چادر یا حجاب؟ مساله اینست!

تیر ۰۸

چادر یا حجاب؟ مساله اینست!

ظلمی که بر چادر میرود و ضرر آن بر حجاب

چادر یا حجاب؟ مساله اینست!

35

علی نجار دانشجوی پزشکی

۳۸ سال از انقلاب میگذرد و از همان آغاز موضوع حجاب بانوان در مجامع  و انظار عمومی مساله ای بود که همگان بدان توجه داشتند و جز مسائل چالشی بود. بحمدالله مردم و زنان جامعه ما خیلی زود با انقلابی که در فرهنگ کشور ایجاد شد همراه شدند و به صورتی برق آسا و خودجوش با اوامر رهبر کبیر انقلاب اسلامی ارتباط بر قرار کردند و حجاب به صورت عمومی و رسمی پذیرفته شد. البته در آن زمان با توجه به اتحاد عجیب ملت ایران به واسطه رهبری واحد حضرت امام و فضای معنوی و ایثارگرایانه ای که بواسطه دفاع مقدس در جامعه وجود داشت چادر به عنوان حجاب شناخته شد و اکثریت جامعه با آن انس گرفتند. به طوری که روستاهای دور افتاده کشور هم که تا آن روز لباس محلی داشتند و چادر در آن مناطق باب نبود به یکباره چادر را بر سر زنان خود دید.

سالها گذشت و به تدریج مردم شاهد تغییر چهره اجتماع از لحاظ پوشش شدند. بسیاری از خانم ها چادر را به عنوان پوشش از سر خود برداشتند و بسیاری دیگر علاوه بر کنارگذاشتن چادر دیگر مقید به حجاب باقی نماندند.از آن پس بود که مسئولان را بر آن داشت تا نسخه ای برای حال نزار حجاب در جامعه بپیچند.بعضی از این پزشکان فرهنگ که در مجلس بودند طرح امنیت اجتماعی را تصویب کردند و به صورت تلویحی برخورد آهنین را با زنان بد حجاب و بی حجاب پیشنهاد کردند و عده ای دیگر از این پزشکان که عموما بیرون از مجلس بودند این روش را ناکارآمد خواندند و از اعتقاد خود مبنی بر فرهنگسازی عفاف پرده برداشتند. سالها از آن روزها میگذرد و هم مجلس شورای اسلامی نمایندگان دیگری به خود دید و هم دولت ها جابه جا شدند اما تغییری در چهره جامعه دیده نشد و شاید بدتر هم شده باشد ،و این دو نگاه همچنان با یکدیگر درگیرند.امروز دیگر شاید کسی معتقد به برخورد خشن نباشد اما در مورد فرهنگسازی هم به نظر راه درستی در پیش گرفته نشد.امروز که حرف از فرهنگسازی زده میشود باید بدانیم دنبال چادر هستیم و یا حجاب؟امروز دیگر جمعیت بدحجاب ما زنانی نیستند که جنگ و آن فضا را دیده باشند بلکه دختران و زنانی هستند که بعد از آن به دنیا آمدند و با امکانات ارتباطی که بین دنیا و آنها ایجاد شد شاید ابتدا نتوان قانعشان کرد که چادر بر سر بگذارند اما میتوان آنان را علاقمند کرد که حجاب را به عنوان وظیفه دینی رعایت کنند.و اگر ما که از دیدن زن با حجاب و نه چادری در جوامع غربی خوشحال میشویم و در رسانه های مان بسیار تحسین میکنیم چرا وقتی به کشور خودمان میرسد اصرار داریم که حجاب یعنی چادر؟! مگر حکم خدا در مورد حجاب و عفاف در جوامع مختلف تفاوتی قائل شده است؟ و اگر در روش های تبلیغاتی دیگر هم نگاه کنیم باز هم حجاب را با چادر برابر میدانند.برای مثال در بنرهایی که در سطح شهر نصب میشوند این را به وضوح میبینیم. گاهی اوقات اوضاع چنان فاجعه بار میشود که در در و دیوار سطح شهر دست نوشته هایی دیده میشود با موضوع حجاب والبته بخوانید ناسزا به بدحجاب مانند :مرگ بر بدحجاب و از این دست شعارها.

در این میان اما ظلمی که بر چادر میرود شاید کمتر کسی را نگران کند!!

اگر به سریالهای تلویزیونی نگاه کنیم عموما زنان روستایی و یا زنانی که  تحصیلات دانشگاهی نداشتند و یا به دید امروزی خدای نکرده بگوئیم بی کلاسها چادر میگذارند و یا چادر حتما باید بر سر متکدیان در جامعه باشد تا نشان دهنده فقرشان باشد. جالب است بدانیم حتی زنان بزه کار را در دادگاه با چادر منتقل میکنند و به نزد قاضی میآورند.

قداست چادر برای زن مومن مانند عبا است برای مرد مومن.آیا مردان متهم را با عبا به نزد قاضی میبریم که… ؟ و با این روند چگونه زن جوان تحصیل کرده نسبت به چادر احساس بدی نداشته باشد؟ به نظر باید یکبار دیگر بسیاری از مسائل بازنگری شود.

این چنین است که ما هم به چادر و زن مومن چادری ظلم میکنیم و هم هیچ پیشرفتی در زمینه عفاف نداریم و حجاب متضرر میشود

مساله دیگر در بهبود وضعیت حجاب توجه به طراحی های جدید لباس های مناسب و متنوع میباشد تا قشر امروزی جامعه را راضی نگه دارد.در این زمینه سرمایه گذاری هم در طراحی های مناسب و هم در تولید این طرح ها لازم به نظر میرسد.شاید با طراحی های مناسب و الگوگیری از لباس های محلی و تبلیغات در رسانه ها بتوان لباس های نامناسب را کنار زد و به این فضای نادرست در بازار سامان داد.

موضوع دیگر هم مبلغان حجاب در جامعه اند که یک بار باید به خودشان نگاه کنند و بدانند که اگر زنی حجاب را رعایت نمیکند تنها حکمی از احکام خدا را رعایت نمیکند مانند بسیاری از همین کسانی که تبلیغ حجاب میکنند اما حکم خدا را در زمینه حرمت تهمت و غیبت و دزدی و…رعایت نمیکنند. مانند بعضی از سیاسیون که مبتلا به بسیاری از این ترک حکم خداوند هستند.کاش غیر از مقام معظم رهبری و تعداد محدودی از سیاسیون دیگر کسی از سیاست ورزان  تبلیغ حجاب نکند و از حجاب حرفی نزند که گمان میرود برای حجاب و عفاف موثرتر است..

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *