بهم ۲۱

پایان خلافت داعش

                                                               پایان خلافت اسلام جعلی!

 

خلافت_داعش با چند ده هزار نیرو، پس از چهار سال به پایان رسید. گروهی تکفیری _ تروریستی که از بیش از یکصد کشور در آن عضویت داشتند. شورای امنیت سازمان ملل فقط تعداد نیروهای خارجی که از ملیت های مختلف اروپایی، کانادایی، آمریکایی، چینی، چچنی، ترکیه ای و … به داعش پیوسته بودند را حدود ۳۰ هزار نفر برآورد کرده است. این تعداد به غیر از دهها هزار نیروی بومی داعش به حساب می آمد. شکست چنین نیرویی، در کنار پنج شبکه تلویزیونی و هزاران کانال حرفه ای در شبکه های اجتماعی و کمک های مستقیم آمریکا و عربستان و … بسیار فراتر از محاسبات عادی نظامی است.

در این رابطه توجه به چند نکته گفتنی حائز اهمیت است.

۱. کارکرد اصلی داعش حول هفت محور اصلی بود:

الف. ارائه خشن ترین چهره از اسلام و منفورسازی اسلام در فضای غرب.

ب. ارائه #الگوی_جعلی از اسلام سیاسی در مقابل اسلام ناب.

ج. تقویت ابعاد اسلام هراسی در نظام بین الملل.

د. مشغول سازی محور مقاومت و تخلیه ظرفیت های مقاومت.

ه. تهدید امنیتی جمهوری اسلامی ایران.

و. زمینه‌ سازی برای حضور نظامی کشورهای غربی و آمریکا در عراق و سوریه.

ز. ایجاد #حاشیه_امن برای رژیم صهیونیستی حداقل به مدت ده سال.

۲. طبق برآورد طراحان و حامیان داعش، با توجه به حجم کمک های مالی و نظامی و عقبه حمایتی رسانه ای  آن،  کارکردی #ده_ساله برای داعش پیش بینی شده بود. اخیرا یکی از کارشناسان برجسته غربی ضمن ابراز نگرانی از سقوط داعش، صریحا اعتراف کرد که خیلی زودتر از آنچه قرار بود و پیش بینی می شد داعش سقوط کرد.

 ۳. اما اکنون برخلاف تمام پیش بینی های طراحان داعش، امروز با سقوط خلافت داعش، نه تنها کارکردهای اصلی آن محقق نشد، بلکه دستاوردهای بسیار راهبردی زیر بدست آمد:

الف. اثبات قدرت منطقه ای ایران.

ب. افزایش مشروعیت و اعتبار جبهه مقاومت.

ج. مشروعیت یافتن دفاع ایران از سوریه و عراق.

د. افزایش مشروعیت اسلام شیعی.

ه. به هم ریختن محاسبات محور عبری _ عربی _ آمریکایی.

۴. (مهم) تشکیل چهار نیروی عظیم #بسیج_مردمی (#فاطمیون_فغانستان، #زینبیون_پاکستان، #حیدریون_عراق و #کمیته_های_مردمی_سوریه) در کنار قوی ترین نیروهای عملیاتی حشد الشعبی عراق و حزب الله لبنان و مدافعان حرم ایران، امروز محور مقاومت را علاوه بر اتصال زمینی، تبدیل به بزرگترین جیهه متحد مردمی با صدها هزار نیروی نظامی در سطح منطقه کرده است.

دستاوردها و ارزش این پیروزی، بسیار فراتر از محورهای پیشگفته است.

و نکته آخر..

اشتیاق فراوانی در رسانه‌های ایران برای روایت داعش در هیأت یک سازمان امنیتی وجود دارد؛ هم‌آن روایت مشهور که هیلاری کلینتون را قابله‌یی می‌داند که او را از رحم افغانستان، بر زمین عراق به دنیا آورد.

حل این اختلاف البته جایی دیگر را می‌طلبد که آیا محور صیونی-سعودی داعش خلق کردند یا به آن خط دادند؟ یا ما با کشنده‌یی اسلام‌گرا مواجه بودیم یا امریکایی‌ها برایش ریل پهن می‌کردند؟

با این همه هم‌الان آن چه از داعش از بین رفته است تنها دولت سرزمینی آن است و ما هنوز با نهادی مواجه هستیم که ریشه‌های نظری آن زنده و حتا درنده‌تر شده است: جریان حازمی‌ها.

با هر تعبیر، داعش تنها بخشی از جبهه‌ی مسلحین تکفیری است که ما در عراق و سوریه با آن می‌جنگیده‌ییم و اگر در تصور ما همه‌اش باشد، با پایان داعش خواه‌ناخواه احساس پایان جنگ را خواهیم داشت.

فتنه‌ی شام اما نه با داعش از آل‌بوکمال شروع شد که حالا در آن جا با آن تمام شود‌؛ یعنی اسقاط خلافت ابوبکر بغ‌دادی تنها نقطه‌ی عطفی در فتنه‌ی شام است و تا اتمام کار در فوعه و غوطه و قنیطره بسی مانده است.

 

ما البته سال‌ها است که در رسانه‌های رسمی‌مان از سر ساده‌سازی یا سهل‌انگاری همه‌ی تکفیری‌ها را داعش خوانده‌ییم و هم‌این است که با پایان داعش و توهم پایان جنگ اولین ابهام فلسفه‌ی ادامه‌ی حضور مدافعان حرم در سوریه و احیاناً ایراد در مجروحیت و شهادت آن‌ها است.

نه داعش و نه پی‌وستاری از مسلحین احرارالشام تا جیش‌الإسلام تا تحریرالشام، سازمان‌های امنیتی یا تروریستی نیستند که با ضربه به قاعده‌شان تمام شوند؛ نهادهای تکفیری پیش از هر چیز سازمان‌های اندیشه بوده‌اند که حتا پس از انهدام نظامی سال‌ها درگیر پاک‌سازی نظری آن‌ها خواهیم بود.

تاریخ می‌گوید ورق جنگ در سوریه با فتح حلب برگشت و تصرف آل‌بوکمال آغاز پایان این جنگ بود؛ با این همه تا پایان فتنه‌ی شام راه درازی مانده است و طی این راه استقامت می‌طلبد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *