بهم ۱۸

ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻫﻤﻪ ﺟﺎﻧﺒﻪ !

گفتگویی کوتاه با دکتر عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی فضای مجازی

ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻫﻤﻪ ﺟﺎﻧﺒﻪ !

به کوشش محمدرضا عزیزی

34

 

با عرض سلام و خسته نباشید:

-در زمینه انتقال گفتمان مفاهیم انقلاب اسلامی از طریق فضای مجازی چه کارهایی انجام شده است؟

شورای عالی فضای مجازی که من بارها راجع به آن صحبت کرده ام نحوه تشکیل اش و تحرکش منتها این شورا شورا سیاست گذار است و خودش نمی تواند وارد فضای مجازی بشود.این شورا، باید سیاست ها را تعیین کند.

چهارچوب های فعالیت مجاز را تعیین کند آموزش بدهد راهنمایی کند و آحاد مردم و علاقه مندان به این فضا در این رشته فعال بشوند.

خیلی از حوزه ها و خیلی از موضوعات هست که می تواند برای مردم مفید باشد.یک موسسه تحقیقاتی باید همه اینها را در کنار هم جمع بزند تا ببینیم چه اندازه این حوزه مفید بوده.

-ببخشید تا چه حد امکان دارد اگر سرور های تلگرام انتقال پیدا نکند این شبکه فیلتر شود؟

من اطلاعی ندارم

-مگر شورای فضای مجازی نباید در این باره تصمیم بگیرد؟

من اطلاعی ندارم. در فضای مجازی در این رابطه صحبتی نشده قاعدتا این رو باید از آقای فیروز آبادی سوال کرد چون آخرین خبرش را واقعا ندارم.

-ببخشید به نظر شما داشتن یک شبکه مجازی ملی لازم نیست تا از دیگر کشور ها مستقل باشیم؟

آیا منظور شما پیام رسان همراه است مانند تلگرام

ـ بله

ظاهرا در کشور طراحی می شود که این کار انجام شود.

البته بیسفون هست و برای جایی مشابه اینستاگرام هم لنزور هست ولی چون خیلی تعاملی نتونستند تبلیغ خوب بکنند و در واقع مخاطبان را سوق بدهند به این سمت خیلی در کارشان موفق نبودند.

ـ آیا کیفیت این شبکه ها مانند مشابه خارجی آن هست؟

ببینید قبل از اینکه کیفیت مهم باشد. مهم این است که مخاطبین احساس کنند که آنجا همه همدیگر را پیدا می کنند و اینمهم ترهست.

تعبیر من این است که یک قهوه خانه قدیمی که همه می روند آنجا و همدیگر را پیدا می کنند و از اخبار هم مطلع می شوند.

حالا کنار این یه کافی شاپ بزنید که خیلی هم شیک باشد ولی دو نفر نشسته باشند همه ترجیح میدهند بروند قهوه خانه قدیمی!!

چون می دانند وقتی می روند در قهوه خانه قدیمی خیلی چیزها دستشان میاد که در کافی شاپ گیرشان نمی اد.

در فضای مجازی هم به همین ترتیب است قبل از اینکه ارائه سرویس کیفی بین بیسفون یا لنزور با اینستا گرام باشد این است که ما نتوانستیم کاری کنیم که این مشترکان آنجا همه همدیگر ا پیدا کنند مثلا من خودم عضوم تو لنزور ولی وقتی همه نمیایند یک کمبود هایی مشاهده می شود.و این کار تبلیغ همه جانبه می خواهد.

ـ مختصرا درباره اینکه یک شبکه اجتماعی خارجی چه خطراتی می تواند داشته باشد را توضیح بدهید؟

ببینید اگر سرور ها که نقش مهمی دارند در مدیریت آن نرم افزار که در سر بزنگاه به لحاظ امنیتی به لحاظ سیاسی و اطلاعاتی که در آنجا هست و مدیریتی که باید به نفع مردم انجام بگیرد تا در مسیر های انحرافی نرود خیلی مهم هست و همه جای دنیا روی این مسئله تاکید دارند و اگر سرور ها بیاید و مدیریت بشود بهتر میشود.

جناب آقای دکتر ببخشید به عنوان سوال آخر:اگر الان به زمان دانشجویی بر می گشتید با توجه به اینکه هم کار فرهنگی لازم هست این دوره از زمان هست و هم پیشرفت در زمینه علمی به کدام یک از زمینه درس یا رسانه بیشتر اهمیت می دادید؟

هردو لازم است.برای اینکه کلیشه ای صحبت نکرده باشم اگر در جایی باشد که کار فرهنگی و انقلابی ام با درسم تداخل داشته باشد باز حاضرم کمی به درسم لطمه بخورد ولی کار فرهنگی را رها نمی کنم.البته این نظر من است شاید نظر کسی دیگر متفاوت باشد

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *