دی ۲۱

۱۳ جاسوس و مدیر دوتابعیتی را بهتر بشناسید

گزارش تحقیق‌  و‌تفحص از مسئولان دوتابعیتی‌ و دارای «گرین کارت» در مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت) منتشر شد

این گزارش حاصل یک سال تلاش هیئت تحقیق و تفحص، به خصوص کارشناسان زبده حقوقی و امنیتی است که در قالب ۳۳ صفحه متن گزارش، ۴۰ صفحه پیوست به همراه ضمائم (کلیه مکاتبات تیم تحقیق و تفحص با دستگاه‌ها و سازمان‌ها) تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شده است.

تهیه کنندگان این گزارش با قدردانی از همراهی و مساعدت سازمان اطلاعات سپاه، قوه قضاییه، دادستان کل کشور، فرماندهی ناجا، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌ها و نهادهای، از مسامحه وزارت اطلاعات درباره معرفی مدیران دو تابعیتی هم انتقاد کرده‌اند.

در این گزارش که به وجود ۲۱۰ مدیر دو تابعیتی اشاره شده، از چندین چهره‌ دو تابعیتی و دارای گرین کارت نیز نام برده شده که برخی از آنها در گذشته مسئولیت داشته و شماری دیگر در پوشش‌های مختلف از کشور جاسوسی کرده‌اند.

خبرنگار تسنیم در گزارش زیر به معرفی کوتاهی از چهره‌هایی که در این گزارش از آنها نام برده شده، پرداخته است:

۱- محمد جعفر محلاتی

محمد جعفر محلاتی زادهٔ ۱۳۳۱ در تهران دارای لیسانس اقتصاد از دانشگاه ملی ایران، کارشناسی اقتصاد از دانشگاه اورگن و مدرک مهندسی از دانشگاه کانزاس است. او در سال ۱۳۷۸ دکترای مطالعات اسلامی را از دانشگاه مک گیل دریافت کرد. او در دانشگاه‌هائی چون کلمبیا، پرینستون، ییل و جورج تاون در زمینهٔ جهان اسلام تدریس کرده‌ است. محلاتی برادر همسر دکتر سید حسین مدرسی طباطبایی، استاد دانشگاه پرینستون است و از  چند سال پیش به آمریکا پناهنده شد و هم اکنون جزو مشاوران دستگاه سیاست خارجی این کشور در خاورمیانه و ایران به حساب می آید.

محلاتی از سال  ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ سفیر ایران در سازمان ملل متحد بود و همچنین در مذاکرات قطعنامه ۵۹۸ به عنوان مدیر وقت امور بین الملل وزارت خارجه حضور داشت. او پس از بازگشت به ایران در فرودگاه توسط دستگاه‌های امنیتی بازداشت شد.او در سال ۱۳۶۶ در حین مذاکرات مربوط به قطعنامه ۵۹۸ به همراه تعدادی از هیئت دیپلماتیک کشور در نیویورک کوشیدند تا با از کار انداختن حسگرها و منابع ورودی وزارت امورخارجه اجماعی جهانی علیه ایران به وجود آورند.

وی در سال ۲۰۰۰ به مؤسسه خاورمیانه Middle East Institute رفت و  همزمان بنیاد فرهنگی ILEX را به همراه یک زن امریکایی دیگر تأسیس کرد تا بیشتر از بودجه‌هایی که دولت آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی مصوب می‌کند، استفاده کند.

محلاتی هم‌ اکنون دانشور دانشکدهٔ مطالعات اسلامی کالج ابرلین و از امنای بنیاد ایلکس است.

۲- سید حسین موسویان

سید حسین موسویان زاده زاده  ۱۳۳۶ در کاشان، دیپلمات، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای سابق کشورمان و از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه است.

موسویان در دولت هاشمی رفسنجانی سفیر ایران در آلمان و در دولت اصلاحات معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی (حسن روحانی) و عضو هیئت مذاکرات هسته‌ای ایران بود و در سال ۱۳۸۶ در حالی‌که معاونت مرکز تحقیقات استراتژیک را به عهده داشت بازداشت شد. او در ۲۰ فروردین ۱۳۸۷ در دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اخلال در امنیت ملی» مجرم شناخته شده و براساس ماده ۵۰۷  قانون مجازات اسلامی به دو سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محروم شد.

وی پس از گذراندن دوران محکومیت و در سال ۱۳۹۲ به آمریکا سفر کرد و هم‌اکنون در دانشگاه پرینستون به عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کند.

۳- سیروس ناصری

سیروس ناصری نمایندهٔ ایران در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو و عضو تیم ایرانی مذاکرات قطعنامهٔ ۵۹۸ بود وی در دولت اصلاحات نیز  از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورمان بوده است.

ناصری زمانی که نایب رئیس هیئت مدیرهٔ شرکت کیش اورینتال بود با اتهام دریافت رشوه به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در قراردادهای نفتی مواجه شد که پس از بررسی‌ها وی از این اتهام تبرئه شد اما  پس از افشاگری علی زاکانی، نماینده سابق تهران در مجلس شورای  در خصوص سیروس ناصری و حسین فریدون و همچنین نامه پیگیری ۴ نماینده مجلس در اینباره به رئیس جمهور، در بهمن ماه سال ۹۴ و ارائه اسناد به دستگاه قضایی حکم بازداشت سیروس ناصری به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” صادر شد وی هم‌اکنون شهروندی کشور اتریش را دارد و  مقیم انگلستان است.

۴ و ۵- کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری

کارن وفاداری یک  زرتشتی دو تابعیتیِ “ایرانی ـ امریکایی”  است که در بهمن ماه سال ۹۶  به جُرم قاچاق و فروش مشروبات الکلی و ایجاد مرکز فحشا (و همچنین به اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه) محکوم  به ۲۷ سال حبس، شلاق و مصادره اموال شد. همسر وی (آفرین نیساری) نیز به علت مشارکت و همکاری در جرم، به ۱۶ سال حبس محکوم شد.

در گزارشی که اخیراً هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی و دارای گرین در مجلس منتشر شده است اشاره شده که کارن وفاداری و همسرش پروژه نفوذ فرهنگی را در کشور دنبال می‌کرده‌اند.

۶ – جیسون رضائیان

جیسون رضاییان زادهٔ ۱۵ اسفند ۱۳۵۴خبرنگار نشریه واشنگتن پست آمریکا و دارای تابعیت ایرانی – آمریکایی است که از سال ۲۰۱۲ برای این نشریه در ایران کار می‌کرد. دوم مرداد سال ۹۳ مقارن با ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ بود که روزنامه واشنگتن پست خبر بازداشت وی را  به همراه همسرش یگانه صالحی و یک عکاس دیگر منتشر کرد.

مهمترین اتهامات رضائیان، نفوذ در اماکن مهم دولتی افشا برنامه‌های “ضد تحریمی ایران” از جمله هویت واسطه‌های تجاری و ماهیت شرکت‌های همکار ایران در پروسه دور زدن تحریم‌ها و جاسوسی از برنامه‌ هسته‌ای ایران عنوان شد.

پس از ۱۸  ماه از بازداشت، جیسون رضاییان ۲۶ دی ماه سال ۹۴  به همراه ۳ زندانی آمریکایی دیگر آزاد شدند.

در گزارش هیئت تحقیق و تفحص از مسئولان دو تابعیتی که اخیراً در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته آمده است که رضائیان در سطح عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نیز نفوذ پیدا کرد بود.

 

 

۷ – هما هودفر

هودفر متولد ۱۳۲۹ در تهران، بعد از کسب لیسانس از دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. او قبل از آنکه برای تحصیل در مقطع دکتری و زندگی به کانادا مهاجرت کند، مدتی را هم در مصر تحصیل کرد وی  استاد بازنشستهٔ رشتهٔ انسان‌شناسی در دانشگاه کونکوردیای کانادا است که دارای تابعیت ایرانی و شهروندی کانادا و ایرلند است.

هودفر از اعضای موسس سازمان « زنانی که تحت قوانین اسلامی زندگی می‌کنند » (ولومل / ولوم Women Living Under Muslim Laws ) یک شبکه همبستگی بین المللی برای فمینیست‌های سراسر دنیای اسلام در سال ۱۹۸۴ بود. او هم اکنون هم عضو ارشد این سازمان محسوب می‌شود. در در سیاست‌های این بنیاد هلندی تاکید شده است که برنامه ها و کمپین‌های آن باید مبتنی بر قداست‌زدایی از دین و قوانین مذهبی، تأکید بر تسلط و اختیار زنان بر بدن و جنسیت خود برای برگزیدن تجرد، حفظ برابری جنسیتی و تلاش برای تغییر قوانین دینی بر همین مبنا باشد.

وی در ۱۷  خرداد ۱۳۹۵  در تهران به اتهام «همکاری با یک دولت خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران» بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او پیشتر نیز در اسفند ۱۳۹۴  بازداشت شده بود البته هودفر پس از ۱۱۲ روز بازداشت آزاد و به کانادا سفر کرد.

۸ – امیر حکمتی

امیر میرزا حکمتی زاده زاده   ۱۹۸۳ در فلگستف، آریزونا یک شهروند  آمریکایی ایرانی‌تبار است که به اتهام جاسوسی برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در تاریخ ۱۶  آذر ۱۳۹۰ از سوی وزارت اطلاعات  دستگیر شد.

در تاریخ ۲۷  آذر ۱۳۹۰ نیز اعتراف تلویزیونی وی از رسانه ملی پخش شد  وی در زمان دستگیری سابقه عضویت در تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا را نیز داشت او ابتدا به اعدام و سپس به ده سال زندان محکوم گردید و سرانجام پس از چهار سال از زندان آزاد شد و پس از آزادی به مریکا سفر کرد.

۹ – سعید عابدینی

او یک کشیش اونجلیکال مسیحی ایرانی‌آمریکایی است که در تابستان سال ۲۰۱۲  به اتهام تضعیف امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغ مسیحیت بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد و در ۲۷  ژانویه ۲۰۱۳  بنابه گزارش‌ها به اعدام و پس از تخفیف مجازات به هشت سال زندان محکوم، اما دو سال بعد از زندان آزاد شد و پس از آن به آمریکا سفر کرد.

بر اساس این گزارش سعید عابدینی در سال ۲۰۰۷  نیز در آمریکا به حبس تعلیقی سه‌ماهه به جرم خشونت خانگی محکوم شده بود.

۱۰ – محمود رضا خاوری

محمودرضا خاوری زاده ۱۳۳۱ در خرم‌آباد متهم اختلاس ۳  هزار میلیارد تومانی است. محمودرضا خاوری که مدیر عامل بانک ملی ایران بود در هفته اول مهر ۱۳۹۰ به بهانه «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا که تابعیت آن را دارا بود گریخت.

خاوری از سوی دادگاه انقلاب ایران به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰  سال حبس و بابت دریافت رشوه به ۱۰  سال حبس محکوم شده‌است.

۱۱ و ۱۲- سیامک و محمدباقر نمازی

محمد باقر نمازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی  استاندار خوزستان و معاونت امور محلی و عمران شهری وزارت کشور را بر عهده داشت، وی پس از انقلاب نماینده صندوق کودکان ملل متحد در کشورهای سومالی، کنیا و مصر بود.

نمازی در سال ۱۹۸۳ به آمریکا مهاجرت کرد و دارای شهروندی این کشور است. او دو پسر به نامهای بابک و سیامک دارد.

باقر نمازی در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶  و پس از بازگشت به ایران، بازداشت و به زندان اوین منتقل شده و به ۱۰  سال حبس محکوم شد. سیامک نمازی که فرزند محمد باقر نمازی است نیز فعال اقتصادی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت پترولیوم بود. به گفته رسانه‌ها، سیامک و محمد باقر نمازی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام همکاری با دولت آمریکا، به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

 

۱۳_ عبدالرسول دری اصفهانی

عبدالرسول دری اصفهانی نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و یکی از کارکنان ستاد اجرای برجام است که  مرداد ماه ۹۵ به اتهام جاسوسی دستگیر شد.

وی قبل از انقلاب با کمیته خزانه داری آمریکا کار می‌کرد و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را بر عهده داشته‌است. دری اصفهانی پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا شد.  هنگامی که وزارت دفاع مطلع می‌شود که محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات، رای به نفع آمریکا داد، از وزارت دفاع اخراج شد و به کانادا می‌رود و تابعیت این کشور را اخذ می‌کند.

طبف گزارش تحقیق و تفحص مجلس از دوتابعیتی‌ها، دری اصفهانی در اعترافات خود بعد از دستگیری به صراحت عنوان داشته است که نمایندگی شرکت PWC مستقر در امارات از وی خواسته است تا افراد مطمئنی را جهت همکاری با این موسسه به آن معرفی نمایند که ترجیحاً تابعیت مضاعف داشته باشند که وی نیز دو نفر به نام‌های فریده شیرازی و مشکان مشکور (تبعه فرانسه و از مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در توافق برجام) را به آنها معرفی نموده است)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *