پول و انتخاب ریس جمهور آینده آمریکا!

تیر ۱۰

پول و انتخاب ریس جمهور آینده آمریکا!

گپ و گفتی کوتاه با دکتر فواد ایزدی

 

پول و انتخاب ریس جمهور آینده آمریکا!

به کوشش : مهرداد عجم ابوالفضل مژده

Untitled-2FGTMSDG

اشاره :

دکتر فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان (پیوسته) و دانشکده حقوق و علوم سیاسی (وابسته) دانشگاه تهران می باشد و مولف دهها مقاله و کتاب درباره ایالات متحده آمریکا ست با ایشان در فرصتی کوتاه در اردویی دانشجویی در مشهد مقدس درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید  البته ذکر این نکته ضرور ی است که مصاحبه ذیل مدتی قبل از نامه رهبری درباره برجام و تایید آن در کشور انجام شده است

**

 با سلام خدمت شما استاد محترم بفرمایید پیش بینی شما راجع به انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا چیست ؟

نمی شود پیش بینی کرد ، خیلی زود هست . هیچ کس پیش بینی نکرده ما هم سعی نمی کنیم پیش بینی کنیم .

نقشی که لابی سرمایه داری یهودی می تواند در آن داشته باشد ؟

آن که نقش بازی می کند و نقش زیادی  هم بازی می کند به نام ایپک .

چقدر می تواند تاثیر بگذارد ؟

زیاد تاثیر می گذارد . نفوذشان زیاد هست .

آیا تاثیر مستقیم در انتخاب رئیس جمهور دارند ؟

سیستم این جوری نیست . مقداری پیچیده تر هست . افراد باید پول جمع بکنند . جناح های متعددی با هم رقابت می کنند . افرادی که بیشتر بتوانند پول جمع بکنند ، شانس انتخاب شدنشان بیشتر هست .

آقای دکتر  ایزدی ایپک چند تا سرمایه دار را دور هم جمع می کند ؟

زیاد هستند . البته تنها لابی اسرائیل نیست . الآن در همین بحث توافق هسته ای ، در لابی اسرائیل اختلاف ایجاد شده هست .بعضی ها موافق اند و بعضی ها مخالف . دیروز ( ۲۶ مرداد ) ۳۰۴ تا از خاخام های یهودی اعلام کردند که موافق هستند . بین شان اختلاف هست . د ر خود اسرائیل اختلاف هست . نیروهای اطلاعاتی – امنیتی اسرائیل موافق اند اما سیاسیون ، مخصوصا سیاسیون راست گرا مخالف اند .

تاثیری که توافق با ایران در انتخابات آتی آمریکا می گذارد ؟

ایران همیشه در انتخابات آمریکا موضوع بحث بوده است . به خاطر اهمیتی که کشور دارد و اینکه ایران هماهنگ نبوده ، چون هماهنگ نبوده ، باید هماهنگ می شده . اینکه چه طوری هماهنگش کنیم ، دعوا می شده است . ایران همیشه موضوع بحث بوده است ، الآن هم خواهد بود و همین الآن هم است . در انتخابات هم دموکرات ها راجع به ایران صحبت می کنند هم جمهوری خواه ها .

پیش بینی تان برای پیروزی دموکرات ها یا جمهوری خواه ها چیست ؟

از الآن زود هست . به صورت سنتی ، انتخابات در آمریکا معمولا دوره ای هست . یک دوره که دموکرات ها بودند ، دوره ی بعد جمهوری خواه ها هستند . منتهی بعضی وقت ها مواردی بوده که استثنا بوده است . مثلا جرج بوش پدر جمهوری خواه بعد از ریگان که او هم جمهوری خواه بود ، انتخاب شد . البته یک ترمه شد ، دو ترمه نشد . ولی زود هست . نظرسنجی ها هست ولی تا انتخابات ۱۵ ماه مانده است .

آیا کنگره توافق را تصویب می کند یا اوباما وتو می کند ؟

این را هم صد در صد نمی شود گفت ، اگر امروز ( ۲۷ ) مرداد رای گیری بشود ، رای نمی آورد ولی تعداد رای دو سوم نیست که وتوی اوباما بشود .

اگر اوباما وتو کرد ، در انتخابات آتی چه تاثیری می گذارد ؟

اگر اوباما وتو بکند یعنی برخلاف نظر کنگره عمل کرده و نتیجه اش این خواهد شد که کنگره ی بعدی و رئیس جمهور بعدی به راحتی می تواند توافق را نقد و نقض بکند .

تاثیر مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی در تصویب توافق و تاثیر آن در آمریکا چیست ؟

به نظر می رسد ایران به سمت تایید دارد می رود . حالا ما داریم صحبت می کنیم و می گوییم که تایید حداقل مشروط باشد و صد در صدی نباشد ولی دولت نظرش این هست که تایید بکند و زودتر از کنگره هم اعلام بکند که ما تایید کردیم . البته این کارش صحیح نیست . منتهی این ها کدام کارشان صحیح است که این هم باشد .

این توافق برای اوباما پیروزی محسوب می شود ؟

بله این توافق برای اوباما پیروزی است .

بزرگ ترین دلیل عدم پیش بینی تان موضوع توافق هست یا چیز دیگری ؟

نه . رقابت های انتخاباتی در آمریکا معمولا نزدیک هست . معمولا مثلا ۴۸ – ۵۲ یا ۴۹ – ۵۱ می شود . بعد این هفته های آخر هست که مشخص می شود . الآن نمی توانیم پیش بینی بکنیم . این طوری نیست که فاصله زیاد باشد و قابلیت پیش بینی داشته باشد . هیچ ربطی به توافق ندارد . توافق یک فاکتور هست ولی فاکتورهای دیگری هم هست . در رابطه با اقتصاد ، وضعیت اقتصادی فاکتور اول هست ، سیاست خارجی معمولا فاکتور اول نیست در انتخابات آمریکا .

توافق هسته ای در نظر سرمایه دارهای یهودی و صهیونیستی در انتخابات آمریکا می تواند تاثیر بگذارد ؟

بله تاثیر می گذارد . حالا اونجا هم اختلاف نظر هست . مثلا ۱۰۰ تا از ثروتمندان یهودی هالیوود و صنعت سینمای آمریکا نامه امضا کردند و توافق را تایید کردند . در طرف دیگر هم بعضی چهره ها هستند که رد کردند . بین یهودی ها و بین صهیونیست ها هم اختلاف هست . داخل اسرائیل هم اختلاف هست . نهاد های اطلاعاتی – امنیتی اسرائیل موافق اند

به نظر شما دلیل موافقت نهاد های اطلاعاتی – امنیتی اسرائیل با توافق چیست ؟

برای اینکه توافق برنامه ی هسته ای ایران را محدود می کند و همچنین نظارت هایی را می دهد که می شود استفاده ی جاسوسی انجام داد . نیروهایی که هماهنگ با غرب هستند تبعیت می کنند .

با تشکر فراوان از فرصتی که در اختیار آرمان قرار دادید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *