نوشتیم مرگ بر آمریکا ،خواندند سلام بر کدخدا!

تیر ۰۸

نوشتیم مرگ بر آمریکا ،خواندند سلام بر کدخدا!

نوشتیم مرگ بر آمریکا ،خواندند سلام بر کدخدا!

سید محمد آل عمران

25

زمانی که به تاریخچه ی جنبش دانشجویی مسلمان نگاه میکنیم، شاهد وقایعی هستیم، که چون جرقه ای مشتعل در انبار باروت، شروع حرکت هایی عظیم را در بدو پیدایش خود نوید می دهند، که به طور خلاصه میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

ریشه های و جرقه جنبش دانشجویی را باید در مراسم کنگره ی دانشجویان ایرانی مقیم اروپا در کلن به سال۱۳۰۹ و در اعتراض به اشرافیت زدگی رییس دانشگاه تهران در دعوت از ولیعهد وقت آلماندر بازدید از دانشکده ی حقوق دنبال نمود، که طی آن و با بی توجهی فراوان سردمداران وقت، تنها ۱۲هزار تومان از اموال مملکت را به خوشبو کردن فضای بازدید اختصاص داده بودند(!) و این در حالی بود که در روستاها و در فقری وحشتناک مردم در زیر یوغ خوانین به سر میبردند و حقوق ماهیانه ی یک کارمند طبقه ی متوسط از ۱۲تومان تجاوز نمیکرد.

اما نتیجه ی و تاوان اعتراض دانشجویی علیه این اشرافیت زدگی چیزی نبود  جز ، دستگیری ۲۰دانشجو و اعدام یک دانشجوی دانشگاه تهران. و از این پس بود که رفته رفته دانشگاه ها به عرصه ی فضای مبارزه با  استبداد و استکبار بدل می شد، دانشجویان سرخورده از خیانت امثال امینی ها (از سران جبهه ی ملی)در ماجرای ۲۸مرداد، بغض فروخورده ی خود را در اعتراض به کودتای ۲۸مرداد بدست دژخیمان آمریکابا تشکیل شاخه ای منشعب از جبهه ی ملی حرکات خویش را سازمان دادند. ادامه ی جنبش ضد استکباری دانشجویان با حمایت بازاریان به تظاهرات طوفانی ۱۶مهر و۲۱ آبان و در ادامه به اعتراض به حضور” دنیس رایت” کاردار جدید انگلیس در ایران در روزهای۱۴و۱۵آذر و خروش علیه ورود “ریچارد نیکسون” معاون رییس جمهور وقت آمریکا به ایران که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان توسط رژیم صفاک غرب زده ی پهلوی اوج گرفته بود به خاتمه گرایید.

گرچه بعداز آن شاهد حرکاتی جسته و گریخته در محیط دانشجویی بوه ایم، اما اوج گیری دوباره حرکات ضد استکباری دانشجویان را باید به شروع علنی نهضت حضرت امام خمینی (ره)  و آغاز سیرجدیدی در بدنه ی حرکات دانشجویی یافت.

حرکاتی که در ادامه باعث  قیام خونین ۱۵خرداد ۴۲ و پشتیبانی سیل عظیم دانشجویان مسلمان از حضرت روح اللهرا باید جز جداناشدنی آن دانست.

اما پیروزی انقلاب اسلامی پایان کار جنبش استکبار ستیز وعدالت طلب دانشجویی نبود، چراکه پس از زمانی که خشم فرو خورده دانشجویان در ۱۳آبان ۵۸ دهان باز میکند به تسخیر لانه ی کفر می انجامد و حضرت روح الله با حمایت تام  از آن، تسخیر را انقلاب دوم نام می نهند. و  این در حالیست که این ها تماما  بریده هایی کوتاهی از روند حق طلبانه و کفر ستیزانه دانشجویان در بدو سیر تاسیس دانشگاه در مملکتمان بوده و با مروری کوتاه بر تاریخ جنبش های دانشجویی تنها به این نتیحه میرسیم که ماهیت جنبش و حرکات دانشجویی بر دو مبنا در طول تاریخ۸۰ ساله دانشگاه شکل گرفته؛ یکی عدالت طلبی و دیگری استکبار ستیزی. برای نمونه در دوران رژیم صفاک پهلوی، زمانیکه طرح غرب برای نابودی اسلام در ایران، با ارائه طرح “ناسیونالیستی – باستان گرا”دنبال و از سوی محمدرضا خائن ترویج می گردد، این هوشیاری قشر مسلمان دانشجوست که همپا با  جریان روحانیت به پیش می تازد تا به تشکیل حکومتی با ماهیت اسلامی-ایرانی مبدل شود.  و این در صورتیست که در حال حاضر وقتی به ماهیت برخی جریان های دانشجویی می نگریم به دو مبنای اصلی یعنی جهانی شدن و صلح جهانی زیر نظر کدخدا و…بر می خوریم و گرچه ماهیت کدخدا همان است اما انگار ماهیت گوشه ای از جریان دانشجوست که تغییر کرده. وقتی عدالت خواهی و استکبار ستیزی نهفته در رگ های جنبش دانشجویی که میراث ۱۶آذرهاست مانع گسترش و به قدرت رسیدن جریان سکولار دربدنه ی دانشجوی مسلمان ایرانی میشود ناچار عده ای خودباخته و فراموشکار نسبت تاریخ ننگ آور غرب، به  سردمداری آمریکا علیه سایر ملل، مجبور به ساخت جریانی تصنعی و جعلی از جنبش دانشجویی در جهت  امیال و اهداف خویش می گردند.

اما در پایان به عنوان یک هشدار صمیمانه باید گفت یک جریان مشخص مدافع لیبرال سرمایه داری شبه مدرن در سال های اخیر تلاش های فراوانی صورت داده تاجنبش دانشجویی، یعنی این نهاد خود جوش استکبار ستیزی را از محتوای اصیل دین مدار خود تهی کرده و به پیاده نظام و کارگزار و گوشت دم توپ اغراض قدرت طلبانه سکولارها و لیبرال ها و جریان سرمایه دار غرب زده تبدیل کند.اما آنچه امروز از دانشجو انتظار می رود تنها آگاهی کامل نسبت به تاریخ، ماهیت خود و هوشیاری در اقدامات است تا اسیر جریان استکبار هموطن موجود نشود و رسالتی را که شهدای دانشجوی۱۶آذر ،۱۵خرداد۴۲،انقلاب ،۸سال دفاع مقدس و شهدایفتنه ی ننگین ۸۸بر دوش او گذاشته اند را فراموش نکنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *