بهم ۲۱

کتاب یا پول کتاب؟

یادداشت کوتاه

 

آرمین شمس ایلی/دانشجوی اتاق عمل

 

کتاب یار مهربانی که صرفا بی منت و اکثرا با کمترین هزینه چیزهایی به انسان یاد می دهد که شاید برای یادگیری همان عنوان ؛ نیاز به صرف عمر و زمان بسیار باشد. اما آیا همه توانایی پرداخت خرید کتاب رادارند ؟ آیا همه زمان کافی برای مطالعه کتاب را دارند ؟ با توجه به اینکه قشر جوان تمایل بیشتری به مطالعه کتاب درسیش دارد ، چونکه آینده اش را با آن می سازد  آیا می شود گفت کتاب متفرقه را هم انتخاب کند ؟ آیا با توجه به اینکه کاغذ یکی از بحران هایی است که کشور عزیزمان با آن مواجه است و در حال واردات کاغذ از کشورهای همسایه هستیم ؛  آیا نیاز است کتاب به فرم کاغذی تولید شود ؟ با توجه به اینکه اکثر مساحت ایران را کویر فرا گرفته و درختان به عنوان یکی از عوامل مهم زنجیره اکوسیستم وعامل تلطیف شدن هوای آسمان شهرهای صنعتی ؛ آیا نیاز است تنها برای یک جلد کتاب چند اصل درخت قطع شوند ؟ به نظر شما اصلا این همه هزینه ارزش تولید یک کتاب را دارد ؟

با توجه به اینکه ایران به عنوان یک کشور رو به توسعه است پس افرادی که در این کشور زندگی می کنند ، اللخصوص جوانان ؛ دائما در تکاپو و تلاش هستند . پس اکثر زمانشان درگیر هدف هایشان است حال این افراد زمانی برا ی استراحت دارند که اکثرا این زمان را در ترافیک و شلوغی مترو از دست میدهند و وقتی به کلبه ی آرامششان میرسند تنها چیزی که می خواهند اندکی خواب است. حال اگر کتاب به شکل معمول چاپی را به این قشر بدهیم تنها چیزی که عایدمان می شود در خوشبینانه ترین حالت به عنوان یک زیر لیوانی یا به عنوان پدMouse   کامپیوتر و یا شاید از کاغذش برای تمیز کردن برخی لوازم منزل استفاده کنند.حال برای حل این مشکل بهتر است شکل کتاب ها تغییر کنند. با پیشرفت شبکه گسترده اینترنت و روی کارآمدن سیستم عامل هایی که همگانی شدند و در دسترس بودن رابط های کاربری و ارزان شدن ساخت نرم افزارها بهتر است ناشران و نویسندگان از این فضا استفاده کنند و کتاب ها تبدیل به نسخه های الکترونیک بشوند چیزی که سال ها پیش به نام e-book  در کشورهای توسعه یافته شکل گرفت . اینگونه هزینه تولید یک کتاب به شدت کاسته می شود و اقشار بیشتری می توانند از یک کتاب استفاده کنند و هم قابل دسترس  می شود و یک نفر می تواند در ترافیک و یا شلوغی مترو خیلی راحت از آن استفاده کند.و از اهم موارد کاغذ کمتری مصرف می شود و دیگر نیازی به واردات کاغذ و خروج ارز از کشور نداریم .اما در پی این تغییر هم ندکی حجم نوشته های نویسندگان باید کاسته شود چون خواننده نه وقت کافی و نه حوصله ی کافی برای خواندن چندین پاراگراف طولانی را ندارد.

هر تغییری سخت است ولی وقتی ثمره تغییر مثبت باشد سختیش شیرین می شود شاید این تغییر تا در جامعه پذیرفته بشود اندکی زمانبر خواهد بود زیرا شاید عده ای بگویند تعدادی نیروی کار در انتشارات بیکارخواهند شد ولی آیا با روی کارآمدن تراکتور به جای گاوآهن گارگر مزرعه بیکار شد ؟ زمانی که خودروهای هیبریدی و تمام برقی در آمریکا و کشورهای اروپایی ساخته شدند همه فکر می کردند باید تعداد افرادی که در پمپ بنزین کار می کنند کاسته بشود زیرا تعداد مراجعه  به پمپ بنزین و تقاضا کمتر می شد ولی اینگونه نشد. زیرا هر خودرو برقی و هیبریدی نیاز به شارژ مجدد بعد از طی یک مسافت نسبتا کوتاهی را داشت پس باید جایگاه های شارژ ساخته می شد پس نه تنها کارگران بیکار نشدند بلکه عده ای هم استخدام شدند. پذیرش هر تغییری سخت است . اما شدنی است. امیدوارم اندکی ناشران و نویسندگان و صاحب نظران به این مسائل توجه کنند تا سرانه مطالعه کشورافزایش یابد و وقتی ملت یک کشور اهل مطالعه باشند یعنی آن کشور آرامش بیشتر و پیشرفت سریع تری دارد و عدم وابستگی به کشورهای دیگر را باعث می شود و نتیجه آن رشد روزافزون امید به زندگی است .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *