فرو ۰۳

گفتگو با دکتر بهزاد عین اللهی استاد و ریس مرکز تحقیقات نفرولوژی

در پیوند کلیه رتبه  اول کشور هستیم

 

تهیه و تنظیم: صدرا طاهری ملکی/فرید نجدصفاتی

 

اشاره:

استاد دکتر بهزاد عین اللهی از شخصیت های قدیمی دانشگاه و جزو حلقه اولیه بنیانگذاران دانشگاه هستند که در حال حاضر با سمت استاد تمامی و  ریاست مرکز تحقیقات اورولوژی و نفرولوژی به فعالیت تحقیقاتی و بالینی در دانشگاه به فعالیت مشغول می باشند

در صبح یک روز زمستانی در دفترشان در بیمارستان ساعتی را خدمت شان بودیم و به گفتگوئ درباره دستاوردهای دانشگاه در بیست ساله اخیر پرداختیم که ماحصل آن  اکنون فراروی شماست

 

**

با سلام و احترام و تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید بفرمایید ارزیابی جنابعالی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در آستانه ۴۰سالگی انقلاب چطور هست؟

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله مولود انقلاب هست سال ۷۱ شورای گسترش دانشگاه های وزارت بهداشت، تاسیس این دانشگاه رو مصوب کردندو سال حدوداً ۷۴ اساسنامه این دانشگاه تنظیم شد و آغاز به آموزش فراگیران نمود. الان ما سال ۹۷ هستیم پس خیلی از قدمت این دانشگاه نمی گذرد که در همین قالب بخواهیم به قسمت های مختلف دانشگاه اعم از مراکز آموزشی و پژوهشی و فرهنگی و.. نگاه کنیم این شیب پیشرفت تند هست. برخی دانشگاه ها هستند که چندین سال بیشتر از ما قدمت تشکیل دارند ولی ما در همین بازه کوتاه به این سطح رسیدیم که می توانیم در رشته های مختلفی متخصص و فوق متخصص تربیت کنیم و نیازهای کشور و نیروهای مسلح و سپاه پاسداران رو تامین کنیم.

پس تنها اگر از این بُعد مقایسه ای هم بخواهیم ببینیم واقعا میشه معجزه اسمش رو گذاشت! چراکه الان بعله در جایگاه فعلی خیلی ها شاید باشند در سطح کشور که از لحاظ ارائه خدمات درمانی و آموزشی با ما در یک رده هستند ولی در این بازه کوتاه و قدمت کم، سرعت رشد و تکمیل شدن قسمت های مختلف که ما داریم واقعاً از برکات انقلاب و لطف الهی و تلاش نیروی انسانی این مجموعه بوده است.

در این مدت کوتاه ما این تعداد هیئت علمی داریم که نسبت استاد[تمام] به استادیار و دانشیار واقعاً تک و بی نظیر هست. بعله تعداد استاد زیاد هست مثلا در دانشگاه علوم پزشکی تهران، اصفهان و.. ولی این نسبت رو نداریم!                      ما الان در هیئت علمی ها [دانشکده پزشکی] ۱۰نفر استاد تمام و ۹نفر دانشیار و۱۱نفر استادیار داریم که حدوداً ۳۰% افراد یک گروه علمی استاد هستند که خاص هست.

-شاخصه هایی رو بخواهید مطرح کنید برای توسعه و پیشرفت دانشگاه، چه چیزهایی ملاک هست برای شما؟

در هر سازمانی اگر ما بخواهیم ارزیابی داشته باشیم و یا بحث کنیم یک سری شاخص هایی داریم که یکی از شاخص های اصلی که حرف اول رو میزند نیروی انسانی ما هست، حالا بعدش بحث امکانات و بودجه وساختار و … می باشد. در کشورهای ممتاز از نظر علمی هم نیورهای انسانی هست که حرف اول رو می زند و دارند افراد درجه یک سایر کشورها رو در قالب فرار مغزها جذب می کنند که این جایگاه رو داشته باشند و دانشگاه هم باید برای بها دادن و ارج نهادن به نیروهای ممتاز علمی و پژوهشی امکانات و پشتیبانی لازم رو بیش تر از پیش داشته باشد.

نسل اولی که امروز شاهد دستاوردهای این افراد در دانشگاه و بهداشت و درمان سپاه و کشور هستیم افرادی بودند که خیلی با انگیزه مالی و مادی کار نکردند و رشد و پیشرفت دانشگاه مدیون این ها هست چون که این تفراد دانشگاه رو از خودشون میدانستند برای اینکه انقلاب و کشور رو از خودشون میدونند!

یکی از شاخص های دیگر از نظر ساختاری هست که ما در کنار مجموعه دانشگاه و بیمارستان یک پژوهشگاه توانمند با اساتید شاخص و با رتبه های پژوهشی قابل توجه در کشور داریم مثل دکتر قانعی یا علویان و… که باعث پیشرفت ها و دستاوردهای مهمی در بهداشت و درمان نیروهای مسلح و کشور بوده اند.

-در رشته تخصصی شما(نفرولوژی) شاهد چه دستاوردهایی بوده ایم؟

در رشته تخصصی ما(نفرولوژی) هم در مرکز درمانی دانشگاه بقیه الله ،پیشرفت های چشمگیری داشتیم مثل پیوند کلیه که تقریباً ده سال فاصله داریم با دوتا از بهترین بیمارستان های کشور در این حوزه که از پیشگامان این امر بودند. با اینکه این فاصله و دیر شروع کردن بوده و حتی در اوایل ما یک عمل در ماه داشتیم ولی به لطف خدا و خودباوری مجموعه الان بیشترین تعداد عمل پیوند کلیه در این مرکز انجام می گیرد که بنظر من هم کیفیت این اعمال هم طبق پروتکل ها و راهنماهای جدید جهانی در حد بسیار مطلوبی هست که به این دلیل امروز ما حتی الهام بخش سایر مراکز درمانی کشور هم هستیم.

بعنوان مثال یک کار جدید و نویی که ما حدودا ۹ماه پیش شروع کردیم و ۷ماه پیش هم اولین مریض رو با این روش پیوند زدیم و در دنیا هم ما جزو پیشگامان و ابداع کنندگان این روش جراحی و پیوند بودیم. به زبان ساده این روش در افراد خاصی هست که بدلیل آنتی بادی زیاد در بدنشان حساسیت بالایی به عضو پیوندی (کلیه) جدید دارند و اون رو پس می زنند . از قدیم البته روش های حساسیت زدایی مختلفی داشتیم( پلاسموفرزیز) و تعدادی هم موفق بود ولی با هزینه های سنگین برای سیستم سلامت و خود مریض!  که با این روش تا حد زیادی این مشکل هزینه ها درکنار نتیجه بهبودی مناسب مرتفع شده است که تاکنون هم ۶نفر مریض رو با این روش ِ کم خطر پیوند زدیم که خدا رو شکر نتیجه هم مثبت بوده و تا به امروز بدون مشکل بوده اند بعنوان مثال نفر اول کراتینین(شاخص اندازه گیری آزمایشگاهی برای عملکرد درست سیستم کلیوی و مجاری ادراری) ۱.۲ داشته یا نفر دوم با کراتینین ۰.۹ بوده و نفر آخر هم که حدود دو هفته پیش ترخیص شد کراتینین حدود ۰و۹ داشت .البته باید توجه کرد که هیچ عمل تجربی و کار درمانی ۱۰۰% تضمینی نمی باشد ولی خب تا به الان در این ۶نفر با این روش ما نتیجه موفقیت آمیزی گرفتیم.

-قبل تر فرمودین که نیروی انسانی شاخص مهمی برای پیشرفت هر مجموعه ای هست و همچنین از توانمندی های تخصصی دانشگاه نیز گفتین. در زمینه تربیت همین نیرو های انسانی در حوزه های تخصصی تا به امروز دانشگاه و مجموعه سپاه موفق عمل کرده است؟

در حوزه نفرولوژی ما خوشبختانه خودکفا شدیم و تربیت نیروهای متخصص رو داریم و مجوز آموزش پزشکان فوق تخصص نفورلوژی رو هم گرفتیم ولی نقد و مسئله ای که هست متاسفانه دید و نگاه مسئولین حوزه بهداشت و درمان سپاه پاسداران در رده های بالا خیلی نگاه تخصصی نیست و رغبت و علاقه ای به تربیت افراد فوق تخصص که نیازهای خود سیستم در وهله اول و کشور رو برطرف کنند نیست . ما با اینکه رشته فوق تخصص رو توتنمندی تربیت و آموزشش رو داریم ولی تنها یک مورد برای خود کادر سپاه بوده و بقیه ظرفیت ما یا بصورت آزاد بوده و یا برای سایر نیروهای مسلح که این سیاست در این چندسال اخیر برای خود من خیلی قابل هضم و درک نبوده که ما داوطلبی که مورد حمایت سپاه بوده نتونستیم جذب کنیم که این در آینده ماها که بازنشست شدیم و افراد شایسته و توانمند نبودند که جای خالی را پر کنند میتونه شیب و سرعت این پیشرفت و خدمت رسانی رو کُند کنه! و از این فرصت خود سپاه باید بیشترین بهره رو ببره و نیازش رو در سراسر کشور تامین کند. این موضوع رو هم گفتیم به مسئولین خود داشنگاه که باید منتقل کنند به رده های بالا. البته این مسئله ای هست که در هر دانشگاهی بوده و خواهد بود، ما باید از خود مجموعه افرادی رو تربیت کنیم که برامون دل بسوزن و جایگاهمون رو ارتقا بدهند مثلا خود دانشگاه تهران هم اینطور هست که اکثرا دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه تهران بعدا اساتید و متخصصان همان جا می شوند. چون بالاخره سیستم و افراد از اول با هم آشنا هستند و می توانند بهتر بایکدیگر کار کنند. این مشکل باید حل بشود و به توانمندی های دانشگاه به دید یک فرصت نگاه شود.

-بعنوان سوال آخر، آینده مجموعه رو چطور ارزیابی می کنید؟

هر مجموعه توانمندی که بخواهد حرفی برای گفتن داشته باشد باید به اولویت هایش نگاه کند و برای آن برنامه ریزی کند مثل الان که سپاه رو قضیه موشکی بسیار توانمند شده است و کل دنیا  رو شگفت زده کرده است. به نظر من در حوزه علمی و علوم پزشکی هم باید همچنین دیدی باشد و این کار باید توسط مسئولین نیروهای مسلح و سپاه پاسداران برنانه ریزی شود و حمایت کنند و از دانشگاهبقیه الله(عج) هم بخواهد. شکستن مرزهای علم و دانش همانطور که مقام معظم رهبری هم از ما و مجموعه ما انتظار دارد و ما مدعی این انتظار هستیم رو باید رقم بزنیم و فکر نکنیم که فقط غربی ها همچین توانمندی رو دارند. این افق و دوردست سپاه هست که چون هر کاری برای خدا انجام شود دریچه بسته ای در مسیر پیشرفت نخواهد بود. قطعا افت و خیز هست بالخره با هر سیاست و تصمیم خاصی این سرعت تند یا کند می شود ولی بحمدلله آینده روشن هست. نیازها ودرخواست ها و زیرساخت ها هم فرق گرده است از قدیم تا به امروز که همه نشان از رو به رشد بودن حرکت ما بوده است.

سپاه و دانشگاه چون مولود انقلاب هستند باید و باید بتوانند در زمینه های مختلف اول باشند در کشور و حتی در منطقه و دنیا که به بروزترین وبهترین شکل خدمت رسانی کنند به مردم و افراد سازمان های خودشون که همت وتلاش نیروی انسانی و حمایت و سیاست های صحیح مسئولان رو میطلبه. جوانان ما هم بسیار با انگیزه و مستعد هست و در رشته های نویی مثل نانو و بیوتکنولوژی هرجا که حمایتی بوده و افقی تعریف شده موفق بوده اند . در کارهای پژوهشی چاپ و تکثیر و انتشار مقالات خیلی مهم هست ولی خب بنوعی سطح پایین ترین قسمت پژوهش همین بحثه! استاد ما با انتشار مقالات متعدد نشون میده که کار علمی رو بلده ولی باید این رو طی مراحل دوم و سوم به تولید علم و ثروت برسونند که ما باید حرفی برای گفتن در تکنولوژی های بروز داشته باشیم.

کلام آخر اینکه خداروشکر هم دانشگاه و هم بیمارستان بقیه الله در حیطه های آموزشی و ارائه خدمات درمانی در این مدت کوتاه به جایگاه بسیار ممتاز و قابل توجهی رسیده است و رشته های متنوع تخصصی و فوق تخصصی داریم که همه این ها در بستر انقلاب به جایگاه فعلی رسیده است.

و در رشته خود من هم این رو بگم که در حوزه نفرولوژی واقعا کاری نیست که نشود انجام داد و نیازی نداریم امروز به اعزام بیماری برای مشکلات کلیوی به خارج از کشور ولی خب در بحث کیفیت کار مخصوصا در موارد دارویی و تجهیزات پزشکی مثل دستگاه های دیالیز بعله هنور نقاط ضعفی هست که باید روز به روز بهتر شود که ارائه خدمات ما مطلوب تر شود که این هم نیاز به تحقیق و توسعه شرکت های دارویی و حمایت از و گسترش شرکت های نوبنیان در حوزه وسایل و تجهیزات پزشکی دارد. ولی ادعا میکنم که اصلا امروز نیازی به مورد درمانی نداریم که فرد بیماری باشد که نتوانیم ما در داخل کشور مشکلش را برطرف کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *