بهم ۲۴

نقدی صریح به طرح تحول!

نقدی صریح به طرح تحول!

19

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با ارسال نامه‌ای به نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت شدند. ، در این نامه که به امضای ۳۲تشکل دانشجویی رسیده، نسبت به عواقب ورشکستگی طرح تحول سلامت هشدار داده شده است.

در بخشی از این نامه با اشاره به کسری بودجه میلیاردی بیمه سلامت و بدهی هنگفت آن، آمده است: «استقراض ۸هزار میلیارد تومانی دولت از مردم با انتشار اوراق قرضه شبه‌ربوی، استقراض سازمان تأمین اجتماعی از منابع بانک رفاه کارگران، افزایش فشار سهم سلامت در سبد هزینه‌های خانوار، افزایش تورم حوزه سلامت و ایجاد بیشترین تورم بخشی نسبت به سایر بخش‌ها را در پی خواهد داشت.»

این نامه در حالی منتشر شده که آبان‌ماه سال ۹۳ نیز بسیج دانشجویی ۱۵دانشگاه علوم پزشکی کشور با صدور بیانیه‌ای، ۸سؤال کلیدی خود درباره گام سوم طرح تحول نظام سلامت را از متولیان نظام سلامت، مطرح کرده بودند که این سؤالات کماکان بدون پاسخ باقی مانده است.

تعرفه، افزایش یافت اما زیرمیزی کم نشد

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که منتقدان طرح تحول سلامت همواره بر آن تکیه دارند، بحث دوبرابر شدن یکباره تعرفه‌های پزشکی دولتی و خصوصی است که با ادعای پایین‌بودن دستمزد پزشکان اجرایی شد. به‌عبارت دیگر، مجریان طرح تحول با این استدلال که پایین‌بودن دستمزد پزشکان باعث گرفتن زیرمیزی شده، یکباره درآمدهای نجومی پزشکان را دوبرابر کردند؛ درحالی‌که در بعد نظارتی کار چندانی صورت نگرفته است. در نامه انتقادی نیز با اشاره به همین موضوع «رواج زیرمیزی در بین پزشکان به‌رغم افزایش ۱۸۷درصدی تعرفه‌های پزشکی در گام سوم طرح تحول» یکی از مهم‌ترین مشکلات طرح تحول عنوان شده است.

البته پیش از این نیز، این سؤال مطرح شده بود که «مگر نه اینکه بارها و بارها از سوی مقامات وزارت بهداشت و سازمان صنفی نظام پزشکی اعلام شد که تنها عده قلیلی از پزشکان زیر‌میزی می‌گیرند؟ اما چرا اکنون به بهانه مبارزه با این عده قلیل هزینه‌ای گزاف به نظام سلامت و مردم تحمیل شده است؟»

سرنوشت پرداخت یارانه‌ها در انتظار طرح تحول

در بخش دیگری از این نامه، با توجه به اینکه وزارت بهداشت به هیچ‌یک از انتقادات در نحوه اجرای طرح تحول سلامت، پاسخ نمی‌دهد، نسبت به عواقب گرداب‌گونه آن هشدار داده شده است. در این نامه آمده است: «‌طرح تحول، نظام سلامت را تبدیل به گردابی کرده است که مانند طرح پرداخت یارانه نقدی به‌زودی سایر نظامات اقتصادی، اجتماعی و بخش صنعت و تولید کشور را نیز گرفتار خواهد کرد.»

در ادامه این نامه انتقادی با اشاره به قرار گرفتن در سال آخر دولت، نسبت به تلاش دولت و وزارت بهداشت برای تسکین موقت علائم ورشکستگی طرح تحول و القای ظاهری موفقیت‌آمیز از اجرای این طرح، با اقداماتی همچون انتشار ۸هزار میلیارد تومان اوراق قرضه هشدار داده شده است.

طرح تحول در آستانه ورشکستگی

در بخشی از نامه ۳۲تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، خطاب به نمایندگان مجلس آمده است: «مسائل امروز نظام سلامت به آنجا رسیده است که اگر برای حل آن چاره‌اندیشی نشود، کشور را با فاجعه‌ای اقتصادی شبیه طرح هدفمندی یارانه‌ها مواجه خواهد ساخت؛ به‌طوری که کشور در موقعیتی قرار می‌گیرد که نه توان اقتصادی ادامه روش غلط فعلی در طرح تحول سلامت برای دولت وجود خواهد داشت و نه امکان اجتماعی ادامه ندادن این طرح.»

، برخی پیش‌نشانه‌های ورشکستگی طرح تحول سلامت و پیامدهای رویکرد فعلی وزارت بهداشت در اتلاف منابع مالی که در این نامه به آنها اشاره شده، عبارتند از:

ناتوانی دولت در تأمین مالی طرح و انتشار ۸هزار میلیارد تومان اوراق قرضه شبه‌ربوی برای استقراض از مردم

پیش‌بینی ایجاد ۱۱هزار میلیارد تومان بدهی مازاد دیگر توسط طرح تحول تا پایان امسال

احتمال ورشکستگی بیمه‌های درمان به واسطه سیاست‌های وزارت بهداشت و در نتیجه استقراض سازمان تأمین اجتماعی از منابع مالی بانک رفاه کارگران برای پرداخت بدهی‌های ایجاد شده بر اثر هزینه‌های فزاینده طرح تحول

افزایش سهم سلامت در سبد هزینه‌های خانوار به‌عنوان شاخصی از فشار مستقیم هزینه‌های درمانی بر دوش مردم

رواج پرداخت‌های نجومی به قشر نازک پزشکان متخصص و عمیق‌تر شدن شکاف درآمدی بین پزشکان و سایر کارکنان نظام سلامت

ناتوانی در اجرای گام‌های بعدی طرح و توقف برخی بسته‌های قبلی مانند طرح پزشکان مقیم پس از اتلاف منابع بسیار برای پرداخت به پزشکان و اجرای آن

۶راه‌حل فوری تصحیح اجرای طرح تحول سلامت

با رصد نحوه اجرا و وضعیت کنونی طرح تحول سلامت که به کسری بودجه ۸هزار میلیارد تومانی در آغاز اجرا و پیش‌بینی ایجاد ۱۱هزار میلیارد تومان بدهی مازاد تا پایان سال منجر می‌شود، پرواضح است که به راه‌حل‌های فوری برای برون‌رفت از بحرانی فراگیر نیاز است. در همین راستا در این نامه به ۶ راه‌حل اساسی اشاره شده است:

اجرای قانون تمام وقتی پزشکان

عدم‌حضور ذینفعان بخش خصوصی در مناصب حاکمیتی نظام سلامت

سلب اختیارات حاکمیتی از صنف پزشکان

اصلاح نظام پرداخت به پزشکان و تغییر نظام پرداخت مبتنی بر کارانه

افزایش ظرفیت پذیرش و بورسیه دانشجویان برای تأمین پزشکان مناطق محروم با هزینه کم و به‌صورت بلندمدت

مدیریت منابع مالی صرفا از طریق سازوکار بیمه‌ای و خرید راهبردی خدمت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *