چه کسی مسئول است؟

تیر ۰۸

چه کسی مسئول است؟

چه کسی مسئول است؟

38

شهریورماه سال گذشته، کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی اینگونه خبر داد که آئین‌نامه ساماندهی پیامک‌ های انبوه تبلیغاتی و پیامک ‌های خدمات ارزش افزوده را پس از برگزاری جلسات کارشناسی فشرده تصویب کرده است.
مرکز ملی فضای مجازی در عین حال اعلام کرد که در این آئین‌ نامه چگونگی نظارت بر ارسال پیامک ‌های انبوه تبلیغاتی و پیامک ‌های خدمات ارزش افزوده و ضوابط فعالیت اپراتورها و زیر مجموعه ‌های آن اعم از فراهم کننده و تجمیع کننده محتوا تعیین شده است.

 همچنین کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی شرایط ارائه دهندگان خدمات پیامک ارزش افزوده و پیامک‌ های انبوه تبلیغاتی را در این آئین ‌نامه تشریح کرده و از ارسال و ابلاغ آن برای نهاد ها و سازمان‌ های مرتبط خبر داد.
در آن مقطع اینگونه اعلام شد که این آئین ‌نامه براساس مشکلات مطرح شده در ارسال و دریافت این پیامک ‌ها اعم از محتوای آنها، نامشخص بودن مرجع ارسال و نقش اپراتور ها در ارسال و دریافت پیامک ‌ها، به تصویب رسیده و بر اساس آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شده است تا کارگروهی برای نظارت بر ارسال و تبادل پیامک‌ های انبوه تبلیغاتی و پیامک ‌های ارزش افزوده با حضور نمایندگانی از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات اسلامی، دادستان کل کشور، ستاد کل نیروهای مسلح، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تشکیل دهد.
اما بحث ساماندهی و نظارت بر این پیام‌ها به این نقطه ختم نشد و بهمن ماه سال ۱۳۹۳ نیز این بحث در جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور و روسای دو قوه دیگر مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت آئین ‌نامه ساماندهی و نظارت بر خدمات پیامکی شبکه ‌های ارتباطی در جلسه شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید تا بدین ترتیب سیاست ‌های خاص در این زمینه اعمال شده و نهادی خاص نیز مسئول نظارت بر محتوای این پیامک ‌ها باشد.
این اتفاق در شرایطی رخ می‌داد که از سال ۱۳۹۲ نیز مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با هدف رسیدگی به شکایات مردم در این زمینه، سامانه‌ای راه‌اندازی کرد تا بدین ترتیب راهکاری برای برخورد با این موارد ایجاد شود.
سامانه‌ای که طبق آخرین آمارها، مشترکان موبایل تنها در بازه زمانی شش ماهه دوم سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۴ هزار مورد شکایت از پیامک‌های انبوه و تبلیغاتی را در آن به ثبت رساندند.
در نهایت با اختصاص جلسات شورای عالی فضای مجازی به این موضوع، بسیاری دیگر از مسئولانی که عضو این شورا هستند به تصمیم‌گیری در این زمینه پرداختند.
با این حال همچنان مشکلات موجود در این بخش به قوت باقی است و هنوز دریافت این نوع پیام‌ ها در شرایطی استمرار دارد که جدا از بحث ‌های فرهنگی ممکن است مسائل امنیتی اطلاعات مشترک در فضای مجازی را هم با تهدید مواجه کند و بر همین اساس به طور دائم اپراتور های مختلف به ارائه هشدارهایی در این زمینه می‌پردازند.

اکنون طبق سیاست‌های ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و انبوه در شبکه ‌های ارتباطی مصوب شده که هرگونه محتوا در خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده پیامکی باید با رعایت قوانین و مقررات کشور و عدم مغایرت با ارزش‌های ایرانی – اسلامی باشد؛ همچنین مقرر شده است به منظور پایش و نظارت محتوا، کارگروهی با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضویت نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کشور، دادگستری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی، نماینده دادستانی و مرکز ملی فضای مجازی، تشکیل شده و گزارش عملکرد آن هر شش ماه به دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ارائه شود

.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *