسبت به سال های گذشته اشاره کرد و گفت: ما دو بخش پنجره و منظومه را به نشریه اضافه کردیم که در ۴ سال اخیر این دو بخش نبوده است.
وی در مورد بخش پنجره اعلام کرد: پنجره در حقیقت یک کرسی آزاد اندیشانه است که در فضای سایبر یک موضوع را ما در وب سایت قرار می دهیم و مخاطبان نظر خود را در مورد پیام مطرح می کنند. البته پیش از انتشار آن مطالب اساتید داور به نقد و داوری آن مطالب می پردازد و به شکل چکیده آن مطالب در پنجره درج می شود. بخش دوم «منظومه»؛ مرتبط با گفتگو ها و مصاحبه با افراد جانباز و مدافعان حرم است که در آن بخش این افراد ارزشی جامعه خاطرات خود را برای مخاطبان  بیان می کنند.
عجم در مورد آینده ی نشریه ی آرمانگرا به تلاشهای تیم نشریه برای تولید کتاب آرمان اشاره کرد و گفت: اولین شماره ی کتاب آرمان به مطالب مربوط به مرحوم شایان فر پرداخت و تمام تلاشمان این است که مجوز انتشار این کتاب را بگیریم. آینده ی تولید کتاب در گرو آثار فاخر دانشجویان دانشگاه است. با تمام قوت به دنبال گسترش فعالیت بیرون از دانشگاه هستیم تا بتوانیم گستره ی کارمان را در سطح کشور وسیع کنیم و صرفا به تولید نشریه فکر نکنیم.
وی درباره تاثیرات و تجربیات مثبت این نشریه گفت و خاطر نشان کرد: آرمانگرا، از نظر بنده حقیر و دانشجویانی که برای این نشریه کار می کنند یک مدرسه ی عملی و یک کارگاه کوچک روزنامه نگاری است. چرا که دانشجویان و علاقه مندان مقاله نویسی در آرمان گرا می آموزند که چگونه باید نگارش خبر و مقاله کنند. از میان نویسندگان این مقاله اکنون مشاهده شده است که تعدادی از افراد جذب فضاهای رسانه ای دیگر شدند. در حقیقت برای ما باعث خشنودی است که توانستیم بستری را فراهم کنیم که علاوه بر ایجاد علاقه برای دانشجویان نویسنده و ادامه همکاری آنان با نشریه بتوانیم افرادی را به جامعه ی رسانه ای معرفی کنیم و نویسندگان خود را به فضاها ی دیگر رسانه ای معرفی کنیم.
سردبیر نشریه ی آرمانگرا در پایان گفتگوی خود با روابط عمومی با تاکید تصریح داشت: مطالب دانشجویان در آرمانگرا می تواند به نوعی مسئولین و جامعه را به سمت پیشبرد اهداف انقلاب و آرمان های امام و مقام معظم رهبری هدایت کند و نقطه ی آرمانی ما در نشریه آرمان گرا رسیدن به تکثیر و توزیع تفکرات آرمانی امام  (ره) و مقام معظم رهبری است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *